Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(9.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Nevím, jestli víte, pane premiére, ale NATO je obranný pakt. Obranný pakt! A já se musím smát, když tam ten aktivistický redaktor v České televizi zkouší pana Metnara, že když nebude 5 procent, že jestli to není ohrožení bezpečnosti. Ale pokud vím, tak jeho aktivistický kolega mě zkoušel z článku 5, ne? Vždyť NATO je obranný pakt. F-třicetpětka je útočný letoun. Ale k tomu se ještě dostanu, k tomu, jak jste prošustrovali asi 11 miliard za pronájem gripenů.
Takže já se ptám proč? A když mě tam poučují nějací... Nebudu ani říkat kdo. Ochrana občanů České republiky musí být na prvním místě. Když Česká televize například říká, že nemáme tady kryty. Proč to píšou? Aby děsili lidi? Fakt bude válka? Když včera, vypadá to, že se domluvili na příměří. Takže místo toho, abyste nakoupili ty Patrioty... Ano, všeobecně lidi mluví o Iron Dome, ano, jasně, je to v Izraeli. Írán tam stále útočí, takže všichni hejtři, kteří tam vlastně vykládají ty nesmysly, tak je všechny zdravím.
Takže já říkám, proč jste v té koncepci vůbec neřešili protivzdušnou obranu? Pozemní protivzdušnou obranu. Proč tam neřešíte vůbec drony, když celá ta válka na Ukrajině je o dronech? Takže já se ptám, na základě čeho dochází k odkladu o osm let? Obrana proti raketám, proti dělostřelecké a minometní munici. Jak vyhodnotila Armáda České republiky zkušenosti z probíhajících konfliktů? Tak, že rakety, dělostřelecká a minometní munice nejsou hrozbou? A obrana proti nim není aktuálně potřebná?
Potom tam je odklad akvizice samohybných minometů ráže 120 milimetrů na roky 2031 až 2035. V naší koncepci do roku 2030 jsme počítali už pro roky 2023 a 2025. V důsledku to znamená, že důležitá součást obou brigádních úkolových uskupení bude i nadále vyzbrojená zastaralými taženými minomety převáženými na nákladních automobilech. Jaké informace tedy, paní ministryně nebo pane premiére, vyhodnocuje Armáda České republiky, že oproti předcházející koncepci dochází k odkladu této akvizice o osm let? A víte proč? No, protože nakonec Řehka řekl, že nemáte na to peníze. A proč na to nemáte peníze? Protože jste všechno vydali na F-třicetpětky, na ty prodražené F-třicetpětky. To sám Řehka, náčelník generálního štábu, řekl.
Další odklad v koncepci a změna je odklad modernizace KBVP Pandur II, 8 krát 8, z let 2025, 2029 na roky 2026. Co způsobilo toto roční zdržení modernizace základní výzbroje, čtvrté BRN? Kdy armáda stanovila specifikace pro tento projekt, se ptáme.
Dále je tam odklad akvizice lehkých útočných vozidel až na roky 2031 až 2035. Podle naší koncepce to mělo proběhnout v letech 2021 až 2024. Kritizovaný tendr vypsaný na podzim roku 2022 byl letos v září zrušen. Armáda obhajovala potřebu nových LÚV jako urgentní, vysvětlovala, že stávající vozidla již nesplňují požadavky, nevyrábějí se a jejich údržba je problematická. A následně bez vysvětlení odloží jejich nákup mezi dvěma verzemi koncepce o deset let.
Pane premiére, bavíme se o koncepci armády České republiky, kterou vy jste schválili v roce 2023.
Velice stručně, důležité věci jste odložili a strčili jste si tam F-třicetpětku. Přitom jste nedělali ani výběr. Vy jste nás pozvali na ten seminář a tam lhal dokonce ten váš zástupce, když jsem se ptal, jestli jste se ptali dodavatelů Rafale, Mirage, F-šestnáctka, F-osmnáctka, Eurofighter. Proč jste je neoslovili? Proč jste nakonec koupili F-třicetpětky, které podle veřejných zdrojů jsou prodražené minimálně o sto procent? To je taky otázka.
Akvizice univerzální kolové platformy ženijního vojska, kterou naše koncepce od roku 2030 zmiňuje v milníku 2030, ale KVAČR 2035 již v letech až 2031? Přitom již v roce 2023 na jaře na IDETu bylo státním podnikem VOP komunikováno, že si armáda vybrala platformu Bushmaster. To následně Ministerstvo obrany popřelo, respektive připravuje nový marketingový průzkum. Český průmysl neumí armádě dodat kolová vozidla pro ženisty, která by byla postavena na již zavedené platformě, čímž by se racionalizovala logistika údržby i provozu? Všechny ty vaše sliby, že náš průmysl bude mít nějaké kontrakty díky F-třicetpětkám a BVP se nenaplnily.
Je důvodem výše zmíněných odkladů nedostatek finančních prostředků? Podle vyjádření ministryně Černochové akvizice F-35 rozvoj dalších schopností armády České republiky neohrožuje. Nebo nedostatečná kapacita sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany? Jen za poslední rok si tahle sekce dopřála luxus práce na dvou zrušených náročných projektech: LÚV a taktické drony.
Dále tady je v koncepci pozemní protivzdušná obrana. Koncepce 2035 stanovuje posílení schopnosti protivzdušné obrany - a to by mělo hlavně zajímat naše občany - jako jednu z priorit první etapy strategie dosažení požadovaného stavu armády v roce 2035. Kromě akvizice kompletu SPYDER, která je realizována podle smlouvy z roku 2021, ale nikde neuvádí žádné konkrétní řešení pro toto posílení schopností, neřeší otázku hlavňové výzbroje, například ráže 35 milimetrů s programovatelnou municí proti dronům a řízeným střelám. Neřeší otázku mobilní protivzdušné obrany pro obranu manévrových prvků armády.
Velmi obecně zmiňuje navýšení kapacity protivzdušné obrany a schopnost C-RAM a C-UAS, ale kromě dokončení akvizice SPYDER a odkladu akvizice dvou systémů C-RAM, to je ochrana naší země před raketami, neobsahuje nic konkrétního.
Dále dělostřelecké raketomety. Salvové raketomety Armáda České republiky vyřadila z výzbroje v roce 2010. Válka na Ukrajině přitom jejich význam a účinnost potvrzuje. A ještě důležitější schopnosti pak nabízejí systémy jako HIMARS nebo jihokorejský K230 Chunmoo, které ve stovkách kusů pořizuje polská armáda. České dělostřelectvo vševojskové armády České republiky se bez nich podle koncepce vaší vlády armády 2035 obejde a vystačí si s houfnicemi ráže 155 milimetrů. Zajímavé.
Další věc, bezpilotní prostředky a vyčkávací munice. V květnu byla zastavena akvizice taktických dronů, jejíž náhradu nebo změnu přístupu v koncepci vaší vlády 2035 neřeší vůbec. Zkušenosti ze současných ozbrojených konfliktů poukazují na nové způsoby využívání zavedených zbraní a techniky, hromadné nasazování bezpilotních prostředků, využívání kombinace vícegeneračních technologií, nových materiálů a postupů, uvádí koncepce, ale do vyjmenovaných konkrétních projektů se to prakticky nepromítá. ***