Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.10 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Takže vy skvěle argumentujete, vy jste vycvičena na tu argumentaci. No jasně, tak já jsem popletl, že ten Šulc - vyměnil jsem ty firmy. Ale to nic nevyvrací, že v jedné firmě měl podíl a v druhé byl jednatel. A vy jste to tak jakože zmanipulovala a řekla, že - ano, já jsem to popletl, ale zkrátka jsou tam dvě zakázky, které jsou netransparentní. Žádnému Šulcovi se omlouvat nebudu. Já bych toho člověka vyhodil okamžitě, ale možná vám to tam někdo nadiktoval, že ho tam musíte mít. Tak máte nějaké šéfy, ne? Pan premiér má nějakého Dalíka také, tak možná jste to dostala příkazem, ale držíte basu. Takže ještě jednou. Šulc měl podíl ve firmě a byl jednatel v druhé firmě a obě firmy mají netransparentní, netransparentní zakázky.

Takže nový článek: Nákup dronů pro armádu za 280 milionů vyšetřuje ÚOHS. Prosím vás, řekněte mi, kdyby to bylo tak fajn, proč by to vyšetřoval ÚOHS? Ne? Tak. Ministerstvo obrany kupuje trojici bezpilotních vrtulníků Skyspotter s příslušenstvím a zástavbou čidel od Modelárny Liaz za 285 milionů korun bez výběrového řízení. Proč jste nedělali výběrové řízení? Bez výběrového řízení. Nákupem se na podnět konkurenční firmy Primoco zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ÚOHS i sněmovní výbor pro obranu. Nákup bez výběrové řízení považuje Primoco za nestandardní. Vrtulníku z Liazu navíc chybí potřebná certifikace. Chybí.

ÚOHS šetření potvrdil. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s Ministerstvem obrany ČR ve věci dílčí smlouvy na pořízení zmíněných bezpilotních prostředků. Navrhovatel požaduje uložení zákazu plnění smlouvy, neboť ministerstvo u této veřejné zakázky neprovedlo zadávací řízení, řekl Novinkám Martin Švanda, mluvčí úřadu. Podobných řešení, jako nabízí Liaz, existuje na trhu více: Skeldar od švédského Saabu, AWHERO od italské firmy Leonardo či Camcopter rakouské společnosti Schiebel. Vzhled a tvar strojů i ovládacích stanic se... Tak proč jste neoslovili i tyhle firmy? Proč ten náměstek vlastně to natlačil, i když byl za dveřmi, ale je to vlastně výkonný ředitel. (Reakce ministryně Černochové.) Ale, paní ministryně, já vás mám rád. Já jsem vám i říkal, když jsem byl u vás na návštěvě, že dávejte si pozor na toho Šulce, aby vás to nedoběhlo jak tu Parkanovou. Dávejte si pozor. Já vás považuju za čestnou dámu, úspěšnou političku, a aby vás ten Šulc nezatáhl do něčeho, ano?

A prosím vás, tady mluvíte o nějakých čtyřech mobilech, ale prosím vás, to, co se stalo na obraně, a nebudeme se k tomu přece vracet, ne? Takže byl jiný výrobce. Neoslovili jste. A nakoupili jste to od, asi jste to už nakoupili, od firmy, kde Šulc byl jednatel, tak to nepopřete, ne? Dal jsem vám výpis z rejstříku. A doufám, že jste to nezaplatili dopředu, těch 300 milionů, ne? Kdybyste to zaplatila dopředu, na tři roky dopředu, tak to by bylo skandální. Proč bychom měli platit dopředu nějaké firmě, kde byl Šulc, ne? Takže neoslovili jste, je to napřímo, je to divné. Bez výběrového řízení.

Konkurenční tuzemský výrobce dronů, společnost Primoco, kritizuje a poukazuje na absenci legitimního výběrového řízení, ale i na absenci potřebné certifikace bezpilotního vrtulníku k provozu. Bez ní nemůže stroj do vzduchu. Navíc je podle nich rozpor mezi normativním výnosem Ministerstva obrany, který stanovuje, že přebíraná technika musí nejdříve splnit podnikové, kontrolní a vojskové zkoušky a také státní ověřování jakosti. Tuto certifikaci nemusí ani v budoucnu získat, uvádí Primoco.

Ministerstvo obrany tvrdí, že výrobce certifikaci provede v kooperaci se státním podnikem VTÚ. Ale tam jste si dala svého člověka přece, ne? Ti vás poslouchají na slovo. Vás se všichni bojí. Vždyť vy i na vládě ne? Vy to tam všechno řídíte, pan premiér se vás bojí, všichni se vás bojí, tak ten podřízený se vás také bojí. Takže toho jste si tam dala a jasně, že vám dá certifikát, jaký budete chtít. Certifikaci primárně zajišťuje výrobce, tak je tomu i v tomto případě, ale v součinnosti s integrátorem požadovaných technologií, kterým je VTÚ. Současně platí, že certifikace se nijak neodlišuje od obdobných certifikačních procesů členských zemí NATO, vysvětluje mluvčí obrany David Šíma.

Modelárna Liaz tvrdí, že jejich dron certifikací pro armádu disponuje. Přiznám se, že ani já, ani moji spolupracovníci neznáme vnitřní předpisy Ministerstva obrany. Těžko tedy mohu posuzovat něco, co neznám a k čemu by neměl mít ani přístup nikdo mimo pracovníků ministerstva. Naše drony - to nechápu, jak tam tedy mohli soutěžit, když to nezná - naše drony, říká ten pán, v době podpisu smlouvy měly platnou certifikaci české certifikační autority v kategorii SPECIFICL. Současně stále probíhají procesy dalších certifikací, uvedl majitel společnosti Vojtěch Pražma. Kategorie SPECIFICL vyžaduje před každým letem zažádat o potřebné povolení Úřad pro civilní letectví. Aha! Takže to vždycky, když poletí, tak bude žádat. To je jako fakt dobrý nákup! To potvrzuje i šéf divize vojenských technologií výrobce Modelárna Liaz Radim Lakomý. SPECIFICL kategorie je kategorie provozu bezpilotních systémů, u kterých je s ohledem na související rizika vyžádáno povolení příslušného úřadu, tedy ÚCL před uskutečněním provozu. Tak to já to nechápu. Tak vy si něco nakoupíte a před tím, než poletí, tak vždycky budete žádat nějaký souhlas? Vždyť to úplně na hlavu, ne? Osvětlil možnost současného použití. Takže vy jste koupila za 300 milionů, zaplatila dopředu něco, původně běloruskou technologii, a teďka když bude někdo chtít létat, tedy ono to přijde za tři roky údajně, tak bude někde volat: a můžu letět, nebo papír. No, peklo!

Vojenská certifikace, tedy dronu z Liazu zatím skutečně chybí a bude na výrobci a na VTÚ ji zajistit. Výborně. Takže vy to koupíte bez toho, aby měl certifikaci. Bez ní prostředek prakticky nemůže do vzduchu a plnit vojenská zadání, nemluvě o možném nasazení v zahraničí.

Zakázka za 285 milionů korun zahrnuje tři bezpilotní vrtulníky, ovládací stanice, náhradní díly a spojovací prvky. Sněmovní výbor pro obranu podle slov jeho předsedy Lubomíra Metnara z opozičního ANO o nákupu nevěděl. Připisuje to částce, která umožnila vedení obrany o nákupu neinformovat. Vy se vždycky vymlouváte na tu minulost, ale já nevím, jestli vy všechno víte, co se děje v tom rezortu, a pokud někdo tam něco dělal. Podstatné je, že ten nákup se realizuje za vás, za vašeho Šulce, kterému se určitě omlouvat nebudu, ano? Pro mě ten člověk tam neměl nikdy být, ano? Já chápu, že to je váš sponzor, dal vám peníze kdysi dávno. Do toho jeho životopisu na vašem webu také tam nenapsal všechno a zkrátka je to velice kontroverzní člověk. Velice. Ale chápu, že jedna parta, tak rozhovor a Seznam a tak dále.

Nechápu vůbec proč, proč ta hranice je tak vysoká, 300 milionů, že akorát to trefil do 300 milionů. A tady se píše, že tedy tam působil do roku 2021 jako jednatel, současný první náměstek a tak dále. Takže to jsme si vysvětlili snad, i když vy jste to samozřejmě zneužila proti mně. Já to nemůžu vědět, kdo kde pracuje, ano? Já jsem to jen zaměnil, ale faktem je, že v jedné firmě měl podíl, v druhé byl jednatel a obě tyhle firmy mají podivné zakázky. Podivné, prodražené. Ten, jak se to jmenuje? Bojové vozidlo, ano? (Reakce ministryně Černochové.) Ano, lehké útočné bojové vozidlo. Sukapat. Tak mi vysvětlete... Je to tak? Sukapat? (Ministryně Černochová: Supacat.) Supacat. Tak mi vysvětlete, jak je možné, že v rozpočtu jste měla 657 milionů korun, ano, a to bylo 2. března 2023. Takže vy zase budete říkat, že to chtěla armáda, a nevím, co všechno, studii zase dělalo VTÚ, a jak je možné, že ve finále ta nabídka - a že jste to chtěla, nebo váš náměstek to chtěl asi kupovat, i když byl za dveřmi, za 1,7 miliardy, ne? Když to bylo, že je to o 100 % dražší. A ještě je to kabriolet. Kabriolet! (Směje se.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP