(11.20 hodin)
(pokračuje Marek Novák)

Já jsem tady třeba zrovna včera vystupoval k nařízení Digital Services Act a k hrozbám ve vztahu ke svobodě slova a doufám, že mě potom podpoříte a v rámci třeba toho druhého čtení k tomu také něco řeknete nebo podáte pozměňovací návrh, ale taky třeba ve třetím podpoříte návrh usnesení, který tady načtu.

Ale co nám teď přichází? Směrnice pí dabljů dý, PWD, která má vstoupit v účinnost v prosinci roku 2026 a už nyní je to vlastně o podnikání platforem, digitálních platforem, omezování podnikání digitálních platforem a tak dál. To jsou věci, které nás čekají a o kterých už teď musíme mluvit a už teď oslovit i naše europoslance, aby tohle otevřeli a začali řešit, než to sem přijde v rámci návrhu vládních zákonů a podobně.

Takže já paní kolegyni moc děkuju a určitě si s ní ještě na tato dvě témata promluvím a požádám všechny potom o podporu. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím pana poslance Nachera, poté pan ministr. Beru to, jak to šlo postupně, a poté...

Pardon, ještě předtím před vámi, pane ministře, byla paní poslankyně Bačková, hned poté jdete vy. (Z pléna: Bačíková.) Bačíková, já mám špatné brýle pořád. (Poslanec Nacher si není jistý, zda vystupuje.)

Teď pan poslanec Nacher, už jsem to říkal. (Poslanec Nacher mimo mikrofon: Dobře, tak tam máte zmatek nějaký.) Ne, já jenom čtu další. Máte poslouchat, pane poslanče. (Oba s úsměvem. Pobavení v sále.)

 

Poslanec Patrik Nacher: Pan místopředseda je dneska na mě nějaký přísný, no dobře.

Já bych také tady chtěl poděkovat paní poslankyni Bačíkové a na rozdíl od své kolegyně Heleny Válkové - vidíte, že to mám padni komu padni, je mi úplně jedno, jestli je koaliční, nebo opoziční - protože mně jde o obsah. S tím obsahem já naprosto souzním, to, co tady ona přečetla, a to, co tady řekla.

Já si troufám říct, paní kolegyně, prostřednictvím pana místopředsedy, že ono je to vlastně daleko horší, protože když se nad tím zamyslíte, jaké jsou ty různé progresivistické směry, tak ono to je dneska tak, že o pohlaví se mluví jako konstruktu. To znamená, ony některé nápady jdou vlastně proti sobě.

My tady vytváříme kvóty podle pohlaví, ale zároveň, když se někdo identifikuje jako někdo jiný, tak mi teda řekněte, pane ministře, do jaké kvóty a do jaké kolonky jej zařadíte? To je přesně to, o čem já mluvím. Vždyť ty progresivistické nápady už jsou tak bláznivé, že se vylučují navzájem. My se tady bavíme o postavení a o poměru muži-ženy.

Mimochodem u soukromých firem, nevím, co je komu do toho, tedy když už jsme u toho, to tady ještě nikdo neřekl, co je komu do toho u soukromých firem.

Ale tady, jak vám říkám, dneska je to sociální konstrukt - takhle se to říká - pohlaví. Bavíme se tady o genderech, o pohlaví, jsou to různé kategorie, a když se někdo identifikuje jako žena a je to přitom muž, tak bych se chtěl zeptat, v jaké kolonce se on objeví? Teď to myslím úplně vážně, neironizuju to. To je přesně to, kam jsme se dostali, nezlobte se na to (mě?). Místo abychom řešili konkurenceschopnost v Evropě, tak opravdu řešíme tyhlety podstatné věci. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče. Nyní paní poslankyně Bačíková.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Děkuju. Já jsem byla několikrát oslovena. My přece v rámci těch evropských směrnic máme spoustu věcí, s kterými nejsme úplně ztotožnění a mnohdy nad nimi diskutujeme. Nová komise Evropské unie avizovala, že bude naslouchat, bude se snažit odstraňovat ty nadbytečné regulace, tak opravdu pojďme tyto regulace přezkoumat, zvažme jejich dopady a potom pokračujme dál. Na to tam máme ty europoslance, na to máme vládu. Pojďme tedy dělat krok po kroku s tím, že ty jednotlivé regulace budeme rušit, přehodnocovat a měnit.

Co se týká pozměňovacích návrhů, ty byly všechny řádně načteny ve druhém čtení, měli jste je dlouhodobě k dispozici a myslím, že je zbytečné, abych je tady teďka znovu představovala. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Nyní tedy už pan ministr, poté se připraví s faktickou pan místopředseda Skopeček a poté paní poslankyně Langšádlová.

 

Ministr pro evropské záležitosti ČR Martin Dvořák: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já se pokusím aspoň trošku vnést světlo do toho, proč to tady vlastně projednáváme, jak je to s tím bruselským diktátem. Možná to uniklo v mém úvodním vystoupení.

Česko, Česká republika zaujala k této směrnici kladné stanovisko v roce 2015. V roce 2015 jenom velmi málo z vás sedělo v tomto parlamentu. Vláda vypadala úplně jinak, nevím, kdo v ní tenkrát vlastně byl, nebudu to sem tahat.

Ale jde o to, že tady se neustále říká: Brusel nám diktuje. Prosím pěkně, nezapomínejme na to, že členské státy jsou u jednoho stolu, když se vyjednává ta směrnice, tam je ten okamžik, kdy má členský stát vznášet námitky, odporovat, protestovat, případně vetovat, ale jestliže po deseti letech dlouhého vyjednávání na spoustě úrovní dneska se od nás nechce nic jiného než nějakým způsobem odmávnout - omlouvám se za to slovo - normu, která ničemu neublíží, která všech šest firem... pro všechny je přijatelná, přes to, co si o té normě můžeme myslet, co si myslíme o kvótách. Já si myslím, že v tom je tady spíš jednota než rozpor, ale prostě netvařme se, že teď nám spadlo z nebe, z Bruselu, nějaké stupidní nařízení, které musíme akceptovat, abychom neplatili pokutu. My jsme se účastnili toho vyjednávání, Česko dlouhodobě vyjadřovalo podporu této směrnici. Na základě dlouhých jednání došlo k tomu, že máme na stole úplně minimalizovanou normu, která ničemu neublíží.

Já vůbec nevidím důvod, proč se tady už několik hodin nebo minut bavíme o genderu. To je jiné téma a to, si myslím, že sem vůbec nepatří.

Jenom, prosím pěkně, neházejme to na zlý Brusel, který nám teď z čistého nebe hodil na stůl zbytečnou normu. Před desetiletím ji Česká republika začala podporovat a celou dobu ji podporuje a my máme teď jenom úkol ten proces nějakým způsobem dokončit, abychom opravdu neplatili, nebyli vystaveni sankcím za to, že jsme si najednou ten názor rozmysleli. Ale mimochodem, i to je možnost. Když si to rozmyslíme, nepřijmeme, tak prostě budeme postihováni za neplnění závazků, ke kterým už jsme se kdysi zavázali. To je celé.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji za přesné dodržení času a nyní pan místopředseda.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. Já jsem chtěl reagovat na připomínku paní profesorky Válkové, která reagovala na naši kolegyni Janu Bačíkovou. Já jsem se jí chtěl zastat v tom směru, že jsme ve třetím čtení, paní kolegyně své pozměňovací návrhy přednesla a vysvětlila ve druhém čtení, a to, jak bude hlasovat, také možná záleží na tom, jestli ty pozměňovací návrhy budou přijaty, nebo ne, čili to se mi zdálo zbytečné.

Chtěl jsem se jí zastat i v tom směru, že si myslím, že to pojmenovala nejlépe, jak to tady zatím v Poslanecké sněmovně bylo. Podívejte se na evropskou ekonomiku, podívejte se, kolik třeba evropských firem je v deseti největších firmách světa. Nenajdete tam ani jednu - zato jsou tam všechno firmy ze Spojených států, a když se podíváte několik let zpátky, tak tam byly čínské firmy, možná Saúdská Arábie nebo podobné regiony - žádná firma.

V Evropské unii prostě chybí firmám podnikavost, drajv, schopnost pro inovace a my tu řešíme tuhletu věc. Máte pocit, že tímto způsobem, když to přijmeme, skutečně posuneme tu nekonkurenceschopnou Evropu, která ztrácí oproti těm ekonomickým centrům světa, alespoň o milimetr blíž k těm Spojeným státům nebo k těm výkonnějším ekonomikám? Samozřejmě že ne. Evropská unie dlouhé roky řeší zástupná témata, která nejsou důležitá pro to, jak se nám v Evropě bude dařit, jak budeme bohatí, jak bude růst životní úroveň. Místo toho se řeší tyto kulturní a hodnotové věci, které nikam nevedou. My potřebujeme evropskou ekonomiku rozhýbat, potřebujeme evropským firmám uvolnit ruce, zbavit je regulací, aby byly konečně konkurenceschopné vůči ostatnímu světu, a tímto návrhem jejich konkurenceschopnost neposuneme ani o milimetr. Řešíme věci, které vůbec nepotřebujeme. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Nyní paní poslankyně Langšádlová.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, ano, velká část legislativy, kterou tady projednáváme, je implementací evropského práva. To je realita, protože jsme součástí tohoto společenství a protože nám to přináší mnoho výhod, mnoho výhod společného trhu a mnoho výhod... konkurenční výhody oproti zbytku světa.

Prosím, seznamme se všichni s tím, jak se tato legislativa přijímá, jak se přijímá evropská legislativa. Ano, zákonodárnou iniciativu má Evropská komise oproti českému právu, ale při přijímání této legislativy jsou aktivně zapojeni Rada, kde v případě roku 2015 byli zástupci hnutí ANO, a samozřejmě i parlament. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP