Neautorizováno!
(18.00 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
A měli bychom - a o tom jsem už mluvil s paní ministryní Černochovou a děkuji, že předběžně přislíbila, že se tomu bude věnovat - měli bychom skutečně usilovat o to, aby Česká republika výrazně přispěla k budování evropského obranného průmyslu, abychom stavěli naše kapacity na našem území a abychom odstranili překážky, které brání rychlejší výstavbě továren, kde se zbraně a munice budou vyrábět, tak jako jsme to udělali u dopravní energetické infrastruktury, tak abychom v době, kdy je bezpečnost zásadní téma, dokázali postavit ty továrny a měli dohodnuto v rámci Evropské unie, které zbraně a kterou munici bude vyrábět Česká republika, a bude mít zajištěn odbyt ideálně do evropských armád nebo jednou třeba společné armády Evropské unie. Takže to je bod, který navrhuji zařadit do programu, v rámci kterého bychom probrali tyto záležitosti.
Samozřejmě s Trumpem jsou spojeny i ekonomické problémy, protože Trump chystá cla, která byla naposledy během velké krize ve třicátých letech, a tehdy v třicátých letech ten ekonomický propad ještě zhoršila, protože mezinárodní obchod, jak je obecně známo, přispívá k prosperitě všech těch zúčastněných států. Takže to je i výsledek toho, že politici ODS, ANO a SPD proti českým zájmům podporovali Trumpa v kampani. Teď se nám to vrací se vším všudy a bylo by dobré si připomenout, kdo nosil ty červené kšiltovky, a současně je důležité, abychom z hlediska ekonomiky byli připraveni na ta cla a na kroky, které se můžou dotknout evropského a českého průmyslu, a proto navrhuji další bod, který zní Kroky, které vláda učiní, aby americká cla dopadla na náš průmysl co nejméně. Další bod programu jednání: kroky, které vláda učiní, aby americká cla dopadla na náš průmysl co nejméně. To si myslím, že je zásadní ekonomická otázka.
Samozřejmě se domníváme, že tyto věci jsou důležitější než jiné body programu, jako je třeba smlouva s Vatikánem, které chce koalice prosadit na čtvrtek, a jsou to ty samé síly, které dostaly Trumpa k moci, ti různí ultrakonzervativci a náboženští fanatici, co chtějí zakázat potraty, a bohužel u nás se tato agenda kopíruje a pořád to nabývá na síle a jsou to ty samé síly, které tlačí podobný typ agendy místo toho, aby byla rovnost před zákonem a jakákoliv kriminalita, včetně sexuální kriminality, napadání, ke kterému může docházet v různých organizacích, prostě mohla vyšetřovat policie a orgány činné v trestním řízení, padni komu padni. Čili proto bych si dovolil navrhnout vyřadit smlouvu mezi Českou republikou a Svatým stolcem z pořadu této schůze.
A teď se chci ještě krátce pověnovat dalším bodům, které nás čekají...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jaký má sněmovní tisk, poprosím?
Poslanec Jakub Michálek: V případě smlouvy se Svatým stolcem jde o bod 160, sněmovní tisk 844.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Prosím, pokračujte.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji a krátce se dotknu platů politiků. Samozřejmě za Piráty nemůžeme podpořit návrh tak, jak byl předložen, protože nejenom že tam je problém ústavněprávní, že vládní koalice vyignorovala připomínky soudců, které znala a které uvedl Ústavní soud ve své judikatuře, jak má vypadat platová restrikce. To do toho návrhu nebylo žádným způsobem zahrnuto, zohledněno, vládní koalice zamítla návrh doprovodného usnesení, který navrhli Piráti, kde byla vyzývána vláda k tomu, aby zpracovala komplexní analýzu. Chodí tady přede mnou pan ministr spravedlnosti, takže jenom připomenu, že Ústavní soud jasně řekl, že podmínkami platové restrikce je právě zpracování komplexní ekonomické analýzy, takže z logiky věci celá tahle ta šlamastika s platy politiků byla způsobena tím, že projednání zákona se nejdříve odkládalo v zájmu vládní koalice, aby vytvořili tlak, pak se jim to vymklo z rukou a pan prezident potom dospěl k závěru, že ten zákon neodpovídá judikatuře Ústavního soudu, a proto ho bude vetovat. Samozřejmě za Piráty nám tam vadí to, že nebylo odsouhlaseno snížení těch cestovních náhrad a místo toho, aby se k tomu postavili politici ANO čelem a odhlasovali snížení náhrad, protože pan předseda Babiš o tom mluvil ve svém projevu, že oni to nepodporují ty cestovní náhrady, ale když přišlo na hlasování, potom hlasovali tak, aby cestovní náhrady zůstaly v nezměněné výši. Pak samozřejmě ještě to poslali do Mladé fronty Dnes, která to nějakým úplně absurdním způsobem roztočila, aby zakryla, kdo a jak hlasoval v Poslanecké sněmovně o těch náhradách a platech.
Takže tady řešíme ten problém, že vláda si prostě něco napsala do státního rozpočtu a některá ta čísla tam byla na vodě, na což jsme opakovaně upozorňovali, v tomto případě financování platů justičního personálu, ústavně sporným řešením platů soudců, a teď se nám to vrací.
Teď jsem chtěl říct ještě jednu věc, kterou považuju za velmi důležitou. Dnešek je v podstatě poslední den, kdy můžeme reálně zařadit zákon v prvním čtení. To znamená, to, co neprojednáme na této schůzi v prvním čtení, už do voleb schváleno nebude, a to je důvod, proč teď navrhuju zařadit sněmovní tisk 110, novelu zákona o střetu zájmů, do programu dnešní schůze, a to jako bod za bod 154, novela zákona o povinném příspěvku na produkty spoření ve stáří, čili tak, abychom projednali ten střet zájmů před obaly a před poštovními službami. Jde o to, že dneska je poslední šance, kdy projednat přísnější zákon o střetu zájmů, a všichni měli před volbami plná ústa oligarchizace, že budou bojovat proti oligarchizaci, aby tady současně politik nebral zakázky a současně neseděl ve vládě, nepřihrával si nějaké tyto zakázky nekalým způsobem, aby členové vlády a politici nevlastnili média a současně nevykonávali svůj vliv oligarchickým způsobem, a dneska je poslední den, kdy můžeme tuto novelu zákona o střetu zájmů, která by splnila programové prohlášení vlády, zařadit a projednat. Pokud se to nestihne projednat dneska, tak se tam už nestihnou lhůty pro první, druhé čtení, případně projednání Senátem, prezidentem, ten zákon už nebude možné schválit a bude to další zklamání, které vláda ukáže svým podporovatelům, kteří ji volili mimo jiné s tím, aby omezila oligarchizaci, aby omezila takovéto hromadění dotací do agromolochů, aby skutečně změnila zemědělství, aby více podporovalo rodinné zemědělce, a nikoliv největší agromolochy. Takže to bylo to zařazení střetu zájmů. Jenom pro pana předsedajícího zrekapituluju, sněmovní tisk 110.
A poslední věc, o které bych rád mluvil, je efektivita fungování státu a modernizace země. My jsme tady bohužel vytvořili systém, který příliš prodlužuje projednání jednotlivých tisků, a to na úkor efektivity parlamentu, a je to kvůli tomu, že tady nemáme stanovené doby pro přednostní práva v rámci vystoupení, zejména k bodům. Proto bychom rádi, aby Poslanecká sněmovna projednala autonomní usnesení, které by zajistilo normální fungování parlamentu, které jsme už dříve navrhli, a to jako poslední bod dnešního jednání. ***