Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.10 hodin)
(pokračuje Ivan Adamec)

Je to úplně stejné v těch skupinách, prostě máme tady fakt úspěšné ženy, chytré ženy, máme tady průměrné ženy, máme tady podprůměrné muže, řekněme si to, abych byl trošku vyrovnaný, ale rozhodně by to nemělo být tak, že nám to někdo bude nařizovat. Já bych to bral v tuhle chvíli tu směrnici, jako že je dobře míněná, ale z hlediska hospodářství podle mě je to v pořádku není, protože ty společnosti jsou velké společnosti, jsou to kótované společnosti, je jich tady šest. A já si myslím, že prostě nařizovat těm společnostem - a jejich struktura je velmi různá, od soukromých, po polostátní - nařizovat jim, jak mají obsazovat své řídící orgány počtem mužů a žen, tak je to fakt děsivé tohleto. A je to neefektivní a může to v řadě případů vést i k problémům v těchto společnostech, protože ty orgány se můžou rozhodovat špatně - ne proto, že tam jsou ženy, ale protože se dodržovaly kvóty za každou cenu a nebralo se v potaz to, kdo na to má a kdo nikoliv.

Já nikoho nepřesvědčovat nebudu, jak má hlasovat. Chápu postoje vládních poslanců, tomu rozumím, ale já jako předseda hospodářského výboru, prosím, toto akceptovat nemůžu. Děkuju vám. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Vomáčka s faktickou.

 

Poslanec Vít Vomáčka: Děkuju za slovo. Vážený pane předsedající, vážení páni ministři, dámy a pánové, myslím si, že už se to stává trošku nedůstojným, tato diskuse. A myslím si, že se dá shrnout velmi jednoduše frází, kterou tady ve Sněmovně máme tak rádi: mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A nyní do obecné rozpravy je přihlášen - už není, stahuje svoji přihlášku pan poslanec, ale mám zde paní poslankyni.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Vážený předsedající, kolegyně, kolegové, pánové ministři, já si tedy dovolím taky říct svůj návrh. Nerozumím tomu, kam jsme se vlastně posunuli. My opravdu místo schopností, charakteru či znalostí firmy nutíme vybírat do společnosti zastoupení podle pohlaví. Není to zrovna návrh, který českou a vlastně ani evropskou ekonomiku, která zastává (?) za světem, napravíme. Je to jen tvoření dalších překážek a zbytečných povinností pro podnikatele. Já vnímám obecně tuto identitární politiku - je to vlastně příklad vyprázdněnosti, je to vyprázdněnost socialistické levice, té moderní socialistické levice, kdy mají boj za dělnická práva už vybojovaná, a tak se uchylují k různým účelově vytvořeným tématům, která se zaměřují na rasu, pohlaví či sexuální orientaci, a jenom tak rozdělují společnost. (Potlesk hnutí ANO.) Co tím nastává? Odvádíme pozornost od klíčových témat jako je například právě nutnost udržet ekonomickou konkurenceschopnost vůči světu, západní kvalitu života a civilizační hodnoty, na kterých naše malá demokratická země uprostřed Evropy stojí.

Asi jsme se všichni nějakým způsobem seznámili s analýzou bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, kde tato analýza popisuje špatnou cestu evropského hospodářství, které postrádá konkurenceschopnost vůči vyvíjejícímu se světu. Co chci vlastně říct? Pokud nenapravíme jako Evropská unie schopnosti našeho hospodářství v 21. století, pokud nebudeme technologicky vyspělá společnost bez přebujelé byrokracie, kterou Evropa trpí, pokud nebudeme líhní nápadů v podnikání, inovacích a službách na vyšší úrovni, tak podobná pseudotémata, jako jsou kvóty na zastoupení žen, brzo ani probíhat nebudou. Naše společnost bude mít problém udržet primárně vůbec nějaký standard života, na který jsme zvyklí, a státy s jinými civilizačními hodnotami nás ekonomicky, ale i civilizačně pohltí.

Prosím, prověřme tedy podobné - nejen tuto, ale i podobné zbytečné regulace, požádejme Evropskou komisi o přehodnocení této legislativy. Je-li deregulace, tedy odstraňování nadbytečných regulací, jedním ze strategických cílů strategické agendy nové Komise EU, pak by mělo být i legitimní v rámci přezkumu zvážit i možnost odstranění, ale nejen této, ale i dalších přijímaných regulací. Nepokládejme všechny evropské regulace fatalisticky za nezměnitelné či nezrušitelné. Pro udržení konkurenceschopnosti jsou deregulace a široká svoboda podnikání klíčovými tématy. Já vás vlastně tímto žádám i o podporu pozměňovacích návrhů, které jsou načteny, a děkuji vám za pozornost. (Potlesk hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. A vidím zde několik faktických poznámek, jako první paní poslankyně Válková, poté pan poslanec Koten a přihlášený ještě s faktickou pan poslanec Novák. Máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuju. Nebudu opakovat to, s čím souhlasím. A mluvil tady pan poslanec Juchelka, paní poslankyně Adámková, ale já teď jsem zmatená. Teď promluvil nikoliv opoziční poslanec, respektive poslankyně, ale koaliční poslankyně. Rozumím tomu dobře? Obsahově to byla velká kritika předloženého návrhu, ale vy ho předkládáte jako koalice, paní poslankyně, vaším prostřednictvím, paní místopředsedo. Vy jste předložili tuto normu, vy jste ji předložili, vy ji projednáváte. A teď ji tedy v plénu kritizujete, a nikoliv tedy měkce, to je tvrdá kritika. Čili jinými slovy říkáte - ten nesmysl, co jsme předložili, pozor, ten nebudeme schvalovat. Nebo bychom neměli schvalovat? Nebo tomu rozumím špatně? Já bych poprosila o odpověď.

A pak v závěru jste, paní poslankyně, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, říkala, že chcete podporu pro své pozměňovací návrhy. Já bych očekávala, že tedy řeknete, v čem ty pozměňovací návrhy alespoň stručně jsou. Od toho je plénum, ale nebudu vás k tomu vybízet, protože to je vaše svobodná volba, nicméně my nejsme povinni reagovat okamžitě na každý pozměňovací návrh, když nevíme, o co obsahově jde. Ale já se táži, proč tedy koalice, a táži vás, paní poslankyně, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, vůbec toto předkládá? Je to opravdu obava z případné pokuty? Anebo jste rozděleni? Tak pokud dostanu tu otázku, kterou předpokládám, že to je obava z pokuty, no, tak to už je trošku pozdě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji a poprosím pana poslance Kotena. (Přihláška do rozpravy.) Počítám s tím.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji, pane předsedající. Ono vždycky, když se něco musí dělat, jako že musíte, protože jinak se něco stane, tak je to -mus, jo - byl to dřív komunismus, stalinismus. A teďka z Evropské unie nám sem jdou tedy takové normy, pro které bychom tady těžko hledali podporu, protože vždycky, když je něco nedobrovolné, vznese to nějakou veřejnou diskusi, tak - já bych tady nechtěl dělat ani pozitivní diskriminaci, ani negativní diskriminaci, v podstatě pro žádnou skupinu, myslím si, že to je skutečně tak, jak to tady zaznělo od paní ministryně, je to otázkou toho, kdo se dokáže prosadit. A já se jenom obávám, že my jdeme proti nějakému evolučnímu vývoji nebo i proti zdravému rozumu, a ono stačí se podívat někdy do dávnější historie, Alois Jirásek napsal, napsal takový krásný román, jmenovalo se to Dívčí válka a já si myslím, že v europarlamentu na mnohých pozicích už to tak začíná pomalinku vypadat, a jenom se obávám, aby se z toho nestala nějaká norma. Moc děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. Poprosím pana poslance Nováka.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuju za slovo. A, pane místopředsedo, já jsem přišel paní kolegyni Bačíkové poděkovat. Eurohujerství, to tady bohužel poslední dobou je skutečně příznačný název pro to, co se tady mnohdy děje. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP