Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.10 hodin)

 

Poslanec Tomáš Helebrant: Děkuji za slovo paní předsedající. Vážení kolegové, vážené kolegyně, chtěl bych zareagovat nebo doplnit mého předřečníka kolegu Richarda Brabce, vaším prostřednictvím, a dotknout se toho, kdo ten Národní park chce a že ho hlavně nechtějí ti lidé, kdo tam žijí. Národní park chce Ministerstvo životního prostředí, chce ho hejtmanka Středočeského kraje, ale nechtějí ho lidé, kteří tam žijí, což vyjádřili peticemi, které podepsalo tisíce lidí, podepsaly to stovky podnikatelů a firem a dokonce na jednání, které iniciovala hejtmanka Středočeského kraje se zástupci obcí, 25 z 30 zástupců obcí odešlo z tohoto jednání, protože se chtěli bavit vůbec o tom, jestli národní park má vzniknout nebo nemá vzniknout, a hejtmanka s nimi o tom odmítla mluvit. To mi přijde strašný a dokazuje to, že lidé, kteří tam žijí, to skutečně nechtějí. Z vlastní zkušenosti - prožil jsem tam část života, stále tam jezdím, setkávám se s lidmi, tak můžu potvrdit, že ti lidé prostě o národní park nestojí, oni si to vyzkoušeli v covidu, je to blízko Prahy, takže lidé, kteří jedou na Křivoklátsko, tam nezůstávají, navíc není tam pro ně připravená spousta penzionů, restaurací a takhle a oni jsou zvyklí na to, že tam ti lidé prostě přijeli, akorát jim tam zanechali odpadky a odjeli. Prostě není to Šumava nebo Krkonoše, kde ti lidé zůstanou přes noc. Je to v dojezdové vzdálenosti Prahy a ty lidé prostě, co tam žijí, o to nestojí. Křivoklátsko je v současné chvíli dostatečně chráněné, je tam chráněná krajinná oblast od sedmdesátých let, je tam biosférická rezervace UNESCO a vše funguje tak, jak má. V lese se prostě má hospodařit a nemáme čekat na to až shoří nebo sežere brouk. Děkuji. (potlesk zleva)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Nyní paní poslankyně Eva Fialová, poté páni poslanci Kučera a Ryba. Prosím.

 

Poslankyně Eva Fialová: Já moc děkuju za slovo. Já jsem se přihlásila na reakci na pana kolegu Kučeru, prostřednictvím vás paní předsedající, já vám vlastně jdu poděkovat za vaši faktickou, my se ve spoustě věcí shodneme. To byla tak hezká faktická a vy jste tady volal po nějakém řešení, tak my ho pro vás máme. Opravdu to měly být dvě novely. Já tu část, která je pozitivní, jsem tu pozitivně kvitovala, komentovala, možná i děkovala ministerstvu za některé vysvětlení, kde byly nejasnosti. Protože chcete hledat, pane kolego prostřednictvím pane předsedající, řešení, tak ho máme. Pojďme schválit celý zákon, pojďte schválit pozměňovací návrh můj a mých kolegů, kde vyjímáme Křivoklátsko, neschvalte všechny ostatní pozměňovací návrhy kolegů z ODS a máme jasno. A druhová ochrana a všechny ty pozitivní věci, které jsou tam dány včetně kácení stromů mimo les, může být schválená a máme tady naprostou shodu napříč politickým spektrem. Pojďme to vyřešit tímto způsobem. Já vám dávám jednoduché řešení a budeme spokojeni úplně všichni.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Opět děkuji a nyní pan poslanec Michal Kučera, poté páni poslanci Ryba a Samaš. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Tak v jednoduchých řešeních je vždy zakopán nějaký ďábel či čert, ale možná, že v tomto případě to je ještě na debatu. Já jsem se ještě chtě vyjádřit pár slovy k tomu národnímu parku jako k takovému. Já jsem tu minulou faktickou poznámku ukončil tím, že my jsme si tu debatu užili na Šumavě a tam tehdejší ministr Brabec vystupoval teda velmi, řeknu, asertivně co se týká debaty se zástupci regionu. Tady byla situace nesrovnatelně dramatičtější z tohoto pohledu, kdy jsme tady před Sněmovnou měli skutečně demonstrace, chodily nám tady tisíce mailů, to jsme nezažili v tomto volebním období. Myslím, že něco takového jsme nezažili, co nám chodilo kvůli Šumavě a tehdy se to podařilo vyřešit. Několik poznámek. Ti lidi nebo ta obava o ten overturismus, ten skutečně nenastane tím, že vznikne národní park. To nastalo už skutečně dříve, nastalo to za covidu a nastalo to kvůli aplikacím, které nás dneska vodí na místa, kam se běžný turista nebo běžný, řeknu, návštěvník lesa nikdy nedostal. Takže to jim skutečně otvírá místa, která kdysi znali jenom ti znalí.

Já bych možná upřesnil tu rozlohu těch národních parků a možná jenom pro informaci ty národní parky tvoří 1,5 % z celé rozlohy území České republiky, což je zhruba velikost města Jihlava. Jenom pro takovou představu. Takže jedna Jihlava v celé České republice, to jsou naše národní parky. A pokud něco platilo v debatě o starosty Šumavy, tak jeden z argumentů bylo to, že zastavěné části dvou území obce (Předsedající: čas.) By nebyly součástí národního parku.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Požádám všechny o dodržování času a nyní pan poslanec Drahoslav Ryba a připravit se může pan poslanec Miroslav Samaš posléze. Prosím, vaše reakce.

 

Poslanec Drahoslav Ryba: Děkuji za slovo. Já si dovolím zareagovat na mého ctěného, a opravdu teď to myslím, velmi váženého kolegu Richarda Brabce, prostřednictvím paní předsedající. On mi tak trošku nahrál, protože řekl, že každý národní park v České republice má své dvojče a jedním z těch dvojčat je například Národní park Bavorský les. Tam se shodneme. A teď přečtu kousíček z protipožární ochrany Bavorského lesa. Národní park Bavorský les využívá kombinací satelitního monitorování, terénního měření a moderních technologií jako je 5G, k efektivnímu sledování a kontinuální prevenci lesních požárů. Tyto integrované přístupy umožňují včasnou detekci a reakci na potenciální hrozby, čímž přispívají i k ochraně přírodního prostředí parku. Takže v tom se asi taky shodneme. takže když chceme se dívat na to, jak to dělají třeba v tom Bavorsku, tak se pojďme podívat, i jak se to dělá ve světě v té ochraně hasičské. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Dostáváme se k poslední přihlášce v rámci faktických a tou je přihláška pana poslance Samaše. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Samaš: Děkuji za slovo paní předsedající. Kolegyně, kolegové, tady ta debata je opravdu jako hodně vášnivá, taková složitá. Já nechci o tom moc dlouho mluvit. Já na hranici Národního parku Křivoklát CHKO žiju 25 let. 20 let se už řeší, jestli ten park má být nebo nemá být, a to, co se ale provádí posledních pár let, tak to je opravdu přes hranu. Současná vláda a vedení kraje se tam chová jako slon v porcelánu namísto toho, aby nějakým způsobem ty lidi né že přesvědčovala, ale aby je uklidnila, že vlastně tím parkem se nic nestane, tak to tam úplně polarizovala. I ty obce, které třeba před nějakými x lety by mohly souhlasit s tím, že na části, to je asi 16 % toho území ten park může vzniknout, tak tím, jak s nimi komunikuje současná vláda a vedení kraje, tak opravdu se vlastně postavilo proti tomu a mají vůči tomu averzi.

Já si myslím, že jak tady říkal pan kolega Brabec. Kolikrát ta příroda sama ví, co má dělat, jak se má zachovat a když vidím, jak to vypadá dneska na Mostecku, na Ústecku, na Litvínovsku, protože tam hodně jezdím, tak tam si skutečně poradila příroda s tím, když se tam ukončila těžba a myslím si, že za x desítek let už tam prostě nebude pomalu po té činnosti ani vidu, ani slechu. Jak už se kolikrát třeba řeklo - jak by tady bylo krásně na tomhle světě, kdyby tady nebyli lidi, takže za pár desítek tisíc let třeba tady bude opravdu zase krásně. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Taktéž děkuji za dodržení času a nyní jsou přihlášeni páni poslanci Jiří Mašek a Ondřej Babka, oba ve faktických. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji paní předsedající. Rád bych zareagoval na svého ctěného kolegu Drahoslava Rybu, který se tady zmínil o otázce monitorování případných požárů v takovýchto národních parcích tam, kde je špatná dostupnost techniky.***




Přihlásit/registrovat se do ISP