Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.30 hodin)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak, děkuju za dodržení času. Máme tu sérii dalších faktických poznámek. Nyní vystoupí paní poslankyně Fialová. Připraví se paní poslankyně Peštová. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo. Já jsem za tu pauzu, která byla včera dána, velice ráda. Já jsem stihla vaše pozměňovací návrhy všechny přečíst. Jsem přihlášena znovu opět do rozpravy, abych je mohla okomentovat, protože ve dvou minutách na ty vaše konkrétní dotazy se nedostanu, abych byla schopna říct, co konkrétně nám tam vadí, za dvě minuty to opravdu nezvládnu, a co může ohrozit případně národní parky. A nejedná se jenom o vaše pozměňovací návrhy, ale jsou to i pozměňovací návrhy, které tam předložil pan Bendl, a ty jsou možná ještě o to dramatičtější a drsnější v některých věcech. A když počkáte na mé vystoupení, tak já vám to velice ráda řeknu, protože opravdu ve dvou minutách se nedá shrnout všechno, co je navrženo a jak konkrétně to může ohrozit. A není to opravdu tím, že nechceme Křivoklátsko. My jsme to hlásali, říkali dopředu, že budeme připravovat ty pozměňovací návrhy na vyjmutí, mohla k němu dojít, nějaká diskuse s nějakým klasickým demokratickým hlasováním. Ale vašimi pozměňovacími návrhy se bortí nějakým způsobem současný systém, který v národních parcích funguje a při schvalování zásadních dokumentů, zonace, nebo pouštění veřejnosti do rozhodovacích zásadních dokumentů a tak dále, to pak může (můžou?) zásadně ovlivnit některé příklady na zacházení s krajinou a s víceméně chráněnými územími, které (je?) můžou ohrozit do budoucna. To je za mě, já vám ten pohled řeknu ve svém následujícím vystoupení. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S další faktickou je přihlášena paní poslankyně Peštová.
Poslankyně Berenika Peštová: Já také děkuji za slovo, pane předsedající. Samozřejmě dvě minuty mi nestačí, abych odpověděla svému ctěnému kolegovi, protože jsem si připravila další projev. Děkuji za ten dortíček, který mi tam dal, když jsem si to připravovala. V každém případě, jak ten proces probíhá? Já už jsem to tady říkala několikrát, a Ministerstvo životního prostředí samozřejmě i to na svých stránkách má.
Tam je jednoznačně řečeno, že nejdříve je tedy nutné záměr na vyhlášení parku projednat s dotčenými obcemi a kraji, jejichž území se záměr dotýká, také s vlastníky nemovitostí dotčených záměrem. Ti všichni mají právo podat k návrhu připomínky a námitky, které následně Ministerstvo životního prostředí vypořádá. Vypořádá! K tomu nedošlo. K tomu nedošlo, jsou tam žaloby, které nejsou u konce, nejsou pravomocná rozhodnutí, nedošlo k tomu. Po vypořádání všech připomínek musí návrh schválit vláda potom samostatně vyhlášení národního parku samozřejmě schvaluje zákonem dolní i horní komora.
Takže ve své podstatě tam nebyl dokončen ten proces, který má nastat. Takže nejdřív ty připomínky byly podány, s těmi připomínkami se musí ministerstvo vypořádat. Samozřejmě že vypořádat se musí tak, aby byly soudně přezkoumatelné. A jelikož k tomu ještě nedošlo, tak tam probíhají soudní žaloby a procesy. které taky ještě nejsou hotové. Nejsou tam pravomocná rozhodnutí. Já se nebudu tady zaobírat tím, jestli byl nějaký blanketní lístek a bla, bla, bla, to mě nezajímá. V každém případě prostě procesy probíhají a každý právník vám řekne, že ještě není dokončeno, není postaveno najisto. Tudíž ten zákon tady mohl být, s tím já souhlasím, a se spoustou věcí, s tím tam nemám problém, ale bez toho Křivoklátska. To Křivoklátsko tam nemělo co dělat. A to je ten problém, který nás tady trápí. Protože vy už třeba tady nebudete příště, pane ministře. (Předsedající: Čas.) My třeba tady budeme, a my to potom za vás musíme slíznout. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím pana poslance Babku , připraví se pan poslanec Brabec, poté pan poslanec Balaš.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo, vážený pane místopředsedo. Budu reagovat na kolegu Bureše. My právě proto, že jsme byli velice překvapeni, že takto obsáhlá novela, která tedy mimo jiné obsahuje vyhlášení nového Národního parku Křivoklátsko, který můžeme, nebo nemusíme rozporovat, tak že v den jeho projednávání ve druhém čtení prostě nahrajete zcela zásadní pozměňovací návrhy. My jsme to vlastně zjistili, já jsem to zjistil ve chvíli, kdy se ten zákon začal projednávat, když jsem si otevřel systém, že během odpoledne tam bylo nahráno těch 34 pozměňovacích návrhů, které jsem ještě včera večer a dnes celý den s kolegy opravdu, věřte mi, že poctivě nastudovával, a několikrát jsme opravdu byli až zděšeni, jakým způsobem chcete měnit systém ochrany péče.
Vy jste tady zmiňoval, že byste rád slyšel konkrétní ustanovení a konkrétní paragrafy, které podle našeho... A z velké části je ten náš pohled samozřejmě laický, protože jsme pouze poslanci, nikoliv odborníci, ačkoliv ve výboru pro životní prostředí už nějakou dobu fungujeme... Tak já jsem také přihlášen do obecné rozpravy, takže se pokusím některé ty nejzásadnější výtky, které k vašim pozměňovacím návrhům a k pozměňovacím návrhům vašich kolegů mám, nějakým způsobem vysvětlit.
Příkladem je například ten paragraf 43, výjimky ze zvláště chráněných území, kdy zadáváte povinnost vydat výjimku, což je prostě v rozporu se správním řádem České republiky. Takže k těm konkrétním věcem se rád vyjádřím, ať buď tady... (Předsedající: Čas, prosím,) ...případně před třetím čtením ve výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Brabec.
Poslanec Richard Brabec: Děkuju za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, i já budu mít svoje delší vystoupení za chvilku, ale dopředu říkám, že jsem strašně zvědav na názor Ministerstva životního prostředí a je otázka, jestli nám to dnes řekne pan ministr. ono asi to bude ještě samozřejmě na výboru projednáváno, ty návrhy. Ale opravdu jsem na to zvědav, protože připojuji se k návrhu, že pokud by prošly pozměňovací návrhy pana kolegy Bureše, pana kolegy Bendla a pana kolegy Krejzy, tak to znamená naprostý rozval vůbec systému národních parků. Je velmi pravděpodobné, že bychom ztratili kategorizaci IUCN, tedy tu světovou kategorizaci národních parků. Je to prostě v tom, že národní parky, jak všichni víme, zabírají poměrně velmi malou část našeho území. Je to zhruba 1,5 procenta, a z toho ještě ty nejpřísněji chráněné zóny jsou daleko menší, takže jsme rozhodně pod 1 procentem. A tam prostě musí fungovat převaha ochrany přírody, a poměřování s jinými veřejnými zájmy je velmi složité.
To znamená, když teď prostě se bereme o nějakou mimoprodukční funkci lesa a tak dále a tak dále, tak v těch nejpřísněji chráněných zónách prostě musí být převaha ochrany přírody. A představa, jak dneska posuzujeme možnost, respektive objem dřevní hmoty, kterou odstraníme, abychom například snížili požární nebezpečí, tak se bavíme o milionech kubíků mrtvé dřevní hmoty, kterou vůbec si třeba neumím představit, jak by to někdo dělal technicky. Prostě jsou tam věci, já tomu říkám vlhký sen části ODS. Pamatuju si ještě Honzu Zahradníka, při vší úctě, byl to velmi solidní partner do debaty, ale to by byl právě konec ochrany přírody v národních parcích. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji a poprosím pana poslance Balaše, připraví se paní poslankyně Ožanová.
Poslanec Vladimír Balaš: Děkuji, pane předsedající. Já bych se vaším prostřednictvím rád obrátil na pana Bureše. Nějak jsem trochu nepochopil to přenesení rozhodovací pravomoci na zastupitelstva obcí, nebo na obce, jestli tam je, protože to mně to nedává smysl. Protože ta správa těch národních parků by měla být odborná. Měl by to dělat někdo, kdo má kvalifikaci. Samozřejmě rozumím tomu, že i ty obce mají legitimní zájmy na tom nějakým způsobem spolupracovat. V případě, že se jich to negativně dotýká, tak by ta újma měla být nějakým způsobem kompenzována. Ale svěřit rozhodování o odborných záležitostech někam jinam, nebo spolurozhodování, si nemyslím, že je úplně cesta správným směrem. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji a poprosím paní poslankyni Ožanovou. ***