Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.20 hodin)
(pokračuje Marian Jurečka)
K té vaší poznámce: já to z hlavy nevím, já jsem připraven se na to podívat z dat, které máme v rámci systému ISPV, hlášení o průměrných výdělcích. Zkusíme, my to dneska tam nemáme takto filtrováno, ale zkusíme udělat vzorek na základě dat s Ministerstvem zdravotnictví a s hygienami, abychom se podívali, jaké jsou zhruba výše výdělku lidí v té kategorii tři u těch čtyř náročných rizik. Já si troufnu říci, že tito lidé v těch firmách u takto náročných rizik to jsou většinou lidé, kteří jsou placeni spíše lépe.
Nebudu tady teďka spekulovat, jaká přímo průměrná hodnota za nějakou dobu odpracovaných let tam je. Zkusíme ten vzorek najít, zkusíme se podívat, abychom byli schopni ta čísla nějak lépe zpřesnit. Nicméně stát nikdy doposud žádnou takovou databázi nevedl, aby si přesně někde u toho člověka, například na základě evidenčních listů České správy sociálního zabezpečení vedl takovou evidenci, věděl, že ten člověk je v třetí nebo čtvrté kategorii, a jaké riziko u té pozice je a jaký je jeho výdělek, to my nevíme. Zkusíme se na to podívat, abychom byli schopni říct ano, ty výdělky se té očekávané prognóze blíží, naplňují, nebo naopak případně ne, ale prostě to je konstatování faktu. S příštím rokem, kdy se rozběhne jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů, tak už tato data budeme mít a budeme to vědět vlastně velmi přesně. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec má zájem doplňující dotaz položit? Prosím.
Poslanec Igor Hendrych: Já vám děkuji, pane ministře, za vaši odpověď. Nicméně vzal jste v podstatě avízo, že o to bude zájem, a slíbil jste, že teda si to vyhledáte a přinesete, protože já si myslím, že právě ty absolutní částky, jo, byť fiktivní, respektive modelové, si myslím, že jsou velmi důležité pro to, aby vůbec jakoby to bylo životaschopné. Chápu, že v podstatě je někdy problém se dostat k těm datům, ale modelově jako, jo. To na nějaká konkrétní čísla podle mě, mého názoru propočítat lze a je to strašně důležité jako pro legitimitu vlastně tohoto zákonného ustanovení. Ale pokud s tím počítáte, a budu se těšit na výbor pro sociální politiku, kde už snad budete vědět více a kde se o tom bude moci bavit. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan ministr nemá zájem? Nemá zájem reagovat.
Nyní tedy postoupíme k další interpelaci, tu měl mít pan poslanec Hubert Lang, ten je, jak už víme, omluven a nepřítomen.
Proto se dostane na interpelaci číslo 30 pana poslance Radka Kotena, který ji má taktéž na pana ministra Jurečku. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Tak to se mi už dlouho nestalo, že by mě vyšly téměř všechny interpelace, a děkuji panu ministrovi, že je zde přítomen. Já bych se chtěl zeptat, já jsem se na to ptal už i pana premiéra, nicméně ještě bych se rád zeptal pana ministra práce a sociálních věcí.
Zachytil jsem vlastně ve veřejném prostoru, že se bude rozšiřovat okruh osob, které byly nějakým způsobem spojeny s tím starým režimem, a budou se jim tedy krátit důchody. Chtěl jsem se tedy zeptat, zda to zkrácení, nyní to bude něco přes 2 500 osob, tak zda tedy to zkrácení, i když to bude vlastně zpětně, nebo retroaktivně, už do vypočtených důchodů, takže nyní se to vlastně jakoby bude z těch vypočtených důchodů, které jsou pobírány, brát, tak zda tedy s tím nebude nějaký problém? To je jeden dotaz.
Dále jsem se chtěl zeptat, a protože pan ministr říkal, že jsou hodnoty, které nelze vyčíslit penězi, tak jsem se chtěl zeptat, zda tedy do této skupiny bude zařazen i politruk, eventuálně rozvědčík, abychom tedy měli nějaký rovný metr. Moc děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan ministr tedy bude na vaši interpelaci reagovat, prosím jej, aby se ujal slova.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji, vážená paní předsedkyně. Kolegyně, kolegové, já za tu interpelaci děkuji, protože toto téma považuju za poměrně důležité téma. Je evidentní, že tady byli lidé, kteří svojí činností a prací dlouhé roky pomáhali o to, aby komunistický režim mohl tady fungovat, aby mohl perzekuovat statisíce osob v této zemi, a my jsme k té první úpravě přistoupili zhruba před dvěma roky, ta úprava se fakticky v tento okamžik týká zhruba 200 lidí, kde ten důchod průměrný byl snížen zhruba o 1 500 korun měsíčně, s tím, že když se podíváme zase obráceně na úpravu, kterou jsme udělali ve prospěch perzekuovaných osob, a to především účastníků třetího odboje, tak u nich byl měsíční důchod zvýšen o 4 400 korun na tu průměrnou hodnotu průměrného důchodu v České republice. A zároveň se ještě udělaly také kroky pro oběti asanace a chráněného dohledu.
Když se podíváme na ten výčet těch osob, o kterých hovoříme teď v této právní úpravě, tak jsou to lidé z vedení KSČ, členové ústřední kontrolní a revizní komise, oddělení státní administrativy ÚV KSČ, vedoucí jednotlivých oddělení ÚV KSČ, která neprováděla podpůrné činnosti. Pokud jdeme na regionální struktury, jsou to církevní tajemníci okresních a krajských výborů KSČ, ideologičtí tajemníci okresních a krajských výborů KSČ. Pokud jde o bezpečnostní složky, tak to jsou vedoucí funkcionáři, pracovníci operativních útvarů StB nebo operativní pracovníci útvaru určených k boji proti vnitřnímu nepříteli, dále náčelníci štábu Lidových milicí na krajské a okresní úrovni, podplukovníci a majoři SNB a Pohraniční stráže, kteří skončili službu do 31. prosince.1989, anebo dodnes zastavení činnosti útvaru státní bezpečnosti k 15. únoru 1990.
Níže uvedené funkce byly základními posty v systému bezpečnostního aparátu určeného pro boj proti nepřátelům režimu. Tedy náčelníci správ StB, krajských správ SNB, případně útvaru jim na roveň postavených v závorce správa SNB Prahy, Středočeského kraje, správa SNB v Bratislavě, Západočeského kraje a jejich předchůdců. Náčelníci okresních správ SNB, náčelníci oddělení StB a vysunutých pracovišť krajských správ StB v okresech. Náčelníci a zástupci jednotlivých správ SNB a StB, krajských správ a jejich předchůdců, náčelníci pohraničních brigád Pohraniční stráže, náčelníci štábu brigád Pohraniční stráže, velitele praporu Pohraniční stráže, zástupci pro věci politické brigády a praporu Pohraniční stráže, velitelé a náčelníci velitelství Pohraniční stráže a vnitřní stráže a hlavní správy Pohraniční stráže ochrany státních hranic a jejich zástupci pro věci politické.
Řekl jsem ten výčet poměrně podrobně s tím, že posuzování těchto osob, kdo v tom výčtu konkrétně fyzicky se nachází, je svěřeno ze zákona Ústavu pro studium totalitních režimů a na základě těchto konkrétních seznamů jmen, které nám postupuje Ústav pro studium totalitních režimů, Česká správa přistupuje ke snížení důchodů těchto osob za každý rok ve funkci, které jsem tady zmiňoval, je to o 300 korun s tím, že my jsme se dívali už při té předchozí právní úpravě na ty zahraniční zkušenosti tak, abychom si věřili na to, že s touto úpravou obstojíme v případě soudních sporů, v případě například napadení u Ústavního soudu. Zatím z hlediska těch soudů jsme dokázali uspět, u Ústavního soudu zatím tento návrh zákona nebyl. ***