135. Stavové čeští na sněme přijímají Jana Porta z Arlsberku za obyvatele království Českého. 17. února 1601. — Kvatern "Relaci tělný 1599" 6. 50, fol. 6 15 b. v arch. zemsk. král. Česk.

Páni, rytířstvo, Pražané a jiní poslové z měst, všickni tři stavové království českého na sněmu obecním, kderýž držán byl na hrade Pražském léta tisícího šestistýho prvního v pátek po sv. Pavlu na víru křesťanskou obrácení a zavřín téhož léta v pondělí po sv. Valentinu, na milostivou přímluvu JMCské jakožto krále českého a snažnou žádost jeho Jana Porta z Arlšperku a přímluvy mnohé za obyvatele království tohoto českého přijíti jsou ráčili, na takový způsob, aby on s dědici svými povinnost všecku, kderáž JMCské jakožto králi Českému náleží a jako jiní obyvatelé podle zřízení zemského o cizozemcích, když se do země přijímají, ukazuje, učinil a to konečně v šesti nedělích pořád sběhlých listy přiznavací ke dskám zemským složil, též i zápis dskami zemskými vykonal, a jakž pořádek království tohoto Českého a desk jest, v tom se ve všem zachoval, řád a právo podnikl, ničímž se nevymlouvajíc ani zastírajíc; s takovouto při tom další výminkou, že on svrchupsaný Jan Port z Arlšperku i s dědici svými má a povinen jest, jakž v tomto království od starodávna bejvalo i také zřízením zemským zapsáno a předešlými sněmy vyměřeno jest, u víře pod jednou aneb pod obojí způsobou přijímajících se srovnávati, i také kněžstvem pořádným buď kapitolou kostela hradu Pražského aneb konsistoře Pražské kteří se poslušenstvím spravují, se spravovati.

Relatorové na to byli jsou z plného sněmu v přítomnosti nejvyšších úředníkův zemských Adama z Šternberka na Bechyni a Sedlci, nejvyššího sudího království Českého a JMCské rady, Jana z Klenového a z Janovic na Žinkovech a Žitíně, nejvyššího písaře království českého a JMCské rady; též v přítomnosti úředníkův Pražských menších desk zemských Bohuslava z Michalovic, místopísaře království Českého, Jana Voračického z Paběnic, ouředníka podkomořího království Českého při dskách zemských, Jindřicha Chanovského Dlúhovesskýho z Dlouhé Vsi, písaře menších desk zemských: Petr Vok z Rožmberka a na Českém Krumlově, vladař domu Rožmberského, Kryštof z Lobkovic na Tachově a Pátku, JMCské rada, nejstarší komorník, nejvyšší hofmistr království Českého a téhož království nejvyšší kammermistr a nad apelacími na hradě Pražském president, Zdeněk z Lobkovic na Chlumci a Jistebnici, JMCské rada a nejvyšší kancléř království Českého, Volf Novohradský z Kolovrat na Lnářích a Vopalce, JMCské rada a nejvyšší sudí dvorský království Českého, Heřman z Říčan na Kosové Hoře, Červené Staré Řečici a Novém Rychnově, JMCské rada, Voldřich Felix z Lobkovic na Bílině, Kosti a Běškovicích, JMCské rada a komorník, Adam mladší z Valdštejna na Hrádku nad Sázavou, Lovosicích a Kyšperce, JMCské rada a komorník, Bohuslav Joachym Hasištejnský z Lobkovic na Mladém Boleslavi a Kosmonosích, JMCské rada, z pánův; Humprecht Černín z Chudenic na Švihové a Chudenicích, podkomoří království Českého a JMCské rada, Václav Ples Heřmanský z Sloupna a na Stolanech, JMCské rada, kráječ a purkrabě Karlštejnský, Jan z Vřesovic a z Doubravské Hory a na Podsedicích, JMCské rada, purkrabě kraje Hradeckého a nejvyšší jagrmeistr království českého, Hendrych Kapoun z Svojkova a ca Běroničkách, JMCské rada, Ctibor Tiburcí Ždárský ze Zdaru a na Kladně, JMCské rada a hejtman Menšího města Pražského, Zikmund Sluzský z Chlumu a na Tuchoměřicích, Václav Mitrovský z Nemysle, z vladyk, jsouce k tomu z téhož sněmu obvzláštně vysláni.




Přihlásit/registrovat se do ISP