Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(16.20 hodin)
(pokračuje Vít Rakušan)

V té první etapě, ta byla realizována mezi 4. 11. 2024 až 12. 12. 2024, a když vynechám detaily, které jsou řekněme spíše příslušné k policejní práci a nebyly obsaženy ve vaší otázce, tak bych jenom konstatoval, že v první etapě bylo usmrceno celkem 44 kusů černé zvěře obou pohlaví a všech věkových kategorií a veškerá zvěř byla předána logicky Krajské veterinární stanici v Liberci. Ta zajišťovala další průzkum, ta zajišťovala další zkoumání jednotlivých vzorků a samozřejmě potom i řádnou likvidaci dané zvěře. Co se týče druhé etapy, ta byla zahájena 20. 1. 2025 a její předpokládané ukončení je 13. 2. 2025. I v tomto období už byla nějaká černá zvěř odlovena.

Ve věci konkrétní nákazy a podobně bych vás opravdu odkázal na Ministerstvo zemědělství, případně krajskou veterinární správu. Jenom bych chtěl říci, že to nasazení policejní techniky - a to jsem četl nějaké dezinformace v médiích, zastřelit 3 kusy a podobně, nebylo to nějak účinné, tak já říkám, bylo to 44 kusů, takže ta akce, smysl, který definovalo Ministerstvo zemědělství, Krajská veterinární správa, splněn byl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Chcete doplňující otázku? Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane ministře. Tak já jsem to asi směřovala opravdu dvojsmyslně, protože vím, že pan ministr Výborný tady není - takže ano, je polovina otázky na něj. Jenom se tedy doptám: v médiích - opravdu v médiích - to je teď moje doplňující otázka na vás tedy - bylo napsáno, že výbava pro policii a vlastně všechny ty prostředky byla v nákladech 14 milionů, tak se chci zeptat, jestli - samozřejmě předpokládám, že ta výbava bude použita i do dalších lokalit, když budete někde povoláni - ale jestli tato výbava už byla předtím, anebo opravdu byla pořízena tady do našeho Libereckého kraje za 14 milionů? A co s tím tedy? Nebo kde teď v lokalitě ještě jste povoláni jako policie na odstřel těchto prasat, i když tam není - já vím, že to je pro zemědělství - i když tam není opravdu infekce prokázána.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Já začnu, paní poslankyně, prostřednictvím pana místopředsedy, koncem té vaší otázky. Já skutečně v tomto ohledu nejsem zodpovědný za vytipování té lokality, ale dám vám informaci, kterou ve svých podkladech od Policie České republiky mám - a já se domnívám, že veterinární správa by k tomu jistě vysvětlení dala - a to, že se jedná o stejnou lokalitu a organizaci jako v první etapě, to znamená, že i ta druhá etapa, která probíhá, je ve stejné lokalitě. Věřím, že Krajská veterinární správa k tomu má relevantní důvody.

A jenom velmi obecně bych chtěl říci, že použití policie i v těchto případech, kdy se jedná o prevenci nějaké veterinární nákazy, šíření nakažlivé nemoci není ničím výjimečným. Já se opravdu nechci teď nějak dotýkat mysliveckých spolků - a ono to probíhá i podle těch informací, které mám v součinnosti s nimi - nicméně ukazuje se, že tento postup efektivní určitě byl.

A co se týká finančních prostředků, které jsou vynaloženy především do nákupu techniky. No tak my jsme si z Ministerstva vnitra zaplatili polovinu, polovinu financovalo Ministerstvo zemědělství, a teď chvilku se budu bavit partikulárně jako rezortní ministr - pro nás je to jenom výhodné. Jsou to třeba noktovizory a podobné věci, které určitě speciální útvary využívají i dál pro svoji standardní práci, a rozhodně ne pouze pro pomoc při veterinární nákaze.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jako další vystoupí se svou interpelací paní poslankyně Lenka Knechtová s interpelací na pana ministra Mikuláše Beka.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážený pane ministře, převedení financování nepedagogické práce ve školách nemá konkrétní obrysy, a tudíž nemůže být projednáno se zřizovateli a s řediteli škol. Pokud je v plánu úprava financování, a to formou pozměňovacího návrhu k právě projednávané novele školského zákona, tak nejednáte předvídatelně a není pro zřizovatele a ředitele škol vůbec jasný další postup. Obešlo se připomínkové řízení a vlastně i zpracování dopadů formou RIA. Co nastane, pane ministře? Finance přijdou zřizovateli, ten bude muset zjišťovat od jednotlivých škol, kolik mají nepedagogů a v jakých platových tarifech, kolik finančních prostředků budou jednotlivým školám přeposílat. Pak potom vůbec nerozumím, pane ministře, proč tento krok děláme. Kde vidí Ministerstvo školství očekávané úspory? Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji za interpelaci. Nyní pan poslanec Jiří Strýček s interpelací na pana ministra Lukáše Vlčka. I v tomto případě bude odpovězeno písemně v souladu s jednacím řádem. Prosím.

 

Poslanec Jiří Strýček: Dobré odpoledne, vážený pane předsedající. Vážený pane ministře, pan premiér nám tady neustále tvrdí - byli jsme toho už svědky v posledních interpelacích - jak je vláda úspěšná, jak je všechno zalité sluncem. Dle mého názoru je to však trošku jinak, protože - nasvědčují tomu i poslední zprávy, které se objevují v tisku, a jen to potvrzuje to, že čísla často nejsou fakta. Určitě jste v médiích zaznamenal zprávu o hromadném - a podotýkám znovu - hromadném propouštění v českých firmách, jako je Spolana, Mitas, Dr. Oetker a tak dále. A jako jeden z důvodů se shodně uvádí neefektivnost a ztrátovost výroby, kde se mimo jiné promítají i vysoké ceny energií, které zůstávají nadprůměrné ve srovnání s okolními státy. Velcí spotřebitelé v ČR mají podle Eurostatu snad čtvrtou nejvyšší cenu energií v Evropské unii. A když se podíváme za oceán, například v USA, tak ta cena u nás je dvaapůl- až třikrát vyšší. U nás než v USA.

Já se nechci v rámci limitovaného času pouštět do nějakých statistik, ale problém vysokých cen energií se táhne jako červená nit naším průmyslem a způsobuje problémy našim firmám. A bude se to nadále promítat i se zpětným dopadem. Já jsem četl nějakou - v nedávné době nějaký průzkum ohledně cen energií a 15,5 procenta z dotazovaných firem uvedlo, že v důsledku vysokých cen energií, kvůli kterým nezbývají prostředky na investice, dochází ke stagnaci firem. 4,3 (procenta) pociťuje, že se situace zhoršuje, a 4 procenta, že budou nuceny ukončit činnost. Pane ministře, proč jste v době nastupující energetické krize nezastropovali ceny energií u výrobců, jak navrhovalo hnutí ANO? Proč jste například nevrátili poplatek za POZE alespoň na úroveň roku 2021, jak navrhoval Svaz průmyslu a dopravy? A proč jste nepodnikli všechny možné kroky (Předsedající: Čas.), aby k těmto krokům a krachům našich firem nedocházelo? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také vám děkuji. Nyní paní poslankyně Olga Richterová s interpelací na pana ministra Mikuláše Beka. Prosím.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Já se také obracím na pana ministra školství, protože vzdělávání je budoucnost a je klíčem taky k dlouhodobé prosperitě naší země. V minulosti jsme spolu s kolegou Jakubem Michálkem vyjednali, aby šlo extra 5 milionů do rozpočtu Ministerstva školství na podporu ředitelů. Byl to takzvaný program Lídr školy, a mě by zajímalo - a ptám se na to pana ministra -jak bude tento program pokračovat v budoucnu? Protože to je konkrétní, velmi hmatatelná podpora rozvoje vedení škol. Vím, že je zajištěná díky těm penězům na ten nastávající školní rok, ale co budoucnost? To je jedna otázka.

K čemu se ale chci dostat zejména v té dnešní interpelaci, je, že se do více než 50 procent z konkursu na ředitele a ředitelky škol dnes hlásí pouze jeden kandidát nebo kandidátka a uchazeče odrazuje zejména administrativa. Prostě do toho nechtějí jít, protože mají obrovskou administrativní zátěž a vychází to i z evropského srovnání. Čeští ředitelé věnují 40 procent svého času administrativní správě školy. Mají být pedagogickými lídry, řešit kvalitu - místo toho řeší papíry. Tuhle bariéru měl pomoci odstranit a zmírnit projekt Rok v ředitelně. A já se ptám - protože vím, že tam už proběhly nějaké pilotní aktivity, nějaký harmonogram se vytvářel, který by usnadnil ředitelům orientaci, kdy splnit jakou povinnost, kdy co zorganizovat, ale nějak se to zaseklo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP