Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


 

(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády. Zahajuji druhý jednací den přerušené 134. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde srdečně vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás jako vždy všechny odhlásím a požádám, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami, případně abyste mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní.

Dále sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci: omlouvá se Markéta Pekarová Adamová z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Andrej Babiš z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Ondřej Benešík z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Kamila Bláhová z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Romana Fischerová z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Karel Havlíček do 11.30 hodin z pracovních důvodů, Pavel Kašník z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Michael Kohajda z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Martin Kolovratník z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Michal Kučera z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Jan Lacina od 10 do 12 hodin odůvodňuje zákon v Senátu, Jan Richter do 11 hodin z rodinných důvodů, Robert Stržínek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Pavel Svoboda do 14 hodin z pracovních důvodů, Josef Váňa z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Ivo Vondrák z celého jednacího dne bez udání důvodu, Michal Zuna do 11 hodin z pracovních důvodů.

Martin Baxa se z členů vlády omlouvá z celého jednacího dne z pracovních důvodů a dále z členů vlády Mikuláš Bek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Martin Kupka do 13 hodin z pracovních důvodů, Jan Lipavský z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Vít Rakušan do 10.30 hodin odůvodňuje zákon v Senátu a Vlastimil Válek z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty. To by byly omluvy.

A já ještě připomenu, že tato schůze byla svolána podle § 51 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a podle § 54 odst. 7 nelze rozšiřovat již schválený pořad.

Současně tady mám přihlášku s přednostním právem ještě před otevřením bodu, a to pana předsedy Marka Bendy, takže se táži? Stahuje. A stejně tak paní předsedkyně Aleny Schillerové, předpokládám, že také stahuje? Není v sále. A pana předsedy Okamury, také stahuje.

My tedy budeme nyní pokračovat v projednávání bodu.

S náhradní kartou číslo 1 bude jednat a hlasovat pan poslanec Vít Vomáčka.

A já tedy otevírám první bod našeho dnešního pořadu, bod

 

3.
Vládní návrh zákona o poskytování některých opatření v podpoře bydlení (zákon o podpoře bydlení) /sněmovní tisk 729/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili dne 26. března tohoto roku v rozpravě.

Děkuji, že už místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele pan ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek a také zpravodajka garančního výboru, paní poslankyně Eva Fialová.

Dále připomínám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 729/11. Ten byl doručen dne 6. března 2025 a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 729/12.

My tedy budeme pokračovat v přerušené rozpravě, kdy dne 26. března 2025 byla ve svém vystoupení přerušena paní poslankyně Eva Fialová a já vnímám, že si přeje pokračovat. Jediný, co mám... Vy máte zároveň pověření přednést stanovisko klubu, tak abychom věděli, zda bylo zkonzumováno nebo nikoliv.

A já, než vám dám slovo, tak požádám kolegy a kolegyně, je tady opravdu značný hluk tentokrát v levé straně sálu. Děkuji za ztišení.

Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Eva Fialová: Hezké dopoledne všem. Já mám strašnou radost, že nás je tu o malinko více než minule při projednávání tohoto zákona, který je velice důležitý. Já jsem minulá slova, svou řeč, uváděla o tom, že všichni máme spoustu řečí, jak vyřešit dostupné bydlení, ale sál byl téměř prázdný v tu dobu, kdy jsem začala mluvit svoje úvodní slovo. A já využiju toho, že nás je tu dostatek, a začnu znovu, o čem vůbec ten zákon je, co všechno obsahuje, na co se máme soustředit, co ve skutečnosti řeší nebo neřeší, co mylně je zaměňováno za to, co by měl řešit. A víceméně zkonstatuji, abychom věděli, jak moc tento zákon potřebujeme.

Já jsem minule na úvod říkala panu ministrovi, že mě mrzí, že Ministerstvo pro místní rozvoj si vzalo za cíl, že vlastně řeší sociální problematiku. V původním návrhu zákona bez všech těch pozměňovacích návrhů, které máme před sebou, byla ta ambice trošku širší, kde měl zákon řešit zhruba 1,5 milionu osob, které by se ocitly v budoucnu ohroženy ztrátou bydlení. Ale tento zákon pozměňovacím návrhem, který zde byl nahrán ohledně dělání majetkového testu na 1,43 životního minima po odečtení fiktivních nákladů na bydlení podle nové super dávky nám ten zákon velice zužuje na kritických 160 000 osob, případně ministerstvo uvádí teďka práce a sociálních věcí, že má sloužit pro 350 000 osob, ale nikdo z nás vlastně neví, jakých nebo kdo přesně do té skupiny patří.

Já už jsem upozorňovala i na začátku, že možná i s kolegy budeme delší, protože vzhledem k tomu, že bylo při druhém čtení zkráceno projednávání mezi druhým a třetím čtením, nebyla možnost projednat dostatečně řádně tento zákon po druhém čtení a na čtení zásadního pozměňovacího návrhu na samotném výboru nebyla možnost další diskuse. Takže ač vím, že třetí čtení normálně slouží k odůvodňování vyjádření k samotnému návrhu zákonů a případně pozměňovacím návrhům nemá být připouštěna nějaká delší diskuse, tak tady si to vzhledem k té absurditě zkrácení lhůt dovolím říci, že budeme asi diskutovat, protože máme spoustu otázek, jak se k některým věcem postavit.

Aby nedocházelo k mylnému zaměňování, že tento zákon má řešit nové bydlení nebo dostupnost bydlení, tak to je velký omyl. Tento zákon o podpoře bydlení nepřináší žádný nový byt na trh, nic se nestaví, nic nedává za úkol, nic nepodporuje, pracuje pouze s mylnou představou a domněnkou a nadějí toho, že nám někdo vloží byt do systému, který bude následně určité skupině lidí přidělen.***




Přihlásit/registrovat se do ISP