180. Zápisy o sněmování stavu městského ze dne 1. března 1596.
1596. 1. března. — MS. č. 1285 v archivu města Prahy.
Feria VI. post Quinquagesimam, 1. Martii. P. Novoměstští a Malostranští, též páni z měst vyslaní do rady se dali najíti. Nejprv jim poděkováno, že se v tom propůjčili. Dále oznámeno, že v paměti zůstává, o jakých artikulích sneseno, na něž své zdání dáti mají. A ty znovu od p. kancléře opáčeny budou.
1. O berni žádá J. Mt. do 3 let, k čemuž stavové vyšší přistupují. Přistoupili k tomu také skrze ozvání všickni.
2. Z strany posudního tolikéž. (Byli stavové prv do 2 let o jedno i druhé se snesli, ale na tom J. Mt. nepřestal, než do 3 let žádal, k čemuž dovoleno.)
3. Z strany berně domovní v moc stavům uvedení, což J. Mt. replikovati ráčil, že (83) veliký neřád v tom byl, a restant nemalý za p. Malovcem zůstal, však že stavové žádati chtějí, aby podle colmistra J. Mti. komisaři z stavův voleni a k colmistru přidáni byli. (Snášeli se všickni, aby k té komisí jeden z stavu městského volen a vydán byl, jakž toho sám J. Mt. etc. v své replice žádati a podávati ráčí.)
4. Z strany lidu válečného prv se stavové snášeli, že vydati a vychovati chtějí [...], ale když J. Mt. na tom přestati neráčil, zvětšili ten počet jako 2000 rejtharů, 4000 knechtů, 2000 šancknechtů. (K čemuž všickni z stavu městského přistoupili.)
5. Z strany berně z komínů, kterou stavové vyšší na samý městský stav uvésti chtěli. [In margine:] Zámků, hradů, tvrzí, sídel, obydlí.
6. Z strany krámů, co by se z kterého platiti mělo, též řemeslníkův, hospod.
7. Z strany pštolunku, že J. Mt. ráčí žádati, aby sám najímati moci ráčil, toliko stavové vyšší žádali J. Mti, aby jisté osoby z stavův vyšších [....]
8. Na vystavění Kokornu neb jiné místo té pevnosti uvolili se v 6000 kop, přidali 4000, aby 10.000 bylo.
9. Z strany defensí podle prvnějšího sněmu.
10. Z strany profiantu J. Mti stavy propouštěti ráčí.
11. Aby lid z Českého království a z zemí k němu příslušejících pospolu byl, což JMt připovědíti ráčil, pokud to nejvejše bude moci býti.
12. Z strany příměří s králem Polským (26. Martii Warssaviae má sněm v Polště držán býti, k němuž poselství JMt etc. vzáctné vyslati ráčí, aby o pokoj věčný jednáno bylo.) Dále oznámeno, má-li které město jakou stížnost, aby ji v sněmu přednésti nepominuli. Naposledy poděkováno, že tak jednomyslně o všecko se narovnali a snesli.
[Při 13. březnu na fol. 385 připsáno:] Potom páni všickni na zámek k vyhlášení sněmu jeti ráčili, ale teprv do sněmu JMCská ve 2 hodiny přijíti ráčil.