Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.50 hodin)
(pokračuje Helena Válková)

Když jsem se podívala teď na tu středu, tak jsem si říkala, tak to je jak výsměch. Takže reforma trestního práva asi nebude, protože pokud zařadí novely o veřejném ochránci práv bod číslo 160, sněmovní tisk 688, až za veterinární zákon, o kterém se bude hodně diskutovat, o tom nepochybuji, až za akciové společnosti. Teď tady pan poslanec Michálek, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, další zákony navrhuje ještě předřadit, tak téměř stoprocentně opět nedojde na třetí čtení. Toto by si měl vyříkat a vysvětlit pan ministr Blažek, který vlastně tou reformou trestního práva garantuje splnění části programového prohlášení, které jinak nesplní s naším přispěním opozičním, a je to škoda, s panem předsedou poslaneckého klubu ODS Bendou, několikrát mě na něj odkázal, takže asi to nebude.

Takže já žádám o tohleto zařazení, protože v pátek to teda nebude téměř s pravděpodobností hranicí s jistotou, když tam máme poplatky o České televizi a Českém rozhlasu, pokud to schválíme, tak můžeme zapomenout na všechno ostatní a příští týden je velmi s otazníkem kdy, čili já si držím ten termín 31. ledna. Máme tedy pár možností. Já jsem zpravodajkou toho tisku, je to otázka dvaceti, maximálně třiceti minut. Příští týden, bohužel asi ve středu, nevím, jestli tady budu, i když bych kvůli dětskému ombudsmanovi jistě zrušila i svoji návštěvu, kam mě vysílá petiční výbor jako svého zástupce, do Bruselu na slyšení evropského petičního výboru. Asi by to jinak nešlo. Já vás žádám, abyste - teď už neprosím - ještě jednou zvážili, jestli chceme projednat ve středu 22. ledna 2025 novelizaci veřejného ochránce práv, novelu, sněmovní tisk 688, a zakotvit tak novou instituci dětského ombudsmana do našeho právního řádu. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuju, paní poslankyně. Nyní paní poslankyně Mádlová je na řadě přihlášena, poté pan poslanec Koten, dále pan poslanec Zlínský a na závěr pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně a kolegové, já bych vás ráda požádala o podporu zařazení bodu, který se týká malé novely zákona (č.) 96/2004 v platném znění, o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Jedná se o sněmovní tisk 785.

Jedná se o zjednodušení prostupnosti ošetřovatelských profesí, což zvláště v dnešní době, kdy je nedostatek těchto profesí, je velmi žádoucí. Studenti budoucí profese, všeobecné sestry, dětské sestry a zdravotnického záchranáře si v průběhu studia přivydělávají brigádami a činí tak i ve zdravotnických zařízeních, ovšem mohou tak činit pouze jako nižší zdravotnický pracovník, což je velká škoda, protože by již po druhém ročníku u všeobecných sester a po dvou a půl letech u záchranáře mohli pracovat jako praktické sestry a bohužel jim to díky tomu, jak je to stanoveno v současném zákoně (č.) 96, není umožněno. Dětské sestry vlastně tuto kvalifikaci vykonávat nemohou v průběhu studia vůbec.

Proto jsem vás chtěla poprosit, abychom zařadili tento tisk na dnešek jako druhý bod, protože opravdu personální situace je kritická, a jak už zaznělo opakovaně, tak v podstatě během několika let dojde k velkému odchodu sester do důchodu a náhrada takového počtu bude velmi, velmi problematická. To znamená, že tento sněmovní tisk 785 tak jednoznačně umožňuje maximální využití prostupnosti zdravotnických povolání od nejnižší k právě studované kvalifikaci a velkou výhodu to má i v tom, že studenti nebudou hledat brigády mimo zdravotnická zařízení, ale ty brigády budou vykonávat ve zdravotnickém zařízení, v nemocnicích, což je pro ně i potom velká motivace, že v těch nemocnicích zůstanou, takže i to je podpora toho, aby tito studenti ve zdravotnictví zůstávali.

Jinak není třeba se obávat, že by tím byla snížena nějaká kvalita poskytování péče, protože jejich zařazení a náplň činnosti bude odpovídat rámcovému vzdělávacímu programu praktické sestry, kdy budou poskytovat nebo zajišťovat bez odborného dohledu a bez indikace a v souladu s diagnózou stanovenou lékařem nebo zubním lékařem základní ošetřovatelskou péči. Prosím o zařazení tohoto bodu s názvem Novela zákona (č.) 96/2004 v platném znění, prostupnost kvalifikací všeobecné a dětské sestry, zdravotnického záchranáře s praktickou sestrou, a to dnes jako druhý bod tohoto programu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní vystoupí pan poslanec Radek Koten a připraví se pan poslanec Zlínský. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážená paní ministryně, pane ministře, dámy a pánové, dovolte mi, abych navrhl bod programu na dnešní jednání, který by měl název Odstoupení od Pařížské klimatické dohody a zrušení emisních povolenek. Nám je tady neustále z Evropské unie, i z Evropské komise, z dalších evropských institucí, v podstatě neustále předáváno tvrzení, že nic takového se nedá udělat, že nic takového v podstatě se tady v Evropě nemůže stát. No, a jak jsme včera viděli na inauguraci Donalda Trumpa ve Spojených státech, tak lze to udělat a lze to udělat, stačí na to jeden podpis, tedy alespoň ve Spojených státech. Tak myslím si, že toto téma, i co se týká konkurenceschopnosti celé sedmadvacítky, tedy všech 27 států Evropské unie, takže je zcela zásadní pro to, aby i nadále Česká republika jako taková vlastně získala zpátky svojí konkurenceschopnost, co se týká průmyslové výroby i dalších odvětví.

Já tady pozoruju v těch vládních lavicích nebo v těch lavicích vládních poslanců, takový bych řekl nezájem tady o to, co my tady říkáme. Nicméně ať se to týká zákazu aut se spalovacími motory, nebo ať se to týká ceny všech energií, jednak tedy v Evropské unii, ale nás tady zajímají a zejména naše občany, právě ceny energií tady v České republice.

Myslím si, že toto je právě způsob, jakým se dají dostat ty ceny na nějakou snesitelnou úroveň, a vzhledem k tomu, že tady v České republice poměrně dost firem uvažuje o odchodu tedy do jiných zemí, tam, kde ty ceny energií jsou na nějaké konkurenční úrovni, tak si myslím, že i pro zaměstnanost v České republice a i pro ty výdaje těch domácností, že by to bylo velmi přínosné, protože by se tím vlastně dala oživit i ekonomika, firmy by tady zůstávaly, zůstávala by tady výroba a myslím si, že v této chvíli, kdy tedy Spojené státy americké odstoupily od klimatické dohody pařížské, tak je nejvyšší čas se tím zabývat i na plénu Poslanecké sněmovny. Protože pokud zaspíme, zaspíme tu dobu, no tak budeme jedni z posledních, kteří tady budeme provozovat zelené šílenství, no a díky tomu si tady jednak zničíme konkurenceschopnost, jednak tady bude obrovská nezaměstnanost.

Myslím si, že budou i celkem pravděpodobné nepokoje, protože ta občanská neposlušnost se určitě propíše. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP