Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.10 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)
Opakovaně tady v Poslanecké sněmovně v podstatě všichni moji předchůdci se pokoušeli něco podobného načíst. A já bych jenom chtěl znovu vysvětlit, o co nám v tom pozměňovacím návrhu jde. V tom pozměňovacím návrhu nám jde o to, abychom pomohli opravdu celému systému a především občanům, pacientům České republiky. Je to něco, co v řadě zemí funguje a funguje velmi dobře. Já chápu ty obavy, které mnozí máte, a opravdu si myslím, že v tomto případě by bylo dobré, kdybychom nepolitikařili a zamysleli se nad tím, zda pomůžeme, nebo nepomůžeme občanům.
Tento model, který navrhujeme, a opravdu jsme se snažili co nejkorektněji formulovat text toho pozměňovacího návrhu, tak byl připravován velmi dlouho. Funguje v řadě zemí a funguje velmi dobře. Pomáhá vlastně pacientům v jedné věci, aby nemuseli hradit v případě především produktů, které nejsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění, aby je nemusely hradit v celé výši, aby hradili jenom ten rozdíl mezi cenou hrazeného produktu a nehrazeného produktu. Není to jenom odlehčená sádra, není to jenom laser, který se používá při léčbě varixů, ale mohou to být i další výkony, které se mohou kdykoliv objevit a vždycky se objeví, protože tak, jak je systém schvalování hrazené péče nastaven, a nejenom v České republice, ale obecně v celé Evropě, tak probíhá něčím, probíhá schvalovací komisí, kde sedí odborníci, a pokud ten produkt nemá opravdu evidence based důkazy o tom, že zásadním způsobem zlepšuje, zrychluje kvalitu péče nebo zkracuje hospitalizaci, snižuje počet komplikací, tak sice získá C-značku, sice je mu stanovena cena, ale není mu stanovena úhrada zdravotní pojišťovnou. A pak občan, který chce takovýhle produkt využít, tak mu nezbývá nic jinačího, protože česká legislativa se před řadou let změnila zásahem jedné z našich kolegyň, nezbývá mu nic jiného než zaplatit celou částku za ten produkt, často i za výkon s tím produktem spojený.
To mně nepřipadá správné a nikdy mně to správné nepřipadalo, tak jak je správné, aby se platil pouze rozdíl mezi hrazeným a nehrazeným, a v žádném případě aby se neplatila cena za provedení toho výkonu, který by se tak jako tak musel provést, ať už je to zasádrování, nebo tedy fixace té zlomeniny nebo léčba varixů, tak se domnívám, že by to takhle mělo být u všech výkonů. My to známe velmi dobře u léků, známe to velmi dobře u brýlí, bohužel u řady výkonů toto možné není, a to právě ten pozměňovací návrh se snaží napravit.
My máme dvě zdravotní pojišťovny, které mají dceřinky, a mohou dokonce nabídnout na tyto produkty připojištění, mohou řešit i tuto situaci. To zase v současné době bohužel nejde. Mohou si otevřít další pojišťovny dceřinky. To znamená, ten systém se může rozšiřovat.
Já jsem chtěl proto poprosit poslance napříč politickým spektrem, a s mnoha z vás jsem o tom mluvil, mluvil jsem o tom osobně a snažil jsem se osobně vysvětlit ty důvody, zvažte, jak budete o tom pozměňovacím návrhu hlasovat. Já jsem vždy sledoval a vždy se budu snažit, aby byl co nejlepší prospěch pro pacienty. Vždycky mě zajímá situace pacientů a zlepšení péče o ně, zlepšení a zkvalitnění té péče. Koneckonců jsem lékař a celý život nic jiného nedělám, živím se tím. A i z toho důvodu tento pozměňovací návrh je takhle napsán, má tento cíl a má tento zámysl. Prostě aby ten člověk, aby ten občan, aby ten pacient, pokud si zvolí péči, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, platil za tuto péči co nejméně, tedy aby platil pouze ten rozdíl mezi hrazenou a nehrazenou péčí. V žádném případě nezadává tento pozměňovací návrh absolutně žádnou možnost, že by se rozšiřovalo množství nehrazené péče a že by současná plně hrazená péče se mohla stát nehrazenou. Je to opravdu jenom snaha pomoci a snížit cenu té péče, která není hrazena, a vždycky nějaká péče nebude hrazena prostě proto, že systém zdravotního pojištění, Bismarckův systém, je takto nastaven.
Já se omlouvám, že to takhle vysvětluju, ale cítil jsem povinnost to říct, a je samozřejmě na každém z vás, jak budete hlasovat jinak. Jsem chtěl na závěr velmi poděkovat za hlasování o předchozí legislativě a vážím si té podpory. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taky děkuji, pane ministře. V tuto chvíli otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásila jako první paní poslankyně Romana Bělohlávková. (K ministru Válkovi.) A vy také chcete teď vůbec v rozpravě s přednostním právem? Tak prosím. Promiňte, paní poslankyně. Pan ministr má přednost.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Omlouvám se, paní poslankyně, že vás předbíhám, ale ta legislativně technická úprava je na hranicích mých schopností to přečíst. Takže pokud ještě jsem plný energie...
Vážené poslankyně, vážení poslanci, z důvodu přijetí sněmovního tisku číslo 704, senátní tisk číslo 27, který mimo jiné novelizuje také zákon o veřejném zdravotním pojištění, je potřeba přijmout legislativně technické změny, které reflektují nově upravené znění zákona o veřejném zdravotním pojištění tak, aby nyní navrhované změny navazovaly na aktuální právní stav.
Sněmovní tisk číslo 849 v rámci legislativního procesu předběhl rovněž sněmovní tisk číslo 798, novelu zákona o zdravotních službách, na jehož znění původně tento tisk reagoval, a proto se navrhuje provést nezbytné legislativně technické změny, úpravy také v tomto ohledu.
Konkrétně navrhuji v části první čl. I:
V bodě 29 nahradit slova "pokud nestanoví" slovy "nestanoví-li" tak, aby formulace ustanovení byla stejná jako v bodě 24.
V bodě 34 ve slovech vkládaných za slovo "nepřiznal" za slovo "nebo" vložit slovo "je". Jde o úpravu pro větší srozumitelnost.
V bodě 39 upravit větu, kterou se přečíslí odstavec, neboť § 15 má odstavců 17, nikoli 18. Návrh při svém předložení navazoval na sněmovní tisk číslo 798, novela zákona o zdravotních službách, kde se s novým odstavcem v daném ustanovení počítalo, nicméně, jak jsem již zmínil, sněmovní tisk číslo 849 novelu zákona o zdravotních službách předběhl.
Zrušit bod 45, neboť ustanovení již vkládaná slova obsahuje.
V bodě 58 na konci písmene d) tečku nahradit čárkou, protože následují další pododstavce.
Zrušit dosavadní novelizační bod 59, a to opět z toho důvodu, že sněmovní tisk číslo 849 předběhl v rámci legislativního procesu sněmovní tisk číslo 798, novelu zákona o zdravotních službách, na jehož znění rušený bod reagoval. Případná legislativně technická úprava bude provedena až v rámci tisku číslo 798.
V bodě 213 v novém ustanovení § 39 v odstavci 1 v poslední větě za slova "pátým dnem po" vložit slovo "jejím". Jedná se pouze o stylistickou úpravu.
V bodě 216 doplnit větu: za číslo "30" se vkládá slovo "kalendářních". Jde o upřesnění, že se jedná o dny kalendářní.
V bodě 240 upravit označení pododstavců; písmeno g) nahradit písmenem h) a písmeno f) písmenem g). Tato úprava zohledňuje změny, které byly ve znění zákona o veřejném zdravotním pojištění provedeny nedávno schváleným sněmovním tiskem číslo 704, v jehož rámci byla řešena problematika sociálně-zdravotního pomezí. Daným tiskem došlo k vložení nového písmene, a tedy je nutné na tuto skutečnost legislativně technicky reagovat také v tomto sněmovním tisku.
V bodě 241 rovněž upravit označení pododstavců; písmeno f) nahradit písmenem g) a písmeno e) nahradit písmenem f).
V bodě 242 slova "a slovo "nebo" se zrušuje" zrušit, neboť zrušované slovo se v ustanovení § 46 odst. 2 písm. c) nevyskytuje.
Za dosavadní novelizační bod 242 vložit nový novelizační bod 242a, kterým se v § 46 odst. 2 zruší písmeno e). ***