(9.50 hodin)
(pokračuje Fiala)

Jeden elektrikář - cituji: "Jak pomůže finančnímu úřadu, že jim každý měsíc budu posílat hlášení o třech vystavených fakturách zhruba za sto tisíc? I kdybych se snažil o nějaký daňový únik, což nelze, jelikož dělám pro firmy a státní instituce a tam to bez dokladů nefunguje, kolik bych unikl? Stovku? Dvě? Fakt na hlavu postavené. Možná by sociální demokraté mohli už konečně pochopit, že k prosperitě se propapírovat nedá."

A ještě druhý citát - tentokrát ne elektrikář, ale servisní technik v IT: "Můžu s klidem říci, že v šedesátitisícovém městě mám tři legální konkurenty. Zbytek začal meloušit bez živnostenského listu. Poté co dojde k plnému prosazení registračních pokladen a dalšímu navýšení byrokratické zátěže, očekávám přechod další konkurence do plné ilegality. A to jsem v oboru, který si s celou tou elektronizací a buzerací poradí nejlépe. Co pak má dělat takový instalatér, autoopravář, klempíř nebo kdokoli jiný? Aby nezůstávali státní zaměstnanci a zaměstnanci akciovek úplně klidní, vše to vede k jedinému: některé dnes běžně poskytované služby podraží nakonec natolik, že si je bude moci v legální formě dovolit tak horních deset tisíc."

Já neříkám, že všechno z toho jsou věci, které se nutně musejí stát, ale toto je převládající názor podnikatelů na toto opatření. Podotýkám poctivých podnikatelů, kteří se normálně snaží pracovat, odvádějí daně a kterým připravujeme jednu komplikaci za druhou naprosto nesmyslnými opatřeními. Důvod je samozřejmě jasný. Této vládě na aktivních lidech a drobných podnikatelích nezáleží.

Tato vláda je vláda velkých korporací a dopad zákona poměřuje tím, jak se s nimi je schopna popasovat velká firma. A v tomto případě jste zjistili, že velká firma nemá problém upravit účetní software, posílat elektronicky hlášení třeba každý týden nebo uvolnit několik pracovníků na vykazování ve prospěch státu. No tak s tím zřejmě nebude mít problém nikdo. Jenže zapomínáte právě na ty malé a střední podnikatele, které každé takovéto opatření velmi zatěžuje, brání jim v podnikání a komplikuje jim život. Ale to zjevně této levicové vládě nevadí. Nejdříve jste jim omezili paušály, teď jim přidáváte administrativu, do budoucna na ně chystáte registrační pokladny. A co je za tím? Jednoduše řečeno: nevěříte jim, nepodporujete je v jejich aktivitách. Jediné, co chcete, chcete jejich peníze proto, abyste mohli zvýšit státní byrokracii.

Občanští demokraté rozhodně nesouhlasí s opatřeními, která jdou tímto směrem. My souhlasíme se všemi opatřeními, která zajistí lepší výběr daní a daňových nedoplatků, ale ne tak, že budeme zatěžovat a komplikovat život poctivým podnikatelům. Normální, slušní, aktivní lidé přece nesmějí doplácet na neschopnost státu vybírat daně.

A mimochodem, toto je další důkaz toho, co jsem tady říkal opakovaně, že vláda nemá žádnou promyšlenou koncepci daňového systému a má v tomto případě jediný jasný cíl a to je zavedení registračních pokladen. Ale jinak dělá jednu změnu daňových zákonů za druhou, tohle už je minimálně šestá, aniž by bylo jasné, kam tato změna vede, k čemu tato změna má vést. Pokud si ale nejsme jisti, a to je zase moje rada, rada mladého politika, ale dlouholetého manažera, pokud si nejsme jisti, že změna, kterou připravujeme, vede k nápravě daného problému, tak ji prosím vás nedělejme, protože jediným výsledkem bude, že se věci prostě změní k horšímu. A to je příklad i tohoto opatření, které lidem, podnikatelům jenom zkomplikuje život a žádný lepší výběr daní to nezajistí.

Jak už jsem řekl, občanští demokraté tuto novelu svým hlasováním nepodpoří. Věříme totiž v opačný princip než tato levicová vláda. Věříme ve svobodný prostor bez kontroly státu. Věříme v nízké daně, malou byrokracii, a toto jde přesně opačným směrem.

Ale abych připomenul konstruktivní postoj občanských demokratů, který jsme zaujali nejenom k tomuto zákonu, ale i k tomuto zákonu, k této novele, znovu vás upozorňuji na dva pozměňovací návrhy, které jsem jménem Občanské demokratické strany podal, které jsou kompromisním řešením, které na jedné straně z této povinnosti vyjímají skupinu podnikatelů s obratem menším než milion korun měsíčně, a tím uchráníme drobné podnikatele před touto naprosto zbytečnou byrokracií. To druhé kompromisní řešení je, že bychom se zbavili té nešťastné třetí sazby DPH, ale měli jenom jednu nižší sazbu ve výši 10 %, což je věc, kterou si nepochybně za současné ekonomické situace naše země může dovolit. Prosím vás, abyste znovu zvážili moje dva předložené pozměňovací návrhy, protože ty by přece jenom vylepšily špatnou novelu, kterou jste tady předložili. (Potlesk z řad ODS.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě jedno přednostní právo pana předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který tím předběhl paní kolegyni Maxovou. Prosím, předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Slibuji, že budu podstatně stručnější, ale přece jenom bych chtěl doplnit svého předřečníka.

Kdyby to bylo opravdu tak, jak řekl pan předseda Fiala, že jediné, co chcete z tohoto opatření, jsou peníze poplatníků, abyste je mohli utrácet, tak by to sice bylo neakceptovatelné z politického hlediska, ale ještě pochopitelné. Jistě by se tomu nedalo říct, že je to nemravné. Ale ono to tak není. Protože vy víte jako předkladatelé, že tohle opatření prostě žádnou vyšší efektivitu výběru daní nepřinese. Nejde tu o nic jiného než o vytírání zraku a jakousi snahu mediálně viditelných kroků, které budou předstírat, že zvyšujete efektivitu výběru daní, a opak bude pravdou jako u drtivé většiny vašich čísel u veřejných rozpočtů, kde vaše interpretace se zcela rozchází se skutečností, kterou předkládáte. Ale je to vidět. A vy můžete tvrdit: Bojujeme s daňovými úniky. Máme Kobru. V každém projevu hovoříme o boji s karuselovými obchody. A část veřejnosti je skutečně přesvědčena, že se efektivita výběru daní zvyšuje. To je efekt tohoto politického vystupování. Pravdou ovšem je, když se podíváme na čísla, že je to opačně, že efektivita výběru daní alespoň u DPH se snižuje.

Úplně stejně to bude u tohoto případu. Tady zatížíte tisíce lidí naprosto zbytečným hlášením, které místo jednou za kvartál by mohlo proběhnout jednou za měsíc, nic to samozřejmě nevyřeší. Myslím si, že v diskusi ve druhém čtení jsme si to řekli zcela jasně. Jenom prostě ti bílí koně budou vědět, že na to mají kvartál, že na to mají měsíc, a za ten měsíc to naprosto spolehlivě stihnou, takže ti poctiví na to doplatí, pro ty nepoctivé to nebude znamenat žádný problém navíc, ale vy budete moct slavnostně prohlásit, že bojujete s daňovými úniky, protože tisíce podnikatelů bude mít tři a půl hodiny práce navíc. Ale vy nebudete mít jednu jedinou korunu navíc. A řekneme si to za rok, řekneme si to za dva roky, tak jak v souvislosti s tržbami poroste nebo bude klesat výběr DPH, že kromě toho, že jste zatížili právní řád a zatížili podnikatelský stav, jste bohužel těmito opatřeními nevydobyli vůbec nic. Ono totiž ten jediný způsob - ta trpělivá mravenčí práce - zvyšování efektivity finanční správy, a tady chci poděkovat sociální demokracii, že v minulém volebním období mi jednomyslně schválila transformaci z třístupňového na dvoustupňový a že skutečně ten model dnes umožňuje mnohem efektivnější způsob, ale nejde to z úterka na středu. Je to trpělivá mravenčí práce, postupný trend je tím jediným cílem zvyšování efektivity výběru daní, ale znamená to hodně práce a velmi špatně se to prodává. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP