Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.10 hodin)

 

Poslanec Miloslav Janulík: Děkuju. Vy jste si odpověděl sám. Ta analogie je opravdu, bych řekl, za mě teda velmi nepřijatelná, nepřípadná. Ale ono by to bylo hezké, to, co říkáte, kdyby to tak akceptovala ta strana, které se to, nebo ti lidé, kterých se to nejvíc dotýká. Já jsem vám citoval z dopisu a to rozhořčení vám reprodukuju od našich židovských přátel, čili to vaše vysvětlení absolutně nepřijímám. Ale hlavně ho nepřijímají oni, kterých se to dotýká nejvíc. Čili myslím si, že ten hlas by měl být vyslyšen a s nimi by se mělo pokud možno o tom komunikovat, ale prostě připodobňovat to k tomu dnešnímu, já vám odcituju ještě jednou tu poslední větu, že úcta k mrtvým nesmí být překryta aktuální politikou. A tady jakákoliv analogie, promiňte, to je opravdu naprosto mimo. Říkám, ono by to bylo hezké, ale musíte se zeptat těch, kterých se to nejvíc dotýká, a těm se to hrubě nelíbí.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. V tuto chvíli máte dvě minuty, pane ministře.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Pane poslanče, já za ty čtyři roky nebo tři roky od února 2022 jsem neobdržel jediný podnět od lidí, kterých se dotýká osud holocaustu. Já se můžu zeptat pana předsedy Federace židovských obcí, jestli Federace židovských obcí nesouhlasí s tím, aby na památníku Terezín byla vyvěšena ukrajinská vlajka. Myslím, že si, pane doktore, můžu odpovědět sám, že oni proti tomu nic nenamítají, protože to není překrytí aktuální situací. To je analogie, která je funkční.

Když my budeme lhostejní vůči útoku totalitního putinovského režimu vůči svobodné Ukrajině, tak říkáme, že byla v pořádku lhostejnost, se kterou se lidé tehdy stavěli proti útokům na židovské občany, na rasově označené spoluobčany. A povězme si, pane doktore, o tom, jak to vypadalo za Česko-Slovenska, za takzvané druhé republiky, kdy to byly tehdejší československé organizace, které začaly vylučovat za Židy označené spoluobčany. Ta analogie je naprosto správná a případná, naprosto správná a případná.

Jedno z velkých poselství, které s sebou nese terezínské ghetto a Malá pevnost v Terezíně, je, že nesmíme být lhostejní. A pokud my budeme lhostejní vůči teroru, vůči teroru, který vykonává putinovské Rusko vůči svobodné Ukrajině, tak tím dáváme zapravdu tomu, že dáváme prostor k tomu, aby lhostejnost působila zlo.

A není to, pane poslanče, aktuální situace. Současná Ukrajina je země, ve které se dějí svobodné volby, jejíž prezident byl demokraticky zvolen. Nemá to nic společného s tím, co se dělo, zdůrazňuji politicky, nebo jaké byly politické struktury během druhé světové války. Pane doktore, já chápu, že s tím nesouhlasíte, já jsem vystudoval historii, vím, co se v té době odehrávalo, ale my se bavíme o svobodné demokratické zemi, o Ukrajině, která je bezohledně teroristicky napadaná putinovským Ruskem, a mluvím o lhostejnosti, která s sebou nese zlo.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji. V tuto chvíli dávám slovo panu poslanci Zdeňku Kettnerovi.

Než se dostaví, tak poslanec Miroslav Samaš ruší svou omluvu. Je již přítomen.

Pan poslanec Kettner byl vylosován na druhém místě k přednesení ústní interpelace na ministryni obrany Janu Černochovou. Připraví se paní poslankyně Olga Richterová. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Paní nepřítomná ministryně, já mám otázku ohledně vyzbrojování naší obrněné brigády tanky Leopard. Bylo to dáno vládou, že to je jasný cíl. Zbavili jsme se zmodernizovaných tanků a nahradili stejně starými, ale nezmodernizovanými. Už při zavádění to dělalo problém s tím, že my jsme měli tříčlenné posádky tanků s automatickým nabíjením. Tanky Leopard potřebují nabíječe, čili potřebují čtyři členy posádky, což vzbudilo trošičku problém, způsobilo.

No a já se teď ptám na základě nejaktuálnějších informací, které jsou naprosto veřejně dostupné. Spojené státy americké prohlásily, že už nebudou modernizovat tanky Abrams, budou vyvíjet naprosto nový typ tanku na základě informací a zkušeností, znalostí ze současně probíhající války. A teď si představte, nový koncept toho tanku amerického bude tříčlenná posádka s automatickým nabíjením, to znamená koncept, který my jsme s velkou slávou opustili.

A druhá věc, taky veřejně dostupné, Ukrajinci mají zkušenosti s těmi tanky Leopard, že jsou v praktickém boji nepoužitelné, jsou příliš složité, jsou příliš vymazlené, v polních podmínkách se nedají opravovat, nedostatek náhradních dílů, čili ta bojeschopnost je tím pádem mizivá.

A proto já se ptám. Na základě těchto aktuálních informací, má naše armáda nějaký plán B, pokud se ukáže, že ta prvotní myšlenka byla zcestná, tak abychom nezůstali s prázdnýma rukama? Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, odpověď bude v souladu s jednacím řádem do 30 dnů od paní ministryně určitě odpovězena, poněvadž v tuto chvíli je paní ministryně Jana Černochová řádně omluvena.

Další, kdo má interpelaci, je paní místopředsedkyně Olga Richterová, a to na pana ministra Martina Kupku. A prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju. Já se na pana ministra obracím v této interpelaci s názvem, jak to, že náhubkový zákon od ODS a ANO zastavil až pirát Michálek, protože on je bývalý zkušený tiskový mluvčí ODS a nyní není jenom ministrem, ale určitě i jedním z možných budoucích předsedů Občanské demokratické strany.

Mě by teda zajímalo, co soudí o tom, že pánové poslanci Vondráček, Benda a Blažek, čili zástupci hnutí ANO i zástupci strany ODS chtějí před veřejností utajit, kdo figuruje v korupčních kauzách. Novinářům, kteří zveřejní totožnost trestně stíhaných, budou hrozit žaloby. Aspoň to byla realita 3. dubna tohoto roku, to je pár dní zpátky, realita na takzvaném ústavně-právním výboru.

Co se stalo? Na tom výboru byl prosazen návrh, aby novináři museli v závažných kauzách celé roky mlčet o tom, kdo je trestně stíhaný. Jinak by čelili žalobám a veřejnost by se nedozvěděla pravdu, kdo v takto závažných kauzách figuruje. Představit si to můžeme na případu nemocnice Motol a kauzy ředitele Ludvíka. On by ještě mohl vymáhat smazání článků o svých kauzách, takže proto by tento zákon reálně zavedl cenzuru a novinářům by jakožto hlídacímu psovi demokracie prostě nasadil náhubek.

A ten návrh byl schválen na ústavně-právním výboru hlasy SPOLU, tedy i ODS, ANO a STAN, a ministr spravedlnosti Pavel Blažek za ODS k tomuto návrhu pana Radka Vondráčka dal kladné stanovisko. Jediný proti hlasoval pirát Michálek.

A já se proto ptám pana ministra, co říkáte na tento cenzurní návrh? Zajímá mě, jaký to je signál médiím a veřejnosti, a současně mě zajímá, jestli to je nějaké avízo budoucí spolupráce ... (?) Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Pan ministr Martin Kupka je taktéž nepřítomen a řádně omluven, proto odpoví v souladu s jednacím řádem písemně do 30 dnů.

Lenka Knechtová, paní poslankyně, je další, kdo je na řadě s interpelací, tentokrát na přítomného pana ministra Mikuláše Beka. A vaše dvě minuty, prosím.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo, vážený pane ministře. Od září 2025 nemají nepedagogičtí pracovníci od státu garanci, z čeho budou placeni. Osmdesát tisíc lidí neví. A nejde jen o platy, ale i o pomůcky, psychologickou podporu, bezpečí dětí ve školách. Z čeho jim školy vyplatí mzdy letos na podzim, když státní rozpočet s nimi už nepočítá a rozpočtová rezerva je prázdná?

Pokud Ministerstvo školství pod vaším vedením počítá s převedením financování nepedagogů od 1. 1. 2026 na obce a kraje, bude avizovaných 11 miliard stačit? Vycházím z toho, že od ledna 2025 v Česku narostla minimální měsíční mzda na 20 800 korun. Zároveň byla zrušena zaručená mzda v soukromé sféře a zůstane pouze zaručený plat ve veřejné a státní sféře. Zaručený plat v roce 2026 pravděpodobně vyskočí na 22 500 korun českých. Děkuju, pane ministře, za odpověď.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. V tuto chvíli vidím, že pan ministr je připraven se svou odpovědí. Prosím, máte slovo.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, děkuji za otázku k aktuálnímu tématu financování nepedagogických pracovníků. Jak víte, záměr přesunout odpovědnost za financování nepedagogické práce na veřejné zřizovatele škol je obsažen již ve strategii vzdělávací politiky do roku 2030 plus, schválené vládou Andreje Babiše v roce 2019. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP