Neautorizováno!


(18.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Věřím, že když o tom budeme jednat večer a nebude potřeba vystupovat už před kamerami, že se nám to může podařit zvládnout.

A z těch dalších změn, které jsou potřeba pro modernizaci země, je to samozřejmě standardní fungování nezávislých institucí. My máme velký problém, že ty takzvané nezávislé instituce jsou pod enormním politickým tlakem, často tam sedí zasloužilí političtí funkcionáři. Příkladem je antimonopolní úřad, samozřejmě, kde sedí pan Mlsna, který je typický exponent toho "Odsáno", protože seděl za ODS nebo s ODS ve vládě, a potom si ho vybral Zeman s Babišem, udělali z něj šéfa antimonopolního úřadu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane předsedo, ještě to autonomní usnesení, jaký je to bod, poprosím?

 

Poslanec Jakub Michálek: Tak to tady poznamenáno, se obávám, nemám. To vám donesu písemně, pane předsedající.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuju. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jakub Michálek: A k té modernizaci. Samozřejmě, zásadní věc je zdražování a to, abychom měli moderní, efektivní dohled nezávislých institucí nad řetězci, protože řetězce prodávají potraviny a není normální, aby jeden nejmenovaný řetězec měl marži v Německu 7 procent a v České - pardon, v Německu 2 procenta, naopak to je, a v České republice 7 procent. Prostě ty řetězce tady mají extrémně vysoké marže a některé ty techniky - nemám nic proti tomu, aby fungoval trh, ale tady právě trh selhává, a to kvůli tomu, že antimonopolní úřad v dané záležitosti vůbec nic neučinil, a my tady máme oligopol, a to jednak na straně řetězců a jednak na straně agromolochů, kde dochází ke koncentraci u několika málo zpracovatelů. Samozřejmě tyhle řetězce, které zdražují potraviny, potom často dělají různé podvody a podvůdky s fejkovými slevami a evidentně zase nezávislý regulační úřad není schopen zajistit, aby v této oblasti byl pořádek.

Takže to jsou věci, které bychom skutečně měli řešit, a proto navrhuji, abychom příslušnou novelu zákona, který upravuje hospodářskou soutěž - a já to donesu v písemné podobě panu předsedajícímu ještě - abychom zařadili, protože to je zase první čtení a zase platí to, co jsem řekl u zákona o střetu zájmů, že pokud ten zákon nebude projednán dnes, tak už nebude projednán do konce volebního období. Takže abychom ten zákon projednali, abychom ho projednali v rámci prvních čtení za zákonem o poštovních službách, i když si myslím, že možná zdražování potravin je důležitější než nějaká novela zákona o poštovních službách, ale respektuji to, že koalice chce projednat nejdřív svoje vybrané prioritní návrhy. Ale i v tomhle případě jde o návrh, který je předložen jako vládní, na kterém je vládní shoda a který má posílit kompetence antimonopolního úřadu, aby konečně dokázal efektivně kontrolovat řetězce, aby nám tady nezdražovaly potraviny.

Další bod, který máme zařazen, který je relativně sporný, je modernizace energetiky, kterou ohrožují v rámci lex OZE III, který se nám vrátil, spory ve vládní koalici o podobu podpory starých solárních elektráren. Tam si myslím, že pokud jde o solární elektrárny a ty různé ekonomické aktivity, je zcela zásadní, abychom víc motivovali obce, aby měly větší podíl v RUDu, v tom, co budou stavět na svém území. Například navrhujeme, když obec postaví na svém území větrnou elektrárnu, aby měla zajištěn podíl prostřednictvím poplatku, že ta větrná elektrárna ze svého zisku bude přispívat i na zajištění vybavenosti obce. Totéž by mělo fungovat i u ostatních investic, jako jsou například nové zbrojovky, aby obce chápaly, že ekonomická aktivita je pro ně výhodná, že nebudou dostávat peníze z toho sdíleného měšce, ale že pokud přilákají podnikatele na svoje území, tak to bude zvyšovat hrubý domácí produkt v rámci obce, a tudíž to pak bude zvyšovat hrubý domácí produkt celého státu.

A samozřejmě usilujeme o to, aby se konečně projednala úprava zaměstnaneckých akcí, ale to není samostatný tisk. To je potřeba, aby doprojednalo Ministerstvo financí, které to mělo jako domácí úkol.

V pátek nás čeká lobbování, tak jsem zvědav, jestli se nám podaří projednat lobbování, a dovolil bych si navrhnout, abychom sněmovní tisk 649, lobbování, zařadili za bod 177 na pátek, což je flexinovela, čili abychom nejprve projednali regulaci lobbování a pak teprve školský zákon, a to z jednoduchého důvodu, že to lobbování je naše povinnost, ke které jsme se zavázali, na kterou jsou vázány evropské peníze, a je to opět zákon, které je opakovaně odkládán a měl být schválen.

Totéž prosím tedy pro sněmovní tisk 650, což je lobbování - související, aby byl zařazen za to lobbování v případě, že bude schválen návrh sněmovního tisku 649 na lobbování, který jsem načetl první. A myslím si, že je důležitější projednat tento zákon proti korupci, zvlášť když teď vidíme, když teďko bují ty korupční kauzy v Motole a podobně, tak abychom to projednali, je to důležitější určitě než ten ne úplně domyšlený nápad převést financování školského pomocného personálu na obce a kraje, což je návrh, který je logický, ale není zatím dobře připraven, takže odklad v této záležitosti nic zásadního neohrozí.

Takže smyslem mých návrhů v rámci bodu Modernizace země je dotáhnout reformy, které slibovalo programové prohlášení vlády, splnit ty sliby, motivovat obce k ekonomické aktivitě, k podpoře podnikatelů na svém území, zasáhnout proti zdražování potravin a schválit protikorupční zákony, které omezí ta rizika, která vyplývají z různých korupčních zákulisních skupin, které chtějí ovlivňovat zdejší legislativu. Děkuju za zvážení našich návrhů na změnu pořadu schůze.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S náhradní kartou číslo 50 bude dnes jednat a hlasovat pan ministr Rakušan.

Mám zde ještě další tři přihlášky k pořadu schůze. Jako první pan poslanec Kamal Farhan, pan poslanec Patrik Nacher... (Stahuje přihlášku.) Takže jenom pro pořádek tedy: pan poslanec Kamal Farhan vystoupí k pořadu schůze, pan poslanec Patrik Nacher stahuje tedy přihlášku? Ano, je to tak.

Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Kamal Farhan: Pane předsedající, děkuju. Já bych tady chtěl načíst nový bod. Samozřejmě ten bod se částečně bude vztahovat i k hrdinskému vystoupení pana ministra, který vystoupil s přednostním právem. Já bohužel na to nemůžu reagovat, takže to vezmu do toho svého bodu.

Já jsem tady kritizoval neschopnost pana ministra vlastně jakkoliv kontrolovat a řídit Ministerstvo zdravotnictví, jakkoliv kontrolovat nemocnice. On tady děkoval zdravotníkům. Mně to už přijde komické, co vlastně on vytváří, protože my jsme děkovali zdravotníkům, my jsme jim předávali peníze, my jsme... (Komentáře poslance Bendy směrem k řečníkovi.)

Prosím? Já si to zdůvodním. To je program. (Projevy nesouhlasu z řad poslanců ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já si pořádek zjednám. Je to o tom, že pan poslanec Kamal Farhan se přihlásil s novým bodem k pořadu schůze. Jedná se o řádnou přihlášku v souladu s jednacím řádem. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Kamal Farhan: Přesně tak. Tady vystupují ministři s přednostním právem a reagují na body v průběhu toho, místo aby ten bod otevřeli a veřejně se o něm bavili. Je to stejné jak třeba o zákonu o léčivech, kdy ministr zdravotnictví nebyl schopen vystoupit v prvním, ve druhém, ani ve třetím čtení v obecné rozpravě, aby reagoval na poslance. On vystoupí ve chvíli, kdy my nemůžeme hovořit. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP