Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(13.40 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

"Pokud jde konkrétně o úkoly dané tímto zákonem vysílatelům ze zákona, tedy veřejnoprávním institucím, požaduje po nich v páté části, konkrétně v § 31 odst. 4, cituji: ‚sestavovat programovou skladbu tak, aby ve svém vysílání poskytoval vyváženou nabídku pro všechny obyvatele se zřetelem na jejich věk, pohlaví, barvu pleti, náboženství, politické a jiné smýšlení, národnostní, etnický nebo sociální původ a příslušnost k menšině‘." No tak vidíme, že tady už to zaostává, protože Česká televize rozhodně neposkytuje vyváženou nabídku pro všechny obyvatele se zřetelem na jejich politické smýšlení. Ale už se nebudu vracet k tomu, co už jsem tady řekl i v tomto projevu, prostě tady, už jenom tady se to porušuje prostě a určitě je toho spoustu.

"Dále jim zadává vysílání titulkovaných pořadů pro sluchově postižené v rozsahu 70 procent proti 15 procentům u držitelů licencí, u některých pořadů zavést zvukový popis pro zrakově postižené a v hlavě IV, o obchodních sděleních, vymezuje limit pro vysílání reklamy na stanicích ČT2 a ČT4, na ostatních je zakázaná zcela s výjimkou reklamy spojené s kulturní nebo sportovní událostí, na 0,5 procenta denně oproti 15 procentům pro držitele licencí. Tento zákon také určuje mezní prostor pro reklamu ve večerních hodinách, 19 až 22, na šest minut během jedné hodiny a zakazuje přerušování pořadů reklamou. Reklamu ve vysílání řeší i zákon č. 138, o regulaci reklamy. Ten zakazuje podprahovou, klamavou a skrytou reklamu, reguluje a určuje podmínky pro reklamu na některé výrobky, jako například tabákové produkty, alkoholické nápoje, střelné zbraně a další, přičemž platí nejen pro televizi, ale i další typy masmédií. Je to zákon č. 138.

Další zákon se výrazněji týká televizního vysílání, je (to) zákon č. 348, o rozhlasových a televizních poplatcích, který upravuje problematiku financování médií veřejné služby z koncesionářských poplatků. Tento zákon v případě televizního vysílání vychází ze zákona o České televizi, který právě jako stěžejní zdroj financí České televize vymezuje koncesionářské poplatky. Mezi zákony, které se týkají televizního vysílání, patří také zákon č. 132, o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Ten umožňuje sledování některých pořadů v době, které si zvolí sám uživatel. Jde o dostupné archivy a katalogy různých pořadů, v případě České televize je to iVysílání. Rámec problematiky určuje zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Stěžejní body pak podrobně rozebírá zákon č. 483, o České televizi, a Kodex České televize. "

A teď se tedy pojďme podívat k zákonu o České televizi, pojďme se podívat na zákon o České televizi. "Postavení, úkoly a obsah veřejné služby České televize vymezuje zákon č. 483, o České televizi, který se částečně mění zákonem č. 302. V něm se dočteme například to, co spadá do majetku České televize, o její nezávislosti na státu, o již zmiňovaných finančních zdrojích ČT, o televizních studiích a jejich pravomocích, o rozsahu jejich tvorby, která se musí měsíčně dostat do celostátní vysílacího okruhu v rozsahu nejméně 20 procent. Zákon o České televizi také definuje dozorčí orgán, Radu České televize. Ta dohlíží na činnost a společně s poradním orgánem, dozorčí komisí, na hospodaření České televize. Jak se píše v § 4 odst. 1 zákona č. 483, o České televizi, Rada ČT je orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu tvorby a šíření programu České televize, přičemž mezi její kompetence spadá volba generálního ředitele, schvalování rozpočtu, předkládání výročních zpráv, o hospodaření a činnosti České televize v Poslanecké sněmovně, dohled na plnění úkolů České televize nebo možnost navrhovat doporučení k programové nabídce. Do samotné tvorby a vysílání ale přímo zasahovat nesmí. Rada České televize má patnáct členů, které volí a může odvolat Poslanecká sněmovna České republiky. Členové Rady jsou voleni na nejvýše šest let a vybíráni mají být tak, aby zastupovali rozmanité regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Rada ČT by měla být pestrá ve svém složení a transparentním jednání."

Myslím, že tady všichni vidíte, že to je jinak, protože Rada České televize se po nástupu Fialovy vládní koalice mění prostě volí už jenom na základě stranického klíče. To znamená, ten, kdo jde na ruku vládní koalici, kdo souhlasí s vládní koalicí, ten dostává hlas, a ten, kdo by náhodou souhlasil s opozicí, tak hlas nedostává, což je taky prostě návrat už k těmhletěm, řekl bych, starým totalitním manýrům, jste tady zpolitizovali. Vy totiž už minulé volební období, já se na to moc dobře pamatuji, kdy o kandidátech, které si tady volila tehdejší vládní většina, když jsme byli opozice, tak automaticky to tady, tuším, měl na starosti u vás pan Bartošek z KDU-ČSL, tak automaticky jste v podstatě kandidáty, kteří byli jiní, jiní než vaši, tak jste je ocejchovali, že je to politizace, že se to politizuje. Do toho vám šla ta vaše provládní média, ta vaše média na ruku v tomhletom, tak se tady bouřilo dokonce proti tomu, že někdo chce ovlivňovat Českou televizi, přitom pravý opak byl pravdou a jediní, kteří to tady manipulujete - i změnou zákona dokonce, protože v Senátu máte většinu - tak je právě vaše koalice. Takže je to přesně naopak a já myslím, že už to řada občanů vidí, a vůbec to za vaší vlády nefunguje.

"Část zákona důležitá pro mou práci," - cituji autorku - "spočívá v § 2 a 3, které pojednávají o službě veřejnosti. Veřejnou službu v oblasti televizního vysílání definuje zákon o České televizi v § 2 odst. 1 takto: ‚Česká televize poskytuje službu veřejnosti tvorbou a šířením televizních programů, popřípadě dalšího multimediálního obsahu a doplňkových služeb na celém území České republiky za účelem naplňování demokratických, sociálních a kulturních potřeb společnosti a potřeby zachovat mediální pluralitu‘."

Vy dokonce chcete i odvolávat lidi, kteří jsou vám názory nepohodlní z Rady. No, to je případ tady Xavera Veselého například. Takže jako je to fakt neuvěřitelné, co vy předvádíte. Ať si o názorech myslím, co chci, prostě kdo je vám nepohodlný, tak ho chcete prostě ničit, perzekuovat, kdo má jiné názory. No, to je Fialova vláda přesně. To je i ta kauza s tím plakátem, to je váš styl, jo. To je ale hrozně nebezpečné. Vy jste prostě nebezpečím pro demokracii přímo, jo. Je to přesně naopak, než vy se snažíte podsouvat. Vy jste dokonce - já jenom připomenu, ono už by se na to už dávno zapomnělo, jak vy jste cenzurovali po začátku konfliktu na Ukrajině názory, nepohodlné názory - vy jste cenzurovali protivládní názory. Vy jste například vypnuli web našeho europoslance, web Nová republika. Vy jste ho nechali vypnout, vy jste ho dali na seznam, vaše vláda, web našeho europoslance pana doktora Ivana Davida, bývalého ministra zdravotnictví, Nová republika. Vy jste mu ho vypnuli. Co si to dovolujete vůbec, vaše vláda? Vy si dovolujete vypnout web s názory našeho europoslance, který notabene ještě obhájil mandát teďka jako europoslanec? Já to jenom připomínám, tuhle tu dva roky starou kauzu. Nezlobte se na mě, ale mně to připomíná novodobý fašismus, tohleto. Vy si dovolíte normálně vypnout názorový web našeho europoslance, renomovaného lékaře, psychiatra, který byl i šéfem léčebny, psychiatrické léčebny v Bohnicích. Mimochodem, kdybyste slyšeli - někdy se ptám - jeho anamnézy, protože samozřejmě je psychiatr, takže poměrně zkušeně je schopný si názor udělat i bez třeba přímého osobního vyšetření, to byste se divili. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP