Výbor pro obranu
Zahraniční cesty



Delegace výboru pro obranu vedená předsedou PSP ČR Janem Hamáčkem navštívila ve dnech 13. 3. – 18. 3. 2016 Ázerbajdžán, Kyrgyzstán a Tukmenistán.
Začátkem týdne navštívila parlamentní delegace Ázerbajdžán, kde se setkala s nejvyššími ústavními činiteli - s prezidentem Ilhamem Hejdarem Alijevem, předsedou Národního shromáždění (Milli Medžlisu) Oqtayem Sabirem Asadovem a premiérem Arturem Rasizadem. Poslanci navštívili mimo jiné i Slovanskou univerzitu v Baku, kde se vyučuje také český jazyk.
Delegace výboru pro obranu absolvovala samostatné jednání s ministrem zbrojního průmyslu Javarem Džamalovem a Zakirem Hasanovem, ministrem obrany Ázerbajdžánské republiky. Na jednáních se mluvilo o možném posílení vztahů mezi oběma zeměmi a možnostech obchodní spolupráce v oblasti obranného průmyslu.
V Kyrgyzstánu zástupci Sněmovny jednali s prezidentem Almazbekem Atambajevem, předsedou Parlamentu Assylbekem Jeenbekovem, předsedou vlády Temirem Sarijevem a také s ministrem zahraničních věcí Erlanem Abdyldajevem. Předseda PSP ČR Jan Hamáček slavnostně zahájil podnikatelské fórum, které se konalo v sídle Obchodně – průmyslové komory v Biškeku.
Poslanci výboru pro obranu se účastnili separátního jednání s delegací výboru pro obranu vedenou předsedou výboru pro obranu panem Baatyrbekovem Almazbekem, jednali o otázkách možné spolupráce na bilaterální úrovni a podpoře obchodu v oblasti zbrojního průmyslu. Předseda výboru pro obranu David Kádner pozval partnerský výbor k reciproční návštěvě České republiky.
Parlamentní delegace se účastnila zahájení otevření výstavy k 90. výročí příjezdu Čechoslováků do Biškeku v rámci družstva INTERHELPO a zároveň se setkala s krajanskou komunitou sdruženou ve spolku Nazdar.
Na závěr cesty se poslanci setkali v Turkmenistánu s předsedkyní Medžlisu Akjou Nurberdyjevou a vicepremiérem a ministrem zahraničních věcí Rašidem Meredovem. Poslanci výboru pro obranu absolvovali samostatné jednání s ministrem obrany Turkmenistánu panem Yaylemem Berdyjevem, kde zdůraznili možnost vojensko-technické spolupráce a zájem o formalizaci vztahů obou ministerstev obrany.
V závěru jednání v Ašchabádu byla podepsána smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a Turkmenistánem.
Parlamentní delegaci doprovázela také dvacetičlenná podnikatelská mise, jejíž členové absolvovali kromě řady jednání i dvě podnikatelská fóra. Doprovodná podnikatelská mise na všech navštívených destinacích prezentovala zájem českých firem o spolupráci s místními partnery. V souhrnu se v průběhu mise uskutečnilo více než 300 kontaktních jednání. Mise potvrdila značný zájem firem z navštívených zemí o spolupráci s českými partnery.