Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.00 hodin)
(pokračuje Jan Bureš)
Pokud se samozřejmě nenajde, tak holt vyhovět jedné či druhé straně. Ale ta snaha o kompromis, to znamená zjistit vlastně, proč obce z Křivoklátska nechtějí vyhlášení národního parku, nás vedlo k tomu, že jsme připravili sérii pozměňovacích návrhů a některé z nich už byly zakomponovány do právě téhleté novely. Takže to nejsou vlastně pozměňovací návrhy, které zlepšují postavení obcí a občanů už v těch stávajících národních parcích a logicky by dopadly i právě na ten budoucí Národní park Křivoklátsko. Tak to je vysvětlení jedné námitky.
A to druhé. Já se přiznám, že dost dobře nechápu, nač je potřeba v tuto chvíli čas na prostudování pozměňovacích návrhů. Jsme ve druhém čtení, tady se o ničem nehlasuje. Teď tyto návrhy půjdou do výboru. My je nemůžeme teď v tuto chvíli ani odmítnout, ani zrušit, ani vrátit. Můžeme se k nim jenom přihlásit, anebo nepřihlásit, a pak se s nimi bude pracovat. Bude se s nimi pracovat ve výboru a pak teprve přijde třetí čtení. Tam je pořád dost času na to je pořádně nastudovat, seznámit se s nimi a i na tom výboru k nim přijmout nějaké stanovisko tak, jak je budeme cítit. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Další přihlášení do diskuse skrze faktickou poznámku jsou paní poslankyně Berenika Peštová, pan poslanec Ondřej Babka a poté paní předsedkyně Alena Schillerová a Zuzana Ožanová. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já jsem chtěla na svého ctěného předřečníka, kolegu, co bude ještě reagovat, prostřednictvím vás. No, tak ono těch obcí za prvé bylo 29. 13 000 lidí podepsalo petici z 15 000 lidí, což není málo, což si myslím, že je dost. Myslím si, že na spoustu otázek nebylo odpovězeno. Myslím tím třeba ta bezzásahovost, třeba ten Ementál, kterým budeme nazývat tento národní park. Protože jestliže říkám, vezmu mapu toho Křivoklátska a vezmu si určitá místa, která vyhlásím národním parkem, a zbytek nebude národní park, tak oni se ptali a oprávněně se ptali, když bezzásahovost bude v tom Ementálu, ty díry, tak kdo se bude starat o ten zbytek a jak se o něj bude starat? Protože to už jsem tady říkala v minulé faktické poznámce. Jestliže mně "zničíte" les tím, že tam bude bezzásahovost, tak mně bude trvat 50 let, než s tím managementem ten les znovu vybuduji, kdežto vy si budete žít v té bezzásahovosti, že tam budete mít popadané "hnusné" mrtvé stromy, které vám zničil kůrovec. Ale to je jedna věc.
Druhá věc je. Chci se zeptat tady pana ministra, pokud bude dávat pozor. Nevím, jak to bylo vypořádáno, protože v JESu (?) samozřejmě když se bude jednat o jednotné environmentální stanovisko, tak se buď můžu, respektive budu mít náhradní výsadbu, a pokud nebude možno, tak budu muset zaplatit. Ale bylo řečeno s Hospodářskou komorou - nevím, kam jste to dali - že pokud se bude jednat o veřejný zájem, tak ten bude tomu nadřazen. Nevím, protože se to najednou objevilo v Lex plynu. Tam to je špatně, protože by to správně mělo být třeba ve stavebním zákoně, protože ten není otevřený tak, že se to bude řešit tady. Tady jsem to neviděla, ale zase se vracím zpátky k paní poslankyni Fialové, protože bylo odpoledne nahráno 34 pozměňováků, tak nevím, jestli to tam je, nebo není. (Předsedající: Čas.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Já jenom zrekapituluji. Ještě se mi přihlásil pan ministr do debaty. Ptám se, jestli se hlásí s faktickou nebo s přednostním? (S faktickou.) Do řady faktických, dobře. Nyní tedy pan poslanec Ondřej Babka, s faktickou paní předsedkyně Alena Schillerová, potom paní poslankyně Zuzana Ožanová a pan ministr. Prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já se bohužel musím přidat ke své kolegyni Evě Fialové, která to tady zmínila, a to z toho důvodu, že my jsme... Já jsem to na to upozorňoval již na výboru pro životní prostředí, kdy tedy již byl nahrán jeden z pozměňovacích návrhů kolegy Bureše, který za mě je prostě z hlediska ochrany přírody a krajiny vysoce kontroverzní. Nějakým způsobem jsem se ho na to ptal už na výboru pro životní prostředí.
Nám se tady dneska stala situace, že během odpoledne se do tohoto zákona nahrálo dalších 34 pozměňovacích návrhů. Mě by možná zajímalo i právě proto, že nevím, a tím, jak je vnímám jako vysoce kontroverzní, jaký názor na ty pozměňovací návrhy má pan ministr? Jestli to je nějaká koaliční shoda, jestli to jsou koaliční pozměňovací návrhy? Protože je to dost zásadní. Vy tady prostě po nějakých osmi letech zásadním způsobem, kdyby byly ty pozměňovací návrhy přijaty, budete měnit zásady péče a děláte to na poslední chvíli. Kdybych to nějakým způsobem zjednodušeně mohl glosovat, tak bych to popsal tak, že vy se tady, pane ministře, snažíte vyhlásit jeden nový park, národní park, ale další čtyři existující národní parky chcete zlikvidovat. Děkuji za slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Pokračujeme tedy v řadě faktických přihlášek. Nyní paní předsedkyně Alena Schillerová, poté paní poslankyně Zuzana Ožanová, prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Nejsem znalkyně na ochranu přírody, ale přicházím s procedurálním návrhem. Pane poslanče Bureši, prostřednictvím paní místopředsedkyně, to tak není. Jestliže načtete 34 pozměňovacích návrhů a my nemáme možnost si je nastudovat, abychom případně na ně nějak zareagovali jiným pozměňovacím návrhem, to už se nám tady s vámi stalo u důchodové reformy, nebo tedy pseudodůchodové reformy. Nemám čas, mám jenom dvě minuty, takže budu rychlá. Já mám velmi korektní návrh, velmi korektní. Teď bych mohla samozřejmě tady vystoupit, vzít si pauzu, ale neudělám to. Dávám návrh na přerušení jednání do čtvrtka tohoto týdne do 11 hodin a žádám vás, paní místopředsedkyně, abyste o mém procedurálním návrhu dala neprodleně hlasovat. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Přivolám kolegyně a koleny z předsálí. Jenom zopakuji, budeme tedy hlasovat o procedurálním návrhu na přerušení tohoto bodu, a sice do čtvrtka 24. dubna do 11 hodin. (O slovo se hlásí poslanec Dufek.) Protinávrh, pane předsedo?
Poslanec Aleš Dufek: Dávám protinávrh, abychom hlasovali o přerušení tady tohoto návrhu do 21.15 hodin.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Takže pan předseda Dufek protinávrh, přerušení do 21.15 hodin. Ještě jsem vnímala pana poslance Haase. Prosím protinávrhy pouze. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Karel Haas: Děkuji mnohokrát za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Já dávám procedurální protinávrh na přerušení projednávání tohoto bodu do času 21.10 hodin. Děkuji mnohokrát.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tím mám dva protinávrhy a ještě pan poslanec Vomáčka, protinávrh, prosím.
Poslanec Vít Vomáčka: To by bylo, aby nebylo, takže i já dávám protinávrh, vážená paní předsedající, vážený pane ministře, a to do dnešních 22 hodin.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Do 22 hodin. Dobře, ještě vnímám žádosti o odhlášení, takže všechny odhlásím. Prosím, přihlaste se opět svými identifikačními kartami.
Jako první tedy budeme hlasovat protinávrh pana poslance Vomáčky, a sice na přerušení do dnešních 22 hodin.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? (Poslanci protestují, že není dodrženo kvorum.) Zmatečné, hlasování (číslo 72) prohlašuji za zmatečné a již vnímám. Ano, kvorum. Poprosím, všichni se přihlaste prosím vašimi identifikačními kartami. Ještě jednou všechny odhlásím. Opět se přihlásíme všichni identifikačními kartami. Posečkáme. Jedná se o potřebné kvorum 67 hlasů, které zatím nebylo naplněno. Ještě chviličku posečkáme, zda dorazí poslanci či poslankyně z předsálí. Poněvadž kvorum bylo naplněno, takže můžeme hlasovat.
Zopakuji, že budeme hlasovat o protinávrhu pana poslance Vomáčky na přerušení do 22 hodin.
Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování 73. se vyjádřilo 115 hlasujících, pro 5, proti 85. Tento návrh nebyl přijat. ***