Zahraniční výbor
Zahraniční cesty

Ve dnech 8. – 11. dubna 2019 navštívila delegace zahraničního výboru PS PČR vedená jeho předsedou Lubomírem Zaorálkem Ukrajinu. Dalšími členy delegace byli místopředseda výboru Jan Lipavský, poslankyně Karla Šlechtová a poslanec Jan Kubík.
Oficiálním schůzkám s ukrajinskými představiteli v Kyjevě předcházelo neformální setkání se zástupci ukrajinských nevládních organizací. Debata se soustředila na stav reforem v různých oblastech, otázky boje proti korupci, lidsko-právní problematiku, situaci na Krymu a další. Program pokračoval pracovním setkáním se zástupci českých firem působících na Ukrajině. Členové delegace s nimi diskutovali o zkušenostech z podnikání na Ukrajině a zajímali se o jejich vidění situace na Ukrajině a dalšího rozvoje dvoustranných česko-ukrajinských obchodně ekonomických vztahů.
Oficiální program pokračoval jednáním s 1. místopředsedkyní Nejvyšší Rady Ukrajiny Irynou Heraščenko, pracovním obědem s předsedkyní zahraničního výboru Nejvyšší rady Ukrajiny Hannou Hopko a dalšími poslanci a jednáním s ministrem zahraničních věcí Ukrajiny Pavlo Klimkinem a jeho náměstkem Vasylem Bodnarem. Čeští poslanci ujistili ukrajinské partnery o podpoře suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a neuznání anexe Krymu. Hlavními tématy diskuse byly porušování lidských práv v Rusku (věznění ukrajinských politických vězňů a 24 námořníků), situace na Krymu, tragické postavení civilistů na Donbasu, problematika zaminovaného území na východě země, zvyšování ruské vojenské přítomnosti v Azovském moři, nadcházející prezidentské a parlamentní volby a jejich ruské ovlivňování a praktická dimenze Východního partnerství.
Delegace výboru položila v průběhu pobytu v Kyjevě květiny k památníku hladomoru.
Po programu v Kyjevě následovala cesta do Chersonu a Oděsy, kde se delegace setkala s představiteli místní samosprávy, zmocněncem prezidenta Ukrajiny pro Autonomní republiku Krym Izetem Hdanovem, s pracovníky nevládní organizace KrymSOS a s představiteli námořních sil Ukrajiny v čele s náčelníkem generálního štábu viceadmirálem Andrijem Tarasovem. Jednalo se o možnostech obchodně ekonomické spolupráce, aktuální situaci v oblasti Azovského a Černého moře, militarizaci oblasti, omezení volné plavby v Kečské úžině a situaci na blízkém okupovaném Krymu.