Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(17.00 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Je potřeba, aby v takovém případě se všechny tyhlety výhodičky, výhody, megavýhody, aby se z toho udělala jedna podstata a na tu se uplatnil trest propadnutí majetku. Třeba ty bezúplatné dispozice za deset let nazpátek, aby to fungovalo skutečně efektivně.

Další věc, kterou jsem chtěl zmínit, tak jsou pojistky u zakázek, které jsou zadávané z ruky. Protože když se podíváte na zjištění policie, tak se jednoznačně ukazuje, že dokolečka a dokolečka tam byly zadávány zakázky, ze kterých byly vybírány úplatky ve výši 1 milion 990 tisíc korun, to je těsně pod hranicí zakázek malého rozsahu, aby bylo možné je zadávat bez soutěže.

A vzpomeňme si, že velmi nedávno tady v Poslanecké sněmovně ODS a její pomocníci zvýšili ty limity na veřejné zakázky z ruky. To znamená, tím způsobem, jak se mohly rozkrádat malé zakázky, tak to bude možné ještě v daleko širším rozsahu, protože místo dvou milionů bude víc milionů a nebude nutné vypisovat na tyto zakázky řádná výběrová řízení. Já bych tady mohl mluvit ještě dál a dál o dalších protikorupčních opatřeních, která by měla být součástí plánu proti rozkrádání. Je to třeba zavedení předchozího souhlasu ministerstva s určitými zakázkami nebo majetkovými dispozicemi nad určitou hranici, zrušení výjimek v registru smluv, které se týkají zdravotnictví, tak, aby třeba bylo možné přesně evidovat všechny věci, jako jsou ty bonusy zpětné, jako jsou jednotkové ceny léků, věci, které se dneska zakrývají.

A samozřejmě naše tajná služba BIS by měla víc sledovat to, jakým způsobem rekordně rostou majetky rodin manažerů státních organizací a jestli to koresponduje s tím, co si mohli legálně vydělat. Protože pokud někdo legálně vydělává, pokud někdo vydělává milion nebo dva miliony ročně a přitom má nějaké životní náklady, tak si zkrátka nemůže jen tak vytvořit majetek za sto milionů. To prostě není normální, to není realizovatelné a tajné služby by v těchhle těch oblastech, kde mají hájit ekonomické zájmy státu proti mafii, tak by měly konat. A jestliže nekonají, tak je to selhání, které připravuje o peníze daňové poplatníky.

No a mě samozřejmě, já tady samozřejmě nemůžu nezmínit kontrast, který je mezi tím, o čem mluvíme my jako Piráti, a mezi tím, co dělá současná vláda. Protože místo toho, abychom, aby vláda korupci řešila, abychom i my jako Poslanecká sněmovna tyto věci projednávali, abychom schvalovali přísnější zákony, tak spousta těch zákonů se odkládá nebo se schvaluje až na vyložený tlak ze strany Evropské unie, ze strany, že nás tam tlačí bota, z toho, že my to teda jako opozice neustále připomínáme.

No a vláda místo toho, aby v situaci, kdy tady máme rekordně velkou korupci, tak to začala řešit, tak co udělala naše vláda? Naše vláda rozhodla, že se protikorupční rada vlády vůbec nemusí scházet. Naše vláda rozhodla, že naše protikorupční rada už bude jednat jenom přes e-mail. A pan Blažek, který je v čele protikorupční rady vlády, která má řešit ta protikorupční opatření, no tak řekl, že ji nebude svolávat, že ji možná svolá, když někde něco bude potřeba. Ale to pravidelné setkávání, které zavedl Michal Šalomoun, kde se probíraly ty věci do hloubky, tak to úplně zrušil. Takže protikorupční rada dneska nefunguje, ta se neschází, ta se možná něco odhlasuje přes email. Protikorupční organizace varují, že vláda na to kašle. No a ty plány, já předpokládám, že jste asi se neseznamovali většina z vás, s akčním plánem pro boj proti korupci na roky 2025 až 2026. Tak to jsou úplně prázdné dokumenty, kde skoro nic není, kde se akorát zařazují věci, které se měly udělat před pěti, deseti lety, které byly v tom samém plánu, v akčním plánu na rok 2000 nevím, 2000 byl prostě lobbing a my teď tady máme zase o pět let později tady máme zase akční plán, kde figuruje zákon o regulaci lobbování jako důležitá věc, která by se měla řešit. Takovým způsobem fungují akční plány, pak je tam posílení občanského sektoru, občanský sektor tady stojí na barikádách a upozorňuje, že vláda zničila fungování protikorupční rady vlády. Takže to jsou opravdu velmi směšné plány, kde Česká republika nijak neplní žádná doporučení, který dává GRECO, které dávají další instituce, na který se dlouhodobě upozorňuje, s výjimkou těch, které jsme se nám tady zatím podařily protlačit. A doufám, jako jsou ti státní zástupci a výběrové řízení, a doufám, že se podaří do konce roku, do konce volebního období schválit i zákon o regulaci lobbování.

Jiná věc je, že do rozsahu zákona o regulaci lobbování nebudou vůbec spadat věci, které se týkají kolem zakázek, čili všechny tyhlety schůzky, který neustále probíhají třeba na tom Motole a podobně, tak ty nebudou nikde evidované. To bude zcela mimo jakoukoliv kontrolu. Takže ten zákon samozřejmě zase upozorňujeme, je to polovičatý zákon, není to dopracované a vláda dělá spoustu kroků, které reálně komplikují protikorupčním iniciativám život.

Třeba pan ministr Výborný, to je opravdu výborný, zdražil výpisy z katastru nemovitostí na trojnásobek. To znamená lidi, kteří by chtěli rozkrýt, jakým způsobem se čachruje tady s těmi nemovitostmi, jako se čachrovalo v kauze Motol, tak musí platit dneska třikrát tolik kvůli vládě SPOLU, která zkomplikovala život protikorupčním organizacím. Akorát se to všechno prodražilo.

Takže to je ten kontrast mezi námi, kteří se skutečně snažíme řešit korupci, kteří se snažíme řešit rozkrádání, předkládáme konkrétní plány, co by mělo dělat Ministerstvo zdravotnictví. A mezi... No a vypadá to, že pan ministr má sundaná sluchátka, tak já bych to možná zopakoval, ten projev, jestli by to nevadilo. (Ministr Válek souhlasí.) Výborně, tak jo. Takže zpět na začátek.

V té korupční kauze Motol, já to ještě tady pro pana ministra zopakuju, jde o jedenáct zmanipulovaných zakázek, které jsou všechny v rámci nemocnice Motol, a legalizaci praní špinavých peněz. A to, co my bychom chtěli po vás, vážený pane ministře, je, abyste revidoval svoje předchozí výroky, že žádný běžný audit nevyřeší tyto předražené zakázky. Protože pokud se udělá audit od renomovaného odborníka, který zanalyzuje ceny v dané oblasti, jaké jsou na jednotlivých fakultních nemocnicích, tak samozřejmě ukáže na to, kde se pere prádlo dráž a kde se pere prádlo levněji. A když se podíváte, co říkají ti samotní aktéři této kauzy Motol, tak oni se obávají, pane ministře, že Ministerstvo zdravotnictví se vzbudí a začne řešit to, proč Motol najednou pere prádlo výrazně dráž.

No a samozřejmě vy byste měl odpovědět na otázku, jestli to řešíte, jestli máte zavedený ten benchmarking, jestli podporujete, aby byla zavedena funkční období tak jako to navrhují Piráti, aby byl zaveden, aby bylo kompetentně obsazeno oddělení na Ministerstvu zdravotnictví, které kontroluje tyto řízené organizace. Anebo jestli se všichni budou jenom alibisticky vymlouvat, že by se stejně v té dané záležitosti nic nepodařilo udělat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP