Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.50 hodin)
(pokračuje Martin Baxa)
A já si, pane poslanče, prostřednictvím paní předsedkyně, nemyslím, že bych jinak mluvil tady a jinak mluvil do kamer. Já už jsem to tedy říkal při prvním i druhém čtení. My jsme vlastně v situaci, kdy s některými vašimi kolegy, bych řekl, vedeme věcnou, normální debatu, s panem poslancem Nacherem, s panem místopředsedou Sněmovny Juchelkou, kde probíráme varianty, nesouhlasíme, souhlasíme a tak podobně.
Vystoupení Andreje Babiše, naposledy třeba to vystoupení listopadové, kde mluví o tom, že Česká televize je nenažraná hydra, nenažraná hydra, že Česká televize je zmanipulovaná vládní propaganda, prostě logicky a normálně znamená to, že Andrej Babiš a hnutí ANO, Andrej Babiš a hnutí ANO nemá s médii veřejné služby dobré úmysly. Pokud média veřejné služby, konkrétně Českou televizi, označuje za provládní propagandu a nenažranou hydru, tak nemůže mít dobré úmysly.
Nemůžeme věřit Andreji Babišovi to, že pokud by Andrej Babiš se stal předsedou vlády a naplňoval své plány, že média veřejné služby budou chráněna a že bude vedena normální debata o tom, jakým způsobem by měla být financována. Proto to takhle říkám. Já, pane poslanče, jenom poslouchám to, co říká předseda vašeho hnutí Andrej Babiš. Způsob, kterým mluví o médiích veřejné služby, diskurz, ve kterém ta debata probíhá, že tam jsou prostě nenažraní, provládní, vyvolává představu, že někde sedí ti redaktoři České televize a Českého rozhlasu, a domlouvají se s ministry, členy vlády, politiky, jak budou útočit, jak budou podporovat naši vládu a útočit na vás. Nic z toho není pravda. Nebyly nikdy předloženy žádné důkazy, že se něco takového děje, neexistují takové důkazy, neexistují. Stížnosti projednávané u Rady České televize to vždy nasvěcují.
Takže ty moje obavy z toho, že se vydáme východní cestou, naposledy tedy sloučením, nebo ten zákon, který byl na Slovensku, prostě vyplývají z toho, co říká veřejně Andrej Babiš a co znamená ohrožení pro média veřejné služby. Odlišuji od sebe kritiku věcnou své mediální novely, mé mediální novely nebo vládní mediální novely, jsou tam věci, které bezpochyby k nějaké diskusi jsou. Já vůbec nezpochybňuju to, že v zemích Evropské unie, v EBU, v zemích Evropské vysílací unie jsou různé modely financování veřejné služby, v Dánsku, v severských státech, jinde, opravdu leckde je to jiné než tady. Ale nikde tyhle změny neprobíhaly pod tak tvrdým zatím verbálním nátlakem vůči médiím veřejné služby, jaký používá Andrej Babiš.
A vy jste z hnutí ANO, tak proto mluvím o Andreji Babišovi, ale totéž je hnutí SPD, vystoupení Tomia Okamury, které aspoň jako veřejně říká, že chce státní příspěvkovou organizaci, která prostě normálně znamená, že ten, kdo ji zřizuje, tak řídí, co tam bude. Ale prostě já vidím ve vystupováních Andreje Babiše skryté, ale velmi silné útoky na média veřejné služby.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí s doplňujícím dotazem pan poslanec Hendrych. Prosím, máte slovo.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji. Stručně, děkuji za to vysvětlení s těmi komunisty. Děkuji. Já jsem to po vás chtěl, ať to tady řeknete přímo jako na kameru, jak jste to vlastně myslel tady s tímhle tím tweetem. To byla podstatná část mého dotazu. No a ten zbytek, to, že se někdo vyjadřuje trošku expresivněji jako jo, tak jak jste tady uváděl, tak to neznamená, že logicky nebo prostě automaticky, že nemá jakoby s médii veřejné služby dobré úmysly. To bych nedával do nějaké rovnice jako úplně. A naopak, pokud někdo nemá třeba dobrou zkušenost s konkrétními redaktory České televize, a to se netýká jenom Andreje Babiše, ale i mnohých jiných mých kolegů, a v podstatě i já mám takovou zkušenost, tak to také neznamená, že, že nechceme, aby tady existovala Česká televize, Český rozhlas jako veřejnoprávní média. My v podstatě máme nějakou jinou představu o financování a nějak bych to nedával dohromady.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan ministr chce reagovat? Prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Takže ještě jednou zopakuji, můj tweet má znít tedy tak, že proti mediální novele se hlasitě ozývá Kateřina Konečná a hnutí Stačilo! Další důkazy a předkládané změny jdou správným směrem. Tak takto to má znít a takhle to za tím stojím. Komunisté představují prostě riziko pro média veřejné služby. Vždycky to takhle bylo.
Pane poslanče, jak jsem si všimnul, vy máte dokonce doktorát, takže předpokládám, že jste zvyklý prostě pracovat, psal jste nějakou disertaci, s prameny, s texty a tak dále a bezpochyby víte, to je klíčová zásada nejen sociálních věd, že prostě slova spolu utvářejí realitu, to je jako zásadní záležitost. A jestliže prostě Andrej Babiš mluví o médiích veřejné služby tím ne expresivním způsobem, kdyby mluvil expresivním způsobem, to mluví leckdo, ale prostě pokud na ně útočí tím, že tvrdí, že je to provládní propaganda, a pokud její hospodaření hodnotí tak, že je to nenažraná hydra, tak to nejsou jenom dvě slova, to je prostě myšlenkový obraz Andreje Babiše, ve kterém média veřejné služby mají být podřízena vládnoucí moci.
Fakt jsem o tom přesvědčený. Když Andrej Babiš vystoupí a řekne, že média veřejné služby dělají dobrou práci, samozřejmě může dojít k nějakému přešlapu, ale od toho jsou Rady veřejnoprávních médií, aby je prošetřovaly, tak já na to budu mít jiný názor. Ale už tady mluvil mnoho hodin při normálních obstrukcích a všechno bylo ve stejném duchu. Útoky, prolhané, provládní, propaganda a tak podobně. A naposledy začal zničehonic mluvit o slučování. A to je cesta, která podle mě už znamená úplně reálné ohrožení.
Já vás nepřesvědčím, vy nepřesvědčíte mě v tomto postoji, ale znovu říkám, hnutí ANO pod vedením Andreje Babiše se nevyjadřuje o médiích veřejné služby způsobem, který by nás uklidňoval, že nepředstavuje riziko.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy postoupíme k další interpelaci, kterou má pan poslanec Lubomír Wenzl na paní ministryni Janu Černochovou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní předsedkyně. Já předstupují znovu s touto interpelací, byť na začátek chci říci, že ze strany paní ministryně odpovědi chodí velice rychle. Ale dneska chci právě využít toho, že je zde přítomna. Tak bych se chtěl zaměřit na otázku v uvozovkách otazníků u záměru nákupu pořízení tanků leopard 2A8.
Vážená paní ministryně, já úvodem dále chci říci to, že v žádném případě nezpochybňuji a podporuji modernizaci naší armády, je to potřeba. Ale jedním ze záměrů je pořízení 77 kusů tanků Leopard typ 2A8. V poslední době nejenom já jsem zaregistroval vyjádření, které ve mně vyvolávají říkám v uvozovkách otazníky, které se týkají tohoto projektu. Na jedné straně na konci listopadu loňského roku pan náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl: "Na německé tanky Leopard nemáme peníze" a současně měl žádat o odstoupení od projektu. K tomuto jej měla vést obava, která byla zdůvodněna tím, že nejsou údajně na projekt peníze. Následně tento výrok byl přehodnocen a odstoupení od realizace tohoto projektu již požadováno nebylo.
Smlouva na nákup německých tanků tohoto typu měla být podle mých informací ve veřejném prostoru podepsána do konce loňského roku, ale doposud nebyla. A já bych v této souvislosti se chtěl zeptat na následující, zda tedy stále pokračuje projekt hlavní bojový tank, jehož součástí je tento typ techniky. O jakém počtu tanků tohoto typu v tomto projektu se teďka jedná, jestli stále platí ten počet 77? Pakliže bude uzavřena smlouva, kdy k tomu zhruba dojde? A zda stále v případě uzavření smlouvy na pořízení této techniky platí ten termín dodání, se kterým se do toho tendru šlo, to jest rok 2027 až 2030? Děkuji za odpověď.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní ministryně už je připravena a prosím, aby se ujala slova.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Vážený pane poslanče, paní předsedkyně, kolegové, ano, projekt pořízení nového hlavního bojového tanku Leopard 2A8 nebyl zastaven. Jednání s německou stranou pokračují, ale i v Německu samozřejmě mají před volbami, takže i vlastně ze strany německé jsou ty kroky zatím vedeny tak, že vlastně předpokládají nějaké termíny a předpokládají i nějaké zapojení dalších zemí, ale není úplně nic také stoprocentně ani z té jejich strany. A to je zcela legitimní, protože prostě volby jsou jak ve Spolkové republice, tak budou tady u nás.
Každopádně projekt je řízen v souladu s osvědčenými postupy projektového managementu a je zde zajištěna flexibilita a adaptabilita na případné změny. Počet tanků tohoto projektu je stejný, jak jste tady říkal i vy. K plnému optimálnímu zabezpečení požadované schopnosti pozemního vojska by mělo být 77 kusů v šesti modifikacích, jak bylo původně plánováno. ***