Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.30 hodin)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A tím končí tato interpelace. Opět pokročíme k interpelaci další. Tu přednese pan poslanec Jakub Michálek a poté se připraví paní poslankyně Štefanová. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jakub Michálek: Pane premiére, ceny bydlení raketově rostou, německé platy jsou v nedohlednu a drahé bydlení je jeden z největších problémů, kterému čelí stovky tisíc mladých lidí v naší zemi, jejichž jménem teď mluvím.
V kampani "Máte přání?" mi během března desítky občanů říkali či napsali, třeba seniorka ve Zlínském kraji, že se politici mají více starat o byty pro mladé lidi, pan v Královéhradeckém kraji, že chce, aby skončilo zdražování, aby vnoučata měla kde bydlet, nebo manželé v Ústeckém kraji, kteří říkají, že politici mají více mluvit pravdu, více komunikovat s občany a pak dostupné bydlení.
Takže řešení bydlení má zjevně dvě části: a) masivní výstavbu, kdy potřebujeme ročně stavět výrazně více bytů a b) dostupnost, ty byty musí být reálně dostupné pro české rodiny.
K tomu áčku - masivní výstavba. My jsme představili včera na zahájení pirátské kampaně na Žižkově, že by se mělo stavět minimálně 50 000 bytů ročně a opatření, jasné kroky, jak zajistit masivní výstavbu. Za prvé zóny rychlejší výstavby, ve kterých byty porostou jako hřiby po dešti. (Pobavení v lavicích ANO.) Za druhé zlevnit výstavbu až o milion korun na byt díky zrušení přežitých technických norem. A za třetí přesměrovat evropské dotace, které dneska jdou do kapes oligarchů, do výstavby bydlení.
A musíme říct i to bé. Byty musí být reálně dostupné pro mladé rodiny, běžné Čechy, nejenom cizince a nemovitostní fondy. Takže možné opatření je například razantní zvýšení daně z nemovitosti pro občany z Ruska bez trvalého pobytu na území naší republiky.
Já se vás ptám, jaké konkrétní kroky podniknete pro výstavbu a dostupnost bydlení zejména pro mladé? Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji i za dodržení času. A nyní odpověď na interpelaci od předsedy vlády České republiky Petra Fialy. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Děkuji, pane předsedo, za interpelaci. Ono je to důležité téma. Já jsem zaznamenal v médiích, že jste spustili předvolební kampaň - to je v pořádku - s ústředním tématem bydlení. Tak já chápu tu interpelaci v tomto kontextu. Ale téma je to opravdu významné. To nechci bagatelizovat. Měl to na starosti váš ministr nominovaný za vaši stranu. To se úplně nepovedlo. Ale to nic nemění na tom, že prostě vláda se snaží ty věci posouvat kupředu a že bydlení je opravdu problém, který mladé lidi v České republice trápí.
Nedostatek bytů je primárně problém nabídky a poptávky, zvlášť v některých regionech, zase je to problém, který je hodně regionálně rozrůzněný, a to způsobuje růst cen. Vláda udělala řadu systémových kroků pro větší výstavbu, a některé jsme udělali společně, to prostě nepopírám. Změnili jsme stavební zákon. I přes problémy s digitalizací by měl zrychlit stavební řízení.
Vytvořili jsme program dostupného nájemního bydlení, které vyjednalo Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj. Je to 7 miliard korun. Je to pro obce, kraje, developery, výhodnější nájemné pro vybrané profese, je to na mladé rodiny, pod to by se to dalo shrnout. A myslím, že to dobře funguje, protože už přišlo 140 žádostí za téměř 8 miliard korun.
Také jsme uvolnili státní pozemky, které stát nevyužíval, pro výstavbu bytů. Finance vytipovaly několik set pozemků, které můžeme bezplatně převést na obce a města za účelem výstavby nájemních bytů. A je to ošetřeno tím, že tam bude předložen projekt na vybudování bytů a bude tam záruka, že se to použije skutečně na byty, a ne na nějaké spekulace nebo na něco dalšího.
To, co pokládám taky za důležité, je možnost pro penzijní fondy investovat do bydlení až 20 miliard korun v investicích do pěti let, což vlastně uvolní kapitál pro novou výstavbu. A je to v pozměňovacím návrhu toho zákona o podpoře bydlení. A je to vlastně cesta, kterou jde řada zemí, že velcí investoři jsou právě penzijní fondy.
A to, co je asi taky důležité, aspoň podle toho, co doporučují experti, je možnost odečítat z daní úroky z úvěru na družstevní bydlení, protože to pomůže lidem, kteří si kupují družstevní byty, a bude to atraktivnější.
Jsou to opatření, která by měla fungovat v příštích letech, což doufám, že budou. Ale současně už to, že jsme některé věci zrychlili a rozhýbali, tak vede k tomu, že výstavba bytů v bytových domech v posledních letech roste. 2024 bylo zahájeno 17 000 nových bytů v bytových domech. A to jsou prostě lepší čísla než ta předcházející.
To, co jsme také úspěšně provedli Poslaneckou sněmovnou, je zákon o podpoře bydlení. Tam jsme měli určitý spor o to, jaký má být rozsah, jak ten zákon má být široký, koho všeho se má týkat, v jakých obcích má existovat poradenství. Výsledkem je nějaké zaměření na lokality, kde jsou největší problémy. Bude tam ten nárok: na pomoc s bydlením bude mít ze začátku asi 300 000 lidí a pak se to nějakým způsobem může rozšiřovat. Já myslím, že to je taky vhodný doplněk celé bytové problematiky, je tam poradenství s bydlením, záruky za nájemníky, je to propojení s další sociální prací s lidmi a určitě to může trošku pomoct.
Vedle toho je potřeba se soustředit taky na podmínky pro mladé rodiny, aby si to bydlení mohly opatřit. Tady jsme taky toho udělali docela dost. Zvýšili jsme rodičovské příspěvky, zavedli jsme slevu na zkrácené úvazky: 200 000 nových pracovních míst, sousedské dětské skupiny. Zlepšujeme podmínky pro to, aby mladí lidé mohli souběžně mít rodinu a souběžně pracovat. A to si myslím, že zase jakoby vytvoří lepší podmínky pro to, aby si třeba mohli pořídit to bydlení, až se těch bytů začne stavět víc, až se ty ceny nějakým způsobem upraví. A jediná cesta, jak snížit ty ceny, je, když se těch bytů bude stavět víc.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Je zájem o doplňující dotaz? Je. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji. Já chci jenom připomenout, že moje interpelace se netýkala toho, co jsme udělali, když jsme ještě byli společně ve vládě, nebo co se historicky podařilo, ale toho, co je ještě potřeba vykonat do budoucna, protože ať můžeme mít na historii, jaký chceme pohled, tak do cen bytů se to zatím nepropisuje, ani to nevypadá, že by dramaticky výstavba v budoucnu rostla. Stejně tak když se podíváme třeba na rodičovský příspěvek, který tady byl zmíněn, tak ten rostl výrazně nižším tempem než třeba penze. Takže ty podmínky se výrazně nezlepšují. Já jsem rád za ten návrh, že můžou fondy investovat do bytů. To je věc, kterou jsme domluvili s panem Stanjurou asi před rokem jako Piráti. Ale pokud ještě razantně nezintenzivníme tu naši snahu, tak zkrátka ty ceny bytů budou nadále raketově růst a budou pro mladé nedostupné. Takže kde můžeme ještě přidat?
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A ještě závěrečná reakce předsedy vlády. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Přidat určitě můžeme a musíme například rozchodit digitalizaci stavebního řízení, aby se ty věci daly více do pohybu. Samozřejmě jenom to nestačí, ale to si myslím, že je důležité, a na tom se asi jako všichni shodneme, že to důležité je. Myslím, že i některé ty věci, které jsem tu zmínil, se začnou pozitivně projevovat. Tak jestli jsme teď schválili možnost penzijním fondům investovat do bydlení, tak to se projeví v nějakém čase. To stejné, ten projekt, ten program dostupného nájemního bydlení taky bude mít nějakou dohru, byť už teď vidíme příklad projektů, které pravděpodobně budou úspěšné. A těmito kroky musíme pokračovat. ***