Neautorizováno!


(11.50 hodin)
(pokračuje Karel Haas)

Já jako zpravodaj závěrečné zprávy vyšetřovací komise, jako člen vyšetřovací komise jsem 23. ledna, kdy se první den projednávala závěrečná zpráva vyšetřovací komise, a předevčírem, kdy jsme ten bod - ten těžký, lidsky i věcně těžký bod - dokončili, věcně a korektně jsme ho dokončili, tak jsem ve svém závěrečném slovu tím samým skončil. To znamená, 23. ledna i předevčírem jsem začínal a končil tím, že jsem za celou Sněmovnu - za vás, kolegové (Ukazuje doleva.), za vás, kolegové (Ukazuje doprava.) - za všechny vyslovil ohromnou úctu rodičům, rodinám, přátelům, blízkým všech obětí tragické střelby na Filozofické fakultě. Tím jsem začínal a končil, nepotřeboval jsem k tomu žádné usnesení a věřil jsem, že tehdy mluvím za vás za všechny. I za pana předsedu a poslance Babiše jsem hovořil a opravdu k tomu žádné usnesení není potřeba, takže ta jeho slova dnešní o tom, že některé z kolegů považuje za asociální, protože nedokážeme tu úctu vyslovit, tak jsem chtěl jenom uvést na pravou míru, že za nás - a slyšíte ta slova - za nás za všechny jsem tím dne 23. ledna začínal a předevčírem jsem vyslovením té úcty končil. Děkuju mnohokrát. (Déletrvající a bouřlivý potlesk z řad koalice.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Budeme pokračovat v sérii faktických poznámek. Jako další vystoupí pan poslanec Svoboda, připraví se pan poslanec Radim Fiala, paní poslankyně Karla Maříková a další. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Bohuslav Svoboda: Děkuji. Pane předsedající, já s vaším dovolením budu hovořit k poslanci Babišovi, který mě vyzval k tomu, abych hovořil. Já bych asi hovořil stejně, protože kromě jiných kvalifikací mám kvalifikaci z psychologie a z psychoanalýzy a já jsem zde na všechna vystoupení pana poslance Babiše, protože to je pro mě zajímavá analýza. (Smích v sále.) Je to zajímavá analýza, protože on celou tu dobu má ten tik, že si popotahuje to sako. Když má někdo tik, z psychologického hlediska to znamená, že si je nejistý, že nemluví pravdu. Já se pořád dívám, jestli to bude, a pořád to je. Začíná to vždycky na začátku velmi intenzivně, pak se to na chvilku zklidní a vrací se to na konci. To je vnitřní analýza toho, co on hovoří. Hovoří tedy jako majitel firmy, které vlastně nevěří.

Pomíjím to, že se mi pokusil opakovaně useknout hlavu, protože mě pochválil, a samozřejmě předpokládá, že když pochválí mě, pravděpodobně se mých spolustraníků zbaví a bojí se mě, takže pane Andreji Babiši, nebojte se, já budu pořád stejný. (Pobavení a potlesk z řad koalice.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Nebojte se prostřednictvím předsedajícího.

Tak poprosím o vystoupení pana předsedu Radima Fialu, připraví se paní poslankyně Karla Maříková, Patrik Nacher a další. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych ještě okomentoval některé komentáře nebo některé faktické od kolegů z koalice, kteří jimi uvozovali nebo navozovali tu atmosféru před tím pevným hlasováním. Je to jako vždycky. Co jsme slyšeli? Slyšeli jsme to, kolik hodin už jsme mluvili, kdo všechno mohl mluvit, jak je to hrozné. Slyšeli jsme, že se tady jenom obstruuje. Slyšeli jsme v jedné větě pětkrát slovo demokracie, dokonce tady od pana kolegy z KDU-ČSL zaznělo i ústava, respektujte ústavu a podobně. Já mám pocit, že to jsou jenom takové řečnické manévry kolem toho, jak to udělat, abyste prosadili to, co prosadit potřebujete.

To, co prosadit potřebujete, je zpolitizovat Českou televizi a Český rozhlas. Zvýšili jste počet členů v mediální radě, abyste je mohli ovládnout, ty instituce. Teď jim ještě zvednete peníze proto, abyste si zasloužili tu jejich důvěru, to je další věc. Další věc, kterou jste udělali, že jste zajistili korespondenční hlasování, že můžou hlasovat i lidé, kteří tady v životě nebyli, neplatí daně a neumí ani česky, aby vám to zajistilo nějaký výsledek ve volbách.

Všechno, co se tady děje, směřujete k tomu, abyste nějakým způsobem, neférovým, vyhráli ty volby. Já myslím, že to je špatně a my se tomu důrazně budeme bránit. (Potlesk z řad hnutí SPD.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní paní poslankyně Karla Maříková, připraví se pan poslanec Patrik Nacher. Prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, i já musím reagovat na předsedy koaličních klubů. To my si děláme trhací kalendář z jednacího řádu? To si tady opravdu děláte srandu! Byl to váš ministr kultury (Ukazuje k vládním lavicím.), který tady tvrdil, že nebudete zvyšovat koncesionářské poplatky. To my tady jenom bráníme lidi. Vy jste si jak s tím jednacím řádem, tak s předvolebními sliby doslova vytřeli pozadí. (Potlesk z řad hnutí SPD.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další vystoupí pan poslanec Patrik Nacher, připraví se pan ministr Martin Baxa. Zatím je to všechno série faktických poznámek. Prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Já nevím, kde začít všude. Já to vezmu telegraficky, v rychlosti.

K Jakubovi Michálkovi - všechno to bude, prostřednictvím vás, pane místopředsedo - on zas mluvil o tom, kdo tady obstruuje, nebo ne. Já mu to znovu připomenu, na počet hodin na obstrukce tady nejvíc obstruují Piráti. Já vám to dám písemně. Vždycky to musí být k velikosti klubu. Vy jste osmnáctkrát menší, takže hodina pana kolegy Michálka je jako 18 hodin hnutí ANO. To ani náhodou tady nebylo, takže to je potřeba...

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: (Rozruch v sále.) Pane ministře (K ministru Baxovi.), neprovokujte (nesrozumitelné).

Prosím, pokračujte. (K poslanci Nacherovi.)

 

Poslanec Patrik Nacher: Já si ho nevšímám, pana ministra, já si to pak s ním vyřídím na chodbě támhle, takže to bude úplně v pohodě. (Smích a potlesk v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ne, od zjednání pořádku jsem tady já. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Patrik Nacher: Tak to je jedna věc. Pokud jde o to porušování jednacího řádu, tak to jste porušili dneska vy, děláte to opakovaně.

Pokud jde o ten počet hodin, to je furt dokola, nemůžete to přepočítávat na počet hodin, 11 hodin,18 hodin, 30 hodin, musíte to přepočítávat na počet dnů. Od toho jsou ty obstrukce. Mám tady tu tabulku, s kterou vás tady budu furt otravovat, že vy jste nejen u EET, ale i u dalších minimálně pěti zákonů obstruovali v průměru tři čtvrtě roku, rok, u EET to byl rok a půl. Já vám to... To je ta obstrukce. Dokonce u EET jste se nechali slyšet, že to potáhnete až do voleb. To znamená, neargumentujte hodinami.

Pokud jde o vystoupení pana zpravodaje, souhlasím, byly to čtyři hodiny, jenom mě mrzí, že tu zpravodajskou zprávu přečetl ve faktické. Já doufám, že se přihlásí, už se těším na tu věcnou debatu, protože ve dvou minutách přečíst zpravodajskou zprávu čtyřhodinového jednání mi přijde málo.

Poslední tady na pana docenta, že mu Andrej Babiš.... že ho chce poškodit tím, že ho pochválí. Já jsem to nechtěl, ale... Prostřednictvím pana předsedajícího, Slávku, oni tě, si myslím, poškozují úplně jiní a jsou to vlastní lidé, kteří to dělají. A ty to víš. (Potlesk z řad hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Čas. Děkuji. Nyní pan ministr Martin Baxa, připraví se paní poslankyně Helena Válková. Prosím.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já bych si dovolil načíst opravu data účinnosti návrhu zákona. Podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Sněmovny lze v rámci rozpravy ve třetím čtení navrhnout opravu data účinnosti zákona.

V části páté čl. 8 uvedeného návrhu zákona je účinnost navrhována k datu 1. ledna 2025, což je datum nereálné, a proto je třeba stanovit datum nové.

Vzhledem k potřebě udržet stávající rozsah rozsah poskytování veřejné služby, navrhuji stanovit účinnost zákona prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. Toto datum rovněž zajistí, že nová výše rozhlasového a televizního poplatku bude platná od začátku kalendářního měsíce.

Zároveň je třeba zohlednit odloženou účinnost některých ustanovení, která navrhují dva z pozměňovacích návrhů. Pozměňovací návrh F1 Jana Laciny navrhuje účinnost k 1. lednu 2026, u části třetí čl. 5 bodů 19 a 21 a části páté. Pozměňovací návrh J4 pana poslance Patrika Nachera navrhuje účinnost k 1. červenci 2025, u čl. 7 bodů 1 až 5 a bodu 7.

Budou-li tedy schváleny pozměňovací návrhy F1 a J4, navrhuji, aby účinnost návrhu zákona, kterým se mění zákon o České televizi a zákon o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, byla stanovena následovně: "Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, s výjimkou části čtvrté čl. 7 bodů 1 až 5 a bodu 7, které nabývají účinnosti dnem 1. července 2025, a části třetí čl. 5 bodů 19 a 21, a části páté, které nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2026. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP