Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.20 hodin)
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Já tady mám připravené potom dál ty reakce na ten Netflix, mám tedy předplatné Netflixu vypočítané, tak si to, pane Babko, ještě potom vypočítáme, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka.
Ale byl bych rád, kdyby - Je tady poměrně hodně poslanců a poslankyň hnutí ANO - jste vystoupili s komentářem k následujícímu výroku Andreje Babiše, je to ze sociálních sítí Andreje Babiše, je to print screen. Mohu to každému z vás ukázat, že jsem si to nevymyslel: Fialova vláda chce na české domácnosti, živnostníky a firmy uvalit novou televizní a rozhlasovou daň, Andrej Babiš říká. Fialova vláda chce na české domácnosti, živnostníky a firmy uvalit novou televizní a rozhlasovou daň. Dělá to navíc způsobem, který je nejen podlý, ale naprosto cynický.
Tak a já bych vás rád vyzval, nebudu nikoho vyzývat explicitně, aby nám vysvětlil, co je to ta nová televizní a rozhlasová daň pro české domácnosti, živnostníky a firmy, pro české domácnosti, živnostníky a firmy, nová televizní a rozhlasová daň. Zákon o televizních a rozhlasových poplatcích tady platí od počátku devadesátých let, třicet let ten princip nikdo nezpochybnil. Můj návrh je takový, aby 3,3 milionu domácností nadále platilo jeden rozhlasový a televizní poplatek, tak jak je to stanoveno v současné době, a pro každou tuto domácnost náš návrh znamená +25 korun měsíčně navíc. Tak budu rád, když někdo tady vystoupí, co je to ta pro české živnostníky, domácnosti, nová televizní a rozhlasová daň. Nová televizní a rozhlasová daň, 3,3 miliony domácností platí +25 korun navíc.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Jakob.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Mě mrzí, že kolegyně Schillerová zrovna odešla, protože chci mluvit o tom rozpočtu, reagovat na vás. Ano, ten mladý člověk rohlík sní, to ano, zkonzumuje, ale DPH v ceně rohlíku samozřejmě zaplatí, přispěje do státního rozpočtu. Mě by teda zajímalo, když říkáte, že zrušíte poplatky, že lidi to platit nebudou - no, to je lež. Kdyby to byla položka ze státního rozpočtu, tak to budou platit a budou to platit úplně všichni. A co se stane potom? No, jsou dvě možnosti, první z nich je, že se o ty nemalé částky zvýší schodek státního rozpočtu, to asi pro vás není úplně potíž, anebo je druhá možnost, že zvýšíte daně některé, nějaké, nebo opravdu zavedete nové, na rozdíl od nás. A to, že zvýšíte schodek, asi tím byste to vyřešili, tak to ale zaplatí kdo nejvíc? No, právě ta mladá generace, kterou se tady oháníte. Nebudu říkat, kolik nás stojí dneska dluhová služba.
Musím zareagovat i tady na tu diskusi ohledně demokracie, svobody. Samozřejmě že demokratická, svobodná společnost potřebuje nezávislá média, jednoznačně jsou naprosto klíčová pro svobodnou demokratickou společnost a my jejich nezávislost jednoznačně posilujeme. Všechny nástroje, které jste představili, tak jdou zcela opačným směrem. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také, děkuju za dodržení času. Nyní pan poslanec Bělor. Připraví se pan poslanec Babka. Prosím.
Poslanec Roman Bělor: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já se domnívám, že jsme tady vlastně řadu dní svědky takových jako orgií nenávisti vůči České televize, vůči Českému rozhlasu s tím, že vlastně ty orgie nenávisti se odehrávají vlastně na pouze jednom zlomku toho, co obě tato média vysílají. To se týká vlastně zpravodajství a publicistiky. Úplně se zapomíná na to, bylo to tady sice řečeno, já to chci zdůraznit, že obě tato média se věnují pořadům vědeckým, výchovným, dokumentárním, kulturním, což ty komerční televize nedělají skoro vůbec. Já si třeba neumím představit přenos České filharmonie na Nově. To kdybych zažil, tak bych skutečně spadl ze židle. Zapomíná se třeba i na takovou věc, že Český rozhlas provozuje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, jeden z našich pěti exportních symfonických těles, které jsou jaksi pilířem naší mezinárodní prezentace klasické hudby, což je pilíř našeho kulturního dědictví, to bych chtěl zdůraznit.
Jak televize, tak Český rozhlas dokumentují vlastně vývoj té společnosti, Česká televize produkuje řadu dokumentárních filmů s tím, že v tom historicky vlastně zastoupila to, co kdysi dělal Krátký film, nikdo jiný to nedělá.
Také bych rád připomněl, že Česká televize i Český rozhlas jsou koproducenty řady významných projektů. Český film si neumím představit bez koprodukční role České televize. Tady kolega Lacina položil tu otázku, jak se vám líbila olympiáda. Tak já bych položil třeba otázku, jak se vám líbil Večerníček? Já bych chtěl vidět české dítě, které nevidělo Večerníček, takže bych mohl položit jaksi jízlivou otázku, jestli se vám líbil nebo nelíbil Večerníček. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní pan poslanec Babka vystoupí. Tak prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo. No, já musím zareagovat na ty orgie nenávisti, protože nemám pocit, že bych ani já, ani nikdo z mých kolegů tady měl nebo cítil nějakou nenávist vůči České televizi nebo Českému rozhlasu. Já pouze mám výhrady k tomu, jakým způsobem Ministerstvo kultury připravilo tento zákon, jakým způsobem věcně ho připravilo, jakým způsobem od začátku s ním nesouhlasí profesní svazy, komerční televize, zástupci všech sektorů. A jediný, kdo už dneska ten zákon jako celek podporuje, je tady možná nějakých pár koaličních poslanců, kteří vůbec nevědí, o co jde. Dneska po tom druhém čtení, co načetli vaši kolegové z ODS, tak už ten zákon pomalu nepodporuje ani Český rozhlas samotný. Takže vůči tomu já mám výhrady. Já určitě netrpím žádnou nenávistí ani vůči České televizi, ani ani vůči Českému rozhlasu.
A my tady nejsme ti, kteří by vám měli odpovídat. Vy se mě tady nebo nás se tady ptáte, abychom vám řekli, co je to ta daň. No ta daň je těch 250 000 ročně pro ty největší firmy, pane ministře, to je ta daň. Uvědomujete si, že to jako nejsou malé peníze ani pro ty velké firmy, že by ty peníze mohly investovat prostě do vývoje, do zaměstnanců a tak dále? Ale my tady nejsme od toho, abychom vám odpovídali na vaše otázky. My svoji představu toho, jak si představujeme fungování veřejnoprávních médií v 21. století, představíme ve volební kampani voličům a občanům a ti pak řeknou, jestli s těmi našimi vizemi souhlasí, nebo ne? Vy tady strašíte, že chceme zrušit Českou televizi nebo Český rozhlas, že je chceme ovládnout. To vůbec není pravda. My chceme, aby ta média veřejné služby fungovala efektivně a tak, jak se sluší a patří v 21. století.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Wenzel, připraví se pan poslanec Brabec. Prosím.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, vaším prostřednictvím ke kolegovi Letochovi. Rozumím, že dneska mladí rozhlas a televizi konzumují jinak, ale proto se ptám, zda nějakým způsobem na Česká televize, Český rozhlas reagovaly, aby víceméně oslovily mladou generaci a sledovala jejich pořady.
Ke kolegovi Lacinovi, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo. Já taky mám ve svém okolí mladou generaci, sice o několik let starší než vy, co jste zmínil, ale ti nekonzumují produkty České televize, Českého rozhlasu. Na druhou stranu, když jsem tak mezi řeči zmínil, o čem víceméně v následujících dnech a týdnech, protože už to je taky nějaký odstup časový, bude Sněmovna jednat, co se bude projednávat, tak se divili, jako proč bych měl za to platit? Protože opravdu jedou na těch jiných platformách, jak bylo zmíněno některými mými předřečníky, typu Netflix a Spotify a tak dále, ať neděláme reklamu. Takže toto oni sledují a diví se, opravdu se diví, proč by na ně mělo dopadnout to, že se stanou nově poplatníky tohoto televizního poplatku.
Já taky nemám žádnou nenávist vůči České televizi, Českému rozhlasu, ale zase, nelíbí se mi ten způsob, jak tato novela, velká novela dle předkladatelů, je prostě tlačena. ***