(12.20 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Nyní budeme hlasovat výborový pozměňovací návrh pod písmenem A5, což jsou úpravy náhradního výživného. Stanovisko výboru: doporučující.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ministerstva? (Ministr: Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování 53, přihlášeno 179 poslankyň a poslanců, pro 178, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Nyní budeme hlasovat návrh pod písmenem J pana poslance Martina Dlouhého a tady se jedná o technický pozměňovací návrh. Stanovisko výboru: doporučující.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ministerstva? (Ministr: Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 54 přihlášeno 179 poslanců, pro 178, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Nyní budeme hlasovat výborový pozměňovací návrh pod písmenem A2, a protože jsme schválili pozměňovací návrh pod písmenem J, tak bod 11 je v tomto návrhu totožný s bodem A2.1, takže budeme to hlasovat bez toho, aby se to nehlasovalo dvakrát. Stanovisko výboru je doporučující.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ministerstva? (Ministr: Souhlasné).

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 55 přihlášeno 179 poslanců, pro 177, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh pod písmenem A3, což je také výborový návrh. Je to sankční vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání, a vzhledem k tomu, že prošel pozměňovací návrh J a A2, tak bod A3.1 je také totožný, takže ho nebudeme hlasovat dvakrát a budeme to hlasovat bez toho. Stanovisko výboru je doporučující.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pana ministra? (Ministr: Neutrální).

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 56 přihlášeno 179 poslanců, pro 92, proti 1. Tento návrh byl přijat.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: A nyní jsme, pane předsedající, vyčerpali všechny pozměňovací návrhy a měli bychom hlasovat o návrhu zákona jako celku.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, o všech návrzích bylo hlasováno. Přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o dávce státní sociální pomoci, podle sněmovního tisku 800, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 57 přihlášeno 179 poslanců, pro 175, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.

 

My máme ještě doprovodné usnesení, že ano?

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Ano, máme tady návrh doprovodného usnesení a já si ho dovolím načíst: "Poslanecká sněmovna vyzývá vládu České republiky, aby v návaznosti na revizi dávek do září 2025 připravila prorodinný balíček, a to včetně valorizace rodičovského příspěvku."

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, návrh usnesení jsme slyšeli.

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 58 přihlášeno 179 poslanců, pro 85, proti 2. Tento návrh byl zamítnut.

 

Končím projednávání tohoto návrhu.

S procedurálním návrhem pan poslanec Benda. Prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, vzhledem k tomu, že máme před sebou ještě poměrně dost bodů a odpoledne zajímavou schůzi, paní předsedkyně svolala na 13. hodinu grémium, tak navrhuji, abychom se teď usnesli, že pokud nebude program této schůze doprojednán dnes do 13 hodin, pokračujeme ve středu 2. 4. v 9 hodin ráno.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Zazněl procedurální návrh, takže v tuto chvíli o něm nechávám hlasovat.

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování číslo 59 přihlášeno 179 poslanců, pro 96, proti 12. Tento návrh byl přijat.

 

A já v tuto chvíli otevírám další bod dnešního programu.

 

3.
Vládní návrh zákona o poskytování některých opatření v podpoře bydlení (zákon o podpoře bydlení) /sněmovní tisk 729/ - třetí čtení

Prosím, aby u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele místo pan ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek a zpravodajka garančního výboru, výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, paní poslankyně Eva Fialová.

Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 729/11, který byl doručen dne 6. března 2025. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 729/12.

Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy - pane ministře? Ano, má zájem vystoupit při otevření rozpravy. Prosím, máte slovo. Dobrý den.

A vážené kolegyně, vážení kolegové, já vás jenom poprosím o klid, aby pan ministr měl prostor k tomu, co nám chce sdělit. Prosím.

 

Ministr pro místní rozvoj ČR Petr Kulhánek: Pěkné odpoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové. V České republice dnes žije více než 160 000 lidí v bytové nouzi. Další desetinásobek řeší problémy s bydlením, které by mohly vést až k jeho ztrátě.

To, že v České republice chybí zákon, který by pomohl tyto problémy řešit, si nemyslíme jenom my, ale opakovaně nás na to upozorňuje řada národních i mezinárodních institucí, jako jsou Ústavní soud, Evropská komise, Evropský výbor pro sociální práva.

Proto vám dnes předkládáme zákon o podpoře bydlení. Ne v každé části...

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já se velmi omlouvám, pane ministře, ale poprosím, aby byl klid v sále jak na pravé straně, tak na levé straně. Nechci jmenovat, ale koukám se přímo na některé řečníky, a poprosím, aby přinesli svou řeč do předsálí, nevyrušovali pana ministra. Prosím.

 

Ministr pro místní rozvoj ČR Petr Kulhánek: Děkuji mnohokrát. Ne v každé části naší republiky je problém bytové nouze stejně intenzivní, téměř všude ale najdeme seniory, rodiny s dětmi, další skupiny obyvatel, přežívající na ubytovnách, v předražených, nevyhovujících bytech obchodníků s chudobou či zcela bez přístřeší. V České republice žije mnoho lidí, kterým hrozí ztráta bydlení, mají nadměrné náklady na bydlení nebo jsou v energetické chudobě.

Zmírnit nebo vyřešit jejich potíže a zabránit propadu do bytové nouze mnohdy mohou preventivní a poměrně levné zásahy. Stávající systém pomoci ale může být pro mnoho lidí složitý, málo srozumitelný, a hlavně nedostatečný.

Návrh zákona, který předkládáme, vychází z dlouholeté práce odborníků i jejich osvědčené praxe. Do systému podpory jsme nezařadili nic, co by se dříve neosvědčilo nejen v zahraničí, ale i v českých podmínkách.

Nástroje zákona jsou odzkoušeny v sedmdesáti projektech napříč republikou, městy, obcemi i řadou neziskových organizací, které v tomto často suplují roli státu.

K zákonu o podpoře bydlení bylo předloženo několik pozměňovacích návrhů, o kterých budete dnes hlasovat. Dovolte mi shrnout ty nejzásadnější změny, které z nich pro systém zákona vycházejí.

První významnou změnou je úprava sítě kontaktních míst pro bydlení, tedy klíčového nástroje systému podpory bydlení podle předkládaného zákona, která se zúžila na 115 povinných kontaktních míst pro bydlení na obcích s rozšířenou působností, přičemž těch zbylých 90 obcí s rozšířenou působností bude mít možnost se do sítě připojit případně dobrovolně. Tato změna je součást komplexního pozměňovacího návrhu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP