Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(13.40 hodin)

 

Poslanec Petr Letocha: Děkuji za slovo. Já jsem byl vyzván k tomu, abych odpověděl, jak v podstatě pracují veřejnoprávní média právě pro ty mladé. Tak si na to dovolím reagovat. Myslím si, že veřejnoprávní média jdou mladým, mladé generaci naproti. A je to už tím, že jsou aktivní už dlouhou dobu třeba na internetu, jsou aktivní prostřednictvím webových stránek, což je samozřejmě i pro jiné generace, nejenom pro ty mladé, aplikací v mobilních telefonech, v neposlední řadě na sociálních sítích. Řada lidí dneska konzumuje třeba i zpravodajství jenom ze sociálních sítí. A to je všechno něco, co se dotýká mladých.

Nezapomínejme také na osvětu České televize, jako její ČT Déčko nebo ČT Edu, také na nezastupitelnou roli v době covidu, kdy zavedli program UčíTelka. Řadu z těchto dílů dodneška najdete na internetových stránkách České televize. A já třeba se svými dětmi se kolikrát koukám na tento web, abych jim pustil názorně video, jakým způsobem se to vyučovalo v té době. Ono je to pořád stejné. To znamená pro mladou generaci dělá i veřejná služba i veřejná média poměrně hodně. A nezapomínejme na to, ano, můžeme se bavit, jestli by toho nešlo dělat ještě víc a případně lépe, ale určitě bych nepopíral to, že pro mladou generaci tady veřejnoprávní média nejsou. Protože jsou. A nejenom pro mladou generaci. Jsou tady pro všechny generace. A to si myslím, že to je právě ta obrovská výhoda toho veřejnoprávního média. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Další na řadě s faktickou poznámkou je pan poslanec Vladimír Zlínský, poté pan poslanec Bělor. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, taky musím reagovat na některé své předřečníky.

Nejprve budu reagovat na pana poslance Jakoba, který tady hovořil o nezávislosti médií. Já si to trošku dovolím zpochybnit, protože si myslím, že nestačí jenom nezávislost, ale je třeba i nestrannost a objektivita. Je třeba to tady zmínit, protože pokud je nějaké médium nezávislé a redaktoři tam prosazují v podstatě skrytě svůj správný světonázor, tak si myslím, že to není správná nezávislost.

A co se týká druhé reakce, budu reagovat na pana poslance Bělora, vaším prostřednictvím, který tady hovořil o tom, jak hlavně Česká televize, ale i Český rozhlas zprostředkovává divákům sport, vzdělávání, případně kulturu. Když jsem si připravoval vystoupení - dlouhé vystoupení - na toto téma, na které asi nedojde, tak jsem si přečetl knihu od pana doktora Františka Koukolíka Mocenská posedlost. A tam jedním z nástrojů propagandy je takzvaný infotainment, což je kombinace zábavy patřičně podaných informací podsouvaných za určitým účelem veřejnosti k ovlivnění veřejného mínění. Takže ano, je to pravda, že je to správně, že veřejnoprávní média zprostředkovávají tyto informace, ale to neznamená, že pak tam nepodsouvají veřejnosti nějaké propagandistické materiály za určitým účelem. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan po poslanec Roman Bělor, poté pan poslanec Miroslav Samaš. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Roman Bělor: Děkuji za slovo. Já nebudu reagovat tady na tu poslední poznámku mého předřečníka, která se týká nějaké skryté propagandy v kulturních pořadech České televize.

Ale chci odpovědět seriózně panu kolegovi Brabcovi, který tady možná velmi správně - a bude možná překvapen, že s ním budu souhlasit - zmínil situace, které se i měly a mohly stát v České televizi. A stávalo se to v posledních letech možná trošku častěji než předtím. Česká televize se v těchto situacích, a já jsem tam také nabízel programy, které podle mého názoru patřily zcela jaksi do kmenových povinností České televize, a Česká televize koprodukci některých věcí odmítala, anebo spekulovala o tom, že přivedu nějaké sponzory právě z těch důvodů, že jí vysychaly zdroje z těch, jak tomu říkáme nesprávně, koncesionářských poplatků.

A já jsem se dostal i do situace, že jsem se musel nechat ohlásit u generálního ředitele a vyhrožoval jsem vystoupením před Radou České televize. Čili Česká televize není sbor andělů. Ale je pravda, že prostě řadu pořadů nezvládá právě proto, že platí stále rostoucí inflační náklady, třeba Českým Radiokomunikacím a tak dále. Nechal jsem si předložit kompletní nákladovou položku pořadu, který jsem já vnucoval, a musel jsem dát České televizi za pravdu, že vlastně na to už skoro jakoby nemá peníze. To teď možná pomine, nebo se to aspoň zmírní. A právě proto chceme, abychom mohli na Českou televizi také mít nějaký bič z hlediska ekonomizace, tak ji chceme podřídit Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. V tom jsme, myslím, s opozicí zajedno. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je přihlášen s faktickou poznámkou pan poslanec Miroslav Samaš, poté pan ministr Baxa.

A než dám slovo panu poslanci k faktické poznámce, přečtu omluvu. Omlouvá se Balaštíková Margita od 12 hodin z pracovních důvodů.

Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Samaš: Děkuju moc, paní předsedající. Já trošku možná odlehčím. Je sice hezké, že si pořídíte nějaký chytrý telefon nebo máte televizi, ale přesto i doma je nemůžete používat. A víte proč? Protože nemáme stoprocentní pokrytí televizním signálem na celém území státu. Nemáte stoprocentní pokrytí telefonním operátorem na celém území státu. Takže sice máte tahle chytrá zařízení, ale přesto jsou vám k ničemu.

Takže pokud byste potom chtěli sledovat Českou televizi nebo jakoukoliv jinou televizi, tak budete muset investovat nemalé částky do toho, abyste si zajistili nějaký signál, ať už přes nějakého wifi-poskytovatele, nebo přes satelit. Ale proč bychom to měli dělat? Jako k čemu? A to není jenom to místo, kde zrovna já bydlím. To je můj osobní příklad. Ale věřte tomu, že těch míst je na našem území docela dost. Tady bychom se spíš měli zamyslet nad tím, jak dostat ten signál do tady těch míst a pokrýt celé území. To je na zamyšlenou. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou je na řadě pan ministr Baxa, poté pan poslanec Lubomír Wenzl. Prosím, máte slovo.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Pane poslanče Samaši, prostřednictvím paní místopředsedkyně, ten zákon na takové situace samozřejmě myslí, protože pokud reálně nemůžete ten televizní signál přijímat, tak napíšete čestné prohlášení, že to nejde, a tedy poplatek platit nebudete. To není tak, jako že by jenom samotné vlastnictví televizního přístroje nebo pro domácnost chytrého telefonu znamenalo platit poplatek, když tam reálně to připojení není. Pak není splněna podmínka, že je to zařízení schopné toto přijímat, když v tom místě, kde jste, signál není.

Já jsem ale chtěl zmínit ještě jednu důležitou věc. Ta velká mediální novela není pouze spojená s tím, že má zajistit odolnost médií veřejné služby a jejich stabilitu, ale současně je to soubor opatření, která vlastně umožní zachovat stabilitu na mediálním trhu jako takovém. Já i moje ministerstvo jsme velkými zastánci duálního mediálního trhu, kde mají vyrovnané podmínky média veřejné služby i média soukromá.

Jenom připomenu, že ten návrh, ať už ve vládní podobě, nebo prostřednictvím návrhů pozměňovacích, vlastně omezuje obchodní podnikání České televize a Českého rozhlasu. Stanovuje strop například pro vysílání sponzoringu na České televizi. Pozměňovací návrh Petra Bendla, Rudolfa Salvetra omezuje možnost obchodního podnikání Českého rozhlasu v obchodních sděleních. My považujeme za podstatné, aby i média soukromá měla stejné podmínky. Já velmi nerad do těch diskusí zavádím to, co tady zmínil kolega Lacina, při vší úctě k němu, jako jestli je některé médium vyšší důvěry než jiné médium. Je zapotřebí na mediálním trhu uchovávat stabilitu a tento zákon je s tím spojen. Pokud jej budeme redukovat jenom na to, že budeme tady používat ve veřejném prostoru lži, že vláda zavádí novou televizní a rozhlasovou daň, tak ale samozřejmě pak takováhle debata potom zanikne.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za dodržení času, pane ministře. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Lubomír Wenzl, připraví se pan poslanec Nacher. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Já stále přemýšlím už dlouhou dobu, co si mám vlastně představit pod tím pojmem velká novela. Ten pojem velká. Nebo velký. Protože tímto dojde... (Reakce ministra.) Možná to je (nesrozumitelné), pane ministře, děkuju za nápovědu. Tímto dochází k čemu? Zvýšení poplatků stávajících. Dále, ale tam už by se možná to slůvko velká, velký dalo použít, je to vlastně nových 300 000 poplatníků, kteří nám tímto přibyli. To už je velké. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP