Hospodářský výbor
Zahraniční cesty

Ve dnech 10. – 13. října 2016 navštívila Mnichov delegace hospodářského výboru PS PČR, vedená předsedou výboru p. Ivanem Pilným.
Cílem návštěvy byly konzultace k tématu Průmysl 4.0 a digitalizace a možnosti česko-bavorské kooperace v těchto oblastech a obecně ve VVI a aplikovaném výzkumu. Delegace jednala s několika vědecko-výzkumnými institucemi (Fraunhoferova společnost, Centrum digitalizace Bavorsko, Německé centrum letectví a kosmonautiky), bavorskými ministerstvy (hospodářství a dopravy) a navštívila firmy Siemens a BMW.
Státní bavorské ministerstvo vnitra, výstavby a dopravy - jednání se státníkem tajemníkem Gerhardem Eckem (GE)
Bavorská strana informovala o stavu silničních projektů v česko-bavorském příhraničí v návaznosti na spolkový plán dopravních cest (BVWP, schválen spolkovým kabinetem 3. 8. 2016), čeští poslanci podali informaci o postupu prací na D6 a požádali o rozšíření navazující komunikace B 303 na 2 pruhy v obou směrech. Dle GE má bavorská strana zájem o toto řešení, ale zatím je schválen jen obchvat Schirndingu (zahájení výstavby v r. 2017), o dalším pokračování směrem k dálnici A 93 budou jednat se Spolkem, do té doby možno uvažovat např. o budování tříproudových úseků. EG navrhl uspořádat na podzim 2017 setkání v Schirndingu a přímo namístě posoudit stav.
Státní Bavorské ministerstvo hospodářství, pro média, energetiku a technologie - jednání se státním tajemníkem Franzem Josefem Pschiererem (FJP)
Oboustranně oceněny vynikající vzájemné vztahy, zvláště v hospodářské a obchodní oblasti. FJP představil tři hlavní současná témata bavorské hospodářské politiky: digitalizace, energetická politika (výstup z jaderné energetiky, přechod k OZE), dynamika zakládání nových firem. Bavorsko klade zvláštní důraz na spolupráci se zeměmi SVE.Hlavním tématem rozhovoru byla problematika energetiky: FJP přiznal, že výstup z jaderné energetiky a přechod k OZE nebyl v DE dobře připraven, rozhodnutí bylo přijato bez zohlednění stavu přenosových sítí, ne všichni s ním souhlasili (v Bavorsku byly 2/3 el. energie produkovány v JE). Vyšší ceny energie snižují konkurenceschopnost ekonomiky. Bavorsko si uvědomuje problémy způsobené ČR přetoky el. energie z DE, je třeba urychleně vybudovat severo-jižní přenosové trasy.
Německé centrum letectví a kosmonautiky Oberpfaffenhofen
Delegace se zajímala o kooperaci DLR s ESA a NASA a financování institutů. Na rozdíl od jiných pracovišť VVI je DLR vzhledem k finanční náročnosti výzkumu plně financováno z veřejných prostředků (státní a grantová podpora), na výzkum samotný ročně připadne cca. 900 mil. EUR. V oblasti letectví má DLR i průmyslové zakázky (např. firem Airbus či Eurocopter).