Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(15.20 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Myslím, že takovým opatřením je i důchodová reforma, respektive některé její aspekty, třeba to, že zavádíme rodinný vyměřovací základ, to znamená, že rodiče s dětmi budou mít výhodnější výpočet důchodů, navíc rodiče na rodičovské dovolené nebudou mít důchod počítán z rodičovského příspěvku, ale z průměrné mzdy, což zase zajistí vyšší důchody matkám s nižšími příjmy. Čili to jsou všechno věci, které odstraňují některé bariéry, které by teoreticky lidem mohly bránit v tom, aby chtěli zakládat rodiny nebo že by se třeba báli mít děti, že to ekonomicky nezvládnou.
Ale vy říkáte, že jste mně ty otázky kladl před rokem, já si to vybavuji, ale porodnost určitě není věc, kterou by šlo změnit z měsíce na měsíc, už z biologického hlediska je potřeba minimálně devět měsíců, takže nějaký čas to chce.
A teď k té ekonomické podpoře. Já tady mluvím o tom, že stát nesmí rezignovat, musí odstraňovat překážky. Uvedl jsem vám tady konkrétní příklady toho, co jsme udělali v této věci. Ale podívejme se do zahraničí. Jak ukazují studie a zkušenosti ze zahraničí, tak masivní finanční injekce do porodnosti, vysoké porodné, přímé bonusy na narození dítěte nemají v dlouhodobém horizontu výrazný efekt na růst porodnosti. Opravdu se stačí podívat na ty výsledky v těch dalších zemích. A musíme si uvědomit, že jsme ve společnostech, které nejsou existenčně ohroženy, kde lidé mají širokou možnost seberealizace. Tam rozhodování o dětech není primárně otázkou peněz. Ale znovu opakuji, musíme dbát na to, aby jakékoliv ekonomické překážky tady nehrály roli, a proto jsme dělali ta opatření, která jsem tady zmínil.
Ano, průměrná porodnost v České republice klesá, ale - a to je potřeba taky vidět - klesá v celé Evropě. A opravdu to není těmi opatřeními jednotlivých zemí, ale jsou to nějaké kulturní faktory. V České republice jsme mírně nad průměrem Evropské unie, pokud jde o porodnost. Když se podíváte do okolních zemí, Slovensko 1,57, Německo 1,4, Maďarsko 1,5, Polsko dokonce 1,2 dítěte na ženu. To jsou čísla, která ukazují, že ten problém opravdu není v tom, jak jsou nastavena nějaká (Předsedající: Čas.) pravidla a výhody, ale v něčem jiném.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a doplňující otázka. Prosím.
Poslanec Miloslav Janulík: Jenom na doplnění. Já opravdu v tomto smyslu na rozdíl od vás všech neteoretizuji. Já se v té svojí dennodenní gynekologické praxi setkávám s těmi potenciálními matkami, nebo naopak nematkami, protože třeba nechtějí ty děti, a ptám se jich. A neslyším od nich uspokojení nad tím, co tady říkáte, že pociťovaly dopady v uvozovkách vaší politiky jako velmi pozitivní a tak, a ty drtivé důvody, které uvádějí, jsou ty ekonomické. Řeknou: my si nemůžeme dovolit druhé dítě, neřkuli třetí, protože pokud mají dva lidé dvě děti, je to pouze prostá reprodukce. Takže výjimečně se mně stane, že paní řekne: Ano, já bych si to třetí dítě dopřála, ale manžel by nás neuživil. Takže jsou to ty ekonomické důvody. Tohle není teorie, to není internet, to je dennodenní praxe. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A předseda vlády. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já, pane poslanče, neteoretizuji, vy se setkáváte s pacientkami, já se zase setkávám s mladými lidmi, s kterými se také bavím o tom, jaké jsou jejich životní perspektivy a proč chtějí zakládat, nebo zakládat rodiny. A já jsem ani nezpochybnil nějaký význam těch ekonomických faktorů dlouhodobých, a proto také naše vláda dělá opatření, která dělá, která jsem tu vyjmenoval. Ale představa, že tady dáme peníze za to, že někdo bude mít dítě nebo něco podobného, je opravdu naivní, protože se ukazuje na základě zkušeností a čísel z těch států, které to zkusily, že toto nefunguje, a toto je prostě potřeba mít na paměti. A pokud jsou ve všech státech Evropy podmínky špatné, no tak o tom přemýšlejme.
Ale já myslím, že to by nás spíš mělo vést k úvaze, že ty ekonomické motivace - a nakonec o tom je i odborná literatura - nejsou dominantní, že tady hrají roli i jiné faktory, které stát, vláda a politici pravděpodobně mohou ovlivnit velmi málo. Proto se máme soustředit na to, co ovlivnit můžeme, a to je například umožnění sladit pracovní život se soukromým, s rodinným, to děláme na konkrétních opatřeních, jak jsem vám to ukázal, to je vlastně odstranění té obavy o zhoršení existence nebo ohrožení existence při tom, když budu mít další dítě. To jsou všechno věci, které stát může dělat. Ale představovat si, že když tady uděláme nějaké zázračné opatření, tak zázračně vroste porodnost, to tak prostě není. A tuto iluzi ani, prosím pěkně, neživme.
Znovu říkám, to nás nezbavuje odpovědnosti dělat všechno pro to, aby se rodinný život dal sladit s pracovním, a to také moje vláda v řadě opatření udělala.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní pokročíme k interpelaci pana poslance Huberta Langa, následovat bude interpelující pan poslanec Koten. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Hubert Lang: Děkuji, paní místopředsedkyně. Tento týden se hnutí ANO pokoušelo zařadit na pořad schůze jeden bod, který se jmenoval Podnikatelská družstevní záložna a role pana premiéra v této záložně, jeho diverzifikace financí ve výši 950 000 korun, které tam měl několik let uložené, a potom z toho získal 265 korun po těch asi čtyřech nebo pěti letech.
Pane premiére, já bych se vás chtěl zeptat, co vlastně v této věci hodláte činit? Protože na pořad schůze to nebylo zařazeno, Česká národní banka této Podnikatelské družstevní záložně odebrala licenci se zdůvodněním velice závažným, že tam docházelo dlouhodobě k praní špinavých peněz, to znamená, organizovaný zločin.
Ta Podnikatelská družstevní záložna je takový vůbec zajímavý subjekt, který má v sobě jenom 99 členů, vy jste byl jedním z těch členů. Chtěl bych se vás zeptat, jak jste se vlastně v této vynikající v uvozovkách společnosti ocitl se svými diverzifikovanými finančními prostředky ve výši 950 000korun, které jste mohl dát kamkoliv jinam a měl byste je až do výše 2,5 milionu korun kryté? Je vám známo, že vlastně z této Podnikatelské družstevní záložny bylo vyvedeno 350 milionů korun na zbraňovou iniciativu pro Ukrajinu, které se následně ztratily? Je vám známo, pane premiére, že v poslední době, než Česká národní banka zasáhla, bylo vyvedeno v keši, občané, poslechněte si to, 668 milionů korun, které odnesl někdo v taškách, v igelitkách, a dodneška nevíme, kde se tam ty peníze vzaly a kdo je kam odnesl? Je vám známo, pane premiére, že New Direction, což je neziskovka v Bruselu, získala z této Podnikatelské družstevní záložny 5,2 milionů korun, které se následně vrátily do vaší organizace do Prahy, a podivme se, z 5,2 milionů korun se vrátí na Pravý břeh k vám do ODS 7 milionů korun? Nezdá se vám, pane premiére, že by bylo třeba v této věci konat a něco nám, prosím vás, vysvětlit? Ještě doplňující otázku potom dám. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji i za dodržení času a nyní předseda vlády.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane poslanče, i z toho, co jste říkal, je zcela zřejmé, že se tady opozice snaží oživit příběh, s nímž neuspěla už loni a kde jsem velmi podrobně všechno vysvětlil. A mám pro vás špatnou zprávu, nově zveřejněná zpráva České národní banky nepřináší vůči mé osobě vůbec žádné nové skutečnosti.
Tak pro pořádek bych nejprve zopakoval informace, které jsem na tomto místě už říkal, protože já na rozdíl od některých problémů, které mají členové vaší strany, nemám co skrývat, takže všechno vysvětluji veřejnosti, takže jsem to tady už říkal. A říkal jsem to i v médiích opakovaně, aby bylo jasné, co jsou fakta, a co jsou záměrně šířené polopravdy a spekulace.
Opakovaně jsem veřejně přiznal, že jsem udělal chybu při vyplňování formuláře o střetu zájmů a tu chybu jsem řekl, že napravím, což jsem taky udělal. Nic jiného se nestalo, z ničeho jiného jsem nebyl obviněn, vyšetřován, žádná kauza nebyla, dokonce ani toto nebylo něco, čím bych něco přestoupil. A abych to napravil vůči veřejnosti, tak jsem se rozhodl věnovat 50 tisíc korun na dobročinné účely, což jsem taky veřejně řekl a co jsem taky udělal. ***