Výbor pro obranu
Zahraniční cesty

Ve dnech 21. – 26. září 2014 navštívila Korejskou republiku delegace výboru pro obranu Poslanecké sněmovny ČR vedená 1. místopředsedkyní PSP ČR paní Jaroslavou Jermanovou.
Delegace jednala s představiteli Národního shromáždění KR, Ministerstva obrany KR, Ministerstva zahraničních věcí KR, Ministerstva sjednocení KR, navštívila Defense Expo Korea 2014 v Ilsanu, seznámila se s projektem řízení leteckého provozu v Pusanu (kde je používán radar MSSR-1, výrobce ELDIS Pardubice), navštívila Demilitarizovanou zónu a Pamětní válečné muzeum v Soulu. Českou delegaci doprovázela za Zastupitelský úřad v Soulu paní Jana Chaloupková, zástupkyně velvyslance, v té době ve funkci CDA a.i.
V pondělí 22. září byla delegace přijata předsedou Národního shromáždění KR panem Chung Ui-hwa a místopředsedou panem Lee Seok-hyun za přítomnosti členů Výboru pro národní obranu a členů parlamentární Skupiny přátelství ČR – KR. Předseda Národního shromáždění připomenul svou návštěvu ČR a Prahy v r. 2005 a setkání s tehdejším místopředsedou PSP ČR V. Filipem. Uvedl, že Česká republika je oblíbeným turistickým cílem korejských cestovatelů.
Zástupci české delegace uvedli, že Česká republika má zájem na prohlubování spolupráce s KR v mnoha oblastech, včetně obranného průmyslu, a rovněž o posilování diplomacie parlamentární. Mezi oběma zeměmi se také úspěšně rozvíjí spolupráce v oblasti kultury, především filmového průmyslu. Světem zmítá v současné době řada konfliktů, Evropa potažmo Česká republika vnímá velmi silně konflikt na Ukrajině (a to i v souvislosti s historickými zkušenostmi). Důležitá je mezinárodní spolupráce, přičemž parlamentární diplomacie je důležitým aspektem posílení mezinárodních vztahů.
Bilaterální vztahy mezi ČR a KR se úspěšně rozvíjejí a KR se stala klíčovým státem pro ČR v Asii. KR je velmi důležitým obchodním partnerem a investorem. V červenci minulého roku navštívil KR ministr obrany ČR Vlastimil Picek, zúčastnil se oslav 60. výročí ukončení Korejské války. Zájem je spolupracovat v oblasti obranné a bezpečnostní politiky, vojenského vzdělávání a cvičení, kybernetické bezpečnosti, ochraně proti chemickým zbraním atd.
Předseda Výboru pro národní obranu Hwang Jin Ha ocenil kvalitu českých radarů a pěchotních zbraní. Zmínil působení československých zástupců v Dozorčí komisi neutrálních států a uvedl, že KR má dnes dobré vztahy s ČR i SR. Dohoda o příměří uzavřená na konci Korejské války má stále důležitý význam coby stabilizační prvek, jelikož dosud není uzavřena mírová smlouva.
Poté delegace navštívila Ministerstvo pro sjednocení, kde se setkala s náměstkem Kim Nam-sik. Ten uvedl, že Korejský poloostrov je stále rozdělen, politika budování důvěry prezidentky Pak Kun-hj je: na provokace reagovat tvrdě, současně realizovat kontakty včetně humanitární pomoci prostřednictvím NGO apod., projevil zájem na zmírnění napětí, denuklerizaci KLDR, a uvedl že hlavním partnerem pro KR jsou USA a Čína.
Dne 24. září navštívila delegace letiště Gimhae v Pusanu a pracoviště, kde je při řízení leteckého provozu používán sekundární český radar MSSR-1, výrobce ELDIS Pardubice. České radary jsou dále používány na letištích v Pohangu a na Jeju ostrově, jihokorejská strana potvrdila jejich výbornou kvalitu a spolehlivost provozu. Česká strana zdůraznila zájem na pokračování spolupráce a zapojení České republiky do širšího projektu řízení leteckého provozu na civilních i vojenských letištích.
Delegace se dále zúčastnila slavnostního otevření pobočky Son kliniky tradičního lékařství na Tonmyong University a seznámila se s její činností. Klinika úzce spolupracuje s Ministerstvem obrany KR v oblasti prevence onemocnění i vlastní léčby, pracovníkům MO a vojákům je péče hrazena ze státního rozpočtu. Tato univerzita je první v KR, která otevřela zdravotní koutek pro studenty a hradí i jeho provoz. TU byla založena v 60. letech, patří mezi prestižní korejské univerzity, má zájem o spolupráci s ČR, výměnu studentů a profesorů (v návaznosti na realizovanou návštěvu delegace se již podařilo navázat spolupráci TU Pusan a UK Praha).
Ve čtvrtek 25. září navštívila delegace Ministerstvo obrany Korejské republiky a setkala se s prvním náměstkem panem Baek Seung-joo. Zástupci české delegaci projevili zájem o spolupráci v oblasti bezpečnostně-obranné, konkrétně oblast zahraničních operací, ochrana před ZHN, kybernetická ochrana, spolupráce obranných průmyslů (např. dodávky pasivních sledovacích systémů VĚRA, případně dodávky vojenského materiálu v souvislosti s modernizací korejských ozbrojených sil).
Dále delegace navštívila Defense Expo Korea 2014 – prezentace jihokorejských výrobků v oblasti pozemních a bezpečnostních zařízení, doplňků a individuálního vybavení pro záchranu života. Delegace také navštívila Demilitarizovanou zónu (nárazníková zóna mezi KLDR a KR, jež protíná Korejský poloostrov zhruba na polovinu v okolí 38. rovnoběžky, 250 km dlouhá a přibližně 4 km široká, vznikla v návaznosti na podpis dohody o příměří na závěr Korejské války, kdy se válčící strany stáhly dva kilometry od vojenské demarkační linie na 38. rovnoběžce; navzdory svému jménu je to nejvíce militarizovaná hranice světa), delegace navštívila tzv. Joint Security Area (JSA) – místo veškerých jednání mezi Severem a Jihem od r. 1953, setkala se se zástupci velitelství amerických vojsk a sil OSN a zavítala do budovy, kde zasedá Dozorčí komise neutrálních stát. Dalším bodem programu byla návštěva Pamětního válečného muzeum v Soulu, kde delegace uctila před pamětní deskou hrdinství kaplana českého původu Emila Kapauna, který působil v silách OSN a zahynul v severokorejském zajetí.
Rozhovory a jednání přispěly k upevnění politických, ekonomických a kulturních kontaktů a bilaterální spolupráce mezi ČR a KR, a to včetně diplomacie parlamentární. Jednání ukázala na potenciál rozvoje spolupráce v oblasti obrany, a to především OPZHN, kybernetické bezpečnosti, protichemické ochrany, radarových systémů, využití špičkového českého how-how a spolupráce v mírových misích. Rámcově vymezí podmínky spolupráce Memorandum mezi ministerstvy obrany, jehož text byl dojednán a jihokorejská strana potvrdila zájem na jeho brzkém podpisu.
Delegace se rovněž seznámila s realitou v KR a navštívila místa spojená s Korejskou válkou historicky i v současné době. Seznámila se s působením Dozorčí komise neutrálních států, v níž aktivně působilo i Československo. Prezentace bohaté české kultury a umění vytváří pozitivní obraz o ČR, jenž je rovněž spojený s vnímáním českého trhu jako vyspělé destinace, bezpečné pro investice a obchod, zajímavé i z hlediska cestovního ruchu.

Přijetí české delegace předsedou a členy výboru pro národní bezpečnost Národního shromáždění Korejské republiky