Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(14.50 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Už jsem to tady vznášel opakovaně. Jde o důležitý návrh, který schválila vláda, ale který se stále válí v Poslanecké sněmovně, který by rozšířil kompetence antimonopolního úřadu, aby tento úřad skutečně měl větší nástroje řešit různé předražování, různé nelegální praktiky, kartelové dohody, to, co dělají nekalého řetězce, které prodávají potraviny a tak dále. Takže byly tady nápady od mého předřečníka zařadit bod k tomu, abychom si pouze povídali na téma zdražování potravin. Jestli s tím chceme něco reálně dělat teď, několik měsíců před koncem volebního období, tak projednejme tento návrh zákona, který je připraven, je pro něj politická podpora, ale z mně neznámých důvodů se pořád nedostává na program jednání. Takže já navrhuji projednat tuto novelu o ochraně hospodářské soutěže dnes jako poslední bod, první čtení.
Za druhé, navrhuji, abychom projednali novelu zákona o pyrotechnice, bod 20, sněmovní tisk 768, jako první bod v bloku dnešních prvních čtení, protože tak, jak to zaznělo od mých předřečníků, tak by byl projednán až jako poslední, a přece jenom dneska nevím, do kolika hodin pojedeme. Dostáváme hodně dopisů od občanů, kteří nás vyzývají k tomu, abychom změnu zákona ohledně pyrotechniky projednali, aby se to už neodkládalo. Takže nerad bych byl, abychom se dneska zasekli třeba na návrhu zdražování plateb za dopisy v novele zákona o poštovních službách nebo na zákonu o ekologické újmě. Proto vás žádám, abychom pyrotechniku projednali přednostně jako první zákon v bloku prvních čtení.
Za třetí, opět věc, která přichází od občanů, kteří se ptají, co bude s velkou novelou občanského zákoníku, která se týká rozvodu a tělesného trestání, je to bod 158 dnešního programu, sněmovní tisk 728. Dneska ji máme zařazenou úplně na konci třetích čtení, takže tam se zcela evidentně na ní vůbec nemůže dostat. Proto navrhuji, abychom ji zařadili v bloku třetích čtení za energetický zákon, což je bod 186 toho, co máme dneska na programu, čili byl by to nějaký pátý bod v bloku třetích čtení.
Dovolte mi závěrem jenom kratičkou faktickou reakci na věci, které tady zazněly ohledně situace v bydlení. Já souhlasím s tím, že bydlení je zásadní problém a že musíme razantně změnit jako stát přístup k tomu a postupovat daleko aktivněji v tom, abychom měli akcelerační zóny, kde budou vznikat desítky nebo stovky tisíc bytů - a nejenom ty tisíce bytů - a stát by to měl skutečně podpořit výrazně intenzivněji, ale když se podívám na fakta a čísla, například na statistiku Českého statistického úřadu, tak se jasně ukazuje, že pokud jde o počet zahájených výstaveb nebo zahájené výstavby bytů na území České republiky, tak ta čísla se víceméně posledních několik let drží na stejné úrovni, takže žádný razantní, zásadní výpadek v té statistice není. Doporučuji se podívat na čísla Českého statistického úřadu, případně na komentáře docenta Libora Duška na síti X, kde to je velmi podrobně vysvětleno. No a to, co dostáváme z terénu, tak je, že projektů ve stavebnictví je dost, projekty jsou schválené, ale nejsou na ně dostatečné kapacity. Když se podíváme opět na fakta, tak Portál stavebníka funguje, dostává nějakých čtyři až pět tisíc žádostí od občanů. To, co nefunguje aktuálně, je propojení s registrem plných mocí, což by byla věc, která by zjednodušila fungování stavebním firmám a architektům, a doufám, že ji Ministerstvo pro místní rozvoj velmi brzo zprovozní tak, jak bylo slibováno. Takže to jenom tomu, abychom si uvedli věci na pravou míru. Děkuju za zvážení podpory těchto bodů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane předsedo. Můžeme se pustit do dalších řádně přihlášených. Jako první je paní poslankyně Adámková. Jenom podotýkám, že máte všichni pět minut na návrh na změnu v programu schůze. A pro informaci, máme zde v tuto chvíli dvanáct přihlášek. Máte slovo.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, vážená paní ministryně, vážení pane ministře, dovolte mi, abych již jako evergreen opět vás požádala o zařazení sněmovního tisku 162, transplantační zákon, a to je tedy zmírnění nespravedlnosti, která se děje dobrovolným dárcům kostní dřeně. Domnívám se, že protože už je to asi popatnácté, že už jste všichni odborníci na tuto problematiku. Vlastně děkuji za to, že organizační výbor stále nám dává do třetích čtení tento sněmovní tisk, ale ono na něj stále nedochází.
Já bych chtěla jenom obrátit vaši pozornost k současné době, kdy, jak dobře víte, tak bohužel nemoc krve má jedno malé děvčátko, jehož rodiče jsou velmi aktivní a díky jejímu tatínkovi je opravdu veliký zájem lidí - a já všem za to velmi děkuji - aby se nechali otestovat, zda nejsou vhodnými možnými dárci, eventuálně kostní dřeně nebo krvetvorných buněk. Jenom chci pro vaši představu říci, že zatímco běžně zájemců je zhruba dva tisíce v našem registru, tak v současné době za pár týdnů je to víc než pět a půl tisíce osob. Ale abyste si nemysleli, že to všichni budou dárci kostní dřeně, to jsou zájemci, lidé, kteří chtějí nabídnout svoji pomoc, ale samozřejmě většina z nich bude ze zdravotních důvodů, byť by se zdáli zdravými, odmítnuta.
To, co se může ale stát - a já doufám, že samozřejmě budeme mít více dárců - je, že některý z nich opravdu bude mít nějakou komplikaci, která bude vyžadovat pracovní neschopnost. Podle současného transplantačního zákona - myslím zase, že už to všichni můžete přednášet - je psáno, že dobrovolný dárce orgánu určeného k transplantaci, který posléze bude v pracovní neschopnosti - a protože to jsou většinou mladí lidé čili jsou v pracovním procesu - dostane plný plat. Není tomu tak u dárců kostní dřeně, což jsou lidé s vysokými morálními kredity, protože jejich kostní dřeň opravdu jde do anonymního registru a v případě potřeby je použita. Chci jenom upozornit znovu, že i když jste ze široké rodiny, v případě, že budete mít tuto vážnou nemoc, jakou třeba je akutní leukémie, vůbec nemusí nikdo z té rodiny se hodit. Ta možnost není úplně jednoduchá. Nejedná se jenom o shodnou krevní skupinu, dělá se tam celá řada testů a opravdu, ta komplikace, která vyžaduje pracovní neschopnost, je velmi zřídkavá, odběr dělají odborníci, ale stalo se. A stalo se to tak, že tento člověk, který tuto komplikaci měl, opravdu neměl na splacení splátky, ale také on chce svým dětem dát najíst, chce, aby chodily na kroužky, i ten měsíc, kdy tedy je v neschopnosti, protože se přihlásil jako dobrovolný dárce kostní dřeně, která se odebírá nejčastěji z prsní kosti, je to vpichem do prsní kosti, a přestože toto je děláno velmi rutinně a odborníky, nelze vyloučit tuto hnisavou komplikaci. Takže kuloárně toto všichni chápete.
Já chci velmi požádat, abyste zvážili své politické přesvědčení, aby tedy zvítězila lidskost a snaha pomoci, protože při zvýšeném zájmu všech těchto dobrovolníků není vyloučena tato komplikace, která může být bohužel léčena až pracovní neschopností, a tito lidé, což jsou většinou, prosím, lidé do 40 let věku, čili mají doma malé děti, mají víceméně půjčku ve veliké většině případů, aby nemuseli mít strach, že by neměli na toto základní pokrytí svých potřeb. Takže žádám o zařazení jako prvního bodu zítra v bloku třetích čtení a děkuji i za podporu. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím pana poslance Bureše. Měl zde... (Poslanec Bureš vchází do sálu.) Už je zde. Můžeme.
Poslanec Jan Bureš: Děkuji, pane místopředsedo, omlouvám se za menší zmatek, musel jsem si doběhnout pro materiály. Kolegyně a kolegové, já bych si dovolil navrhnout bod číslo 152, je to sněmovní tisk 915, předřadit jako první bod ve čtvrtek v 11 hodin. Jedná se o zřízení veřejné vysoké školy v Karlovarském kraji.
Pak mám ještě jeden bod a to by byl sněmovní tisk 109, což je bod 84, zařadit jako bod třetí ve čtvrtek po 11. hodině. ***