Neautorizováno!
(10.30 hodin)
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji a děkuji za tu debatu, která tady byla ve třetím čtení, ve středu i dnes, především těm, kteří se dokázali vyjadřovat opravdu věcně v souladu s tím, jaká situace opravdu je, protože v naprosté většině příspěvků tady zaznívaly věci, které byly naprosto nepravdivé, věci, které dávno ten zákon má vyřešeny. Já jsem to tady opakovaně zmiňoval: návaznost na průměrnou hrubou mzdu, to znamená, jestli roste průměrná hrubá mzda v této zemi, to znamená, jak v platové oblasti, tak v mzdové, tak následně s dvouletým zpožděním rostou platy soudců, státních zástupců, představitelů veřejné moci, tedy poslanců, senátorů a členů vlády - krajské a komunální politiky odměňujeme na základě jiného systému, nebo respektive i jiné legislativy. A musím říct, že tady to neustálé tvrzení, které tady X měsíců ve svých výstupech říká jak Andrej Babiš, tak mnoho dalších poslanců opozice, že se musí hledat nějaký mechanismus, že není, je opravdu bohapustá lež - ten mechanismus prostě najitý je, je objektivní a my jsme i v tomto volebním, i minulém období přistoupili k tomu, že jsme do toho mechanismu vstoupili, zmrazili jsme z těch posledních čtyř let ve třech letech, taková je realita. A v okamžiku, kdy se vyčerpala ta legislativní část, která říká, zmrazujeme na 2020, 2022, došlo v roce 2023 k nárůstu, následně rok 2024 byl upraven v rámci daňového ozdravného balíčku a zase v okamžiku, kdy bychom v roce 2025 se vraceli k původnímu legislativnímu principu nebo té původní variantě toho automatu, což je logické a myslím si, že správné, tak by skokově došlo k tomu zvýšení. To jsme upravili tím, že na příští rok vycházíme individuálně z hodnoty, která byla mezi roky 2022 a 2023 v české ekonomice, to znamená růst platů a mezd byl 6,95 procenta, proto tato hodnota s dvouletým zpožděním. (Hluk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, já se omlouvám, ale pane ministře, chvíli vás přeruším. Kolegyně a kolegové hlavně - no, z obou částí sálu, prosím o ztišení. Prosím, pokračujte.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Proto dochází k této hodnotě. Je opřena o to, co opravdu v české ekonomice bylo, meziročního růstu v platové a mzdové oblasti v průměru, a následně pro rok 2026, kdyby nebyla ta úprava, kterou jsem četl, pozměňovákem, tak by docházelo k tomu skoku, který tady byl diskutován a kritizován. Proto říkám, pozměňovací návrh, který se nahrál v jednom z nich, je - já tomu říkám pracovně záklopka - maximální 5procentní růst v případě představitelů veřejné moci. U soudců a státních zástupců, tam bude to kopírování, i když ten růst bude nad 5 procent, přesně o to, co tam poroste. Já myslím, že to je srozumitelné, pochopitelné pro toho, kdo to pochopit chce. Kdo nechce a chce tady účelově lidem tvrdit nepravdy, tak je tady tvrdí, a je to bohužel smutné, protože buďto ukazuje na to, že ten člověk neví, nezná, nečte legislativu jako zákonodárce, anebo tady účelově lže.
Pak si dovolím ještě se krátce vyjádřit k tomu, co tady zaznělo teď, především v posledních vystoupeních, například ve vztahu k situaci, jak to vypadá z pohledu růstu platů, tarifů. Tak jenom řeknu pár jasných faktů. Dohoda z října loňského roku uzavřená se zástupci odborů byla o tom, že vlastně zvyšujeme paušálně částku 1 400 korun, což u těch nejnižších platových tříd znamená meziroční nárůst necelých 12 procent. S čím vyšší třídou, tím logicky ten nárůst klesá. Do toho nám roste minimální mzda, kterou jsme tady schválili a dostali do toho legislativního automatu. Já jenom řeknu, když se podíváme na nárůsty u minimální mzdy, tak pro zajímavost, v roce 2000 - jenom ať si to srovnáme - byla minimální mzda 4 000 korun měsíčně, v roce 2025 je 20 800 a v roce 2026 se předpokládá, že minimální mzda bude 22 800 korun. Když se podíváme zase na procentní nárůsty i u té minimální mzdy, například v minulém období nám minimální mzda rostla někde v intervalu mezi 6 a 10 procenty, v roce 2024 byl meziroční nárůst minimální mzdy 9,2 procenta, v roce 2025 byl 10,1 procenta a na rok 2026 podle odhadu predikce uvidíme. Ta data se dopřesní, předpokládáme, že to bude těsně pod 10 procenty, zhruba 9,6 procenta.
To jenom chci dát do kontextu zase, jakým způsobem se snažíme nastavit předvídatelný mechanismus, tedy zároveň posiluje také i příjmovou situaci lidí s nižšími příjmy, protože je na to stále ještě provazba v platové oblasti, kdy zůstávají minimální, zaručené platy, a tam ty nárůsty u některých skupin jsou ještě vyšší. Tak jsem to tady chtěl zmínit do kontextu, když tady bylo říkáno, že vlastně na lidi, kteří mají nižší příjmy, není pamatováno - tak je tady celá řada mechanismů, kterými jejich příjmy, legální příjmy se snažíme opravdu zvyšovat. To je asi tolik, co jsem chtěl ještě říct na shrnutí té debaty. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Sice jsme u závěrečných slov, ale s přednostním právem se ještě přihlásil pan předseda Okamura. Přednostnímu právu je nutné dát slovo, takže prosím, máte jej.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já tady zareaguji na to, co tady říkal jménem vládní koalice ministr Jurečka z KDU-ČSL, který tady obhajuje vládní návrh na zvyšování platů politiků. Tak za prvé, vy jste nejdřív okradli lidi tím, že jste v rozporu s předvolebními sliby zvýšili všem lidem důchody, za druhé jste v rozporu s předvolebními sliby snížili valorizace důchodů, takže jste okradli navíc ještě všechny důchodce, a to jak invalidní, starobní, vdovské, tak sirotčí, všechny tyto příjemce důchodů jste okradli. Dále jste nepodpořili a svým způsobem jste okradli i zdravotně postižené občany, protože my jsme tady vloni například navrhovali jako SPD zvýšení příspěvku na péči v I. stupni závislosti, dneska to mají tito zdravotně postižení občané 880 korun měsíčně, a vy jste to zamítli, zamítli a hodili jste naše zdravotně postižené občany přes palubu. Dále vaše vláda okradla i rodiny s dětmi, protože na základě toho vašeho takzvaného konsolidačního balíčku - a je tristní, že tento návrh právě jménem Fialovy vlády předložilo KDU-ČSL, které dělá protirodinnou politiku - tak kvůli vám přišly rodiny s dětmi až o desítky tisíc korun ročně, protože se jim zhoršily podmínky, právě co se týče daňového systému českého. A v kontrastu s tímto, že jste v podstatě vytáhli peníze lidem z kapes, a znovu zdůrazňuji, v rozporu s vašimi předvolebními sliby, tak teď přicházíte s vaším návrhem na zvyšování platů politiků. To je, pane ministře Jurečko, ten problém, to je principiální problém, že vy nejdřív ty, co vás platí ze svých daní, tak je nejdřív sedřete z kůže, a potom tyto peníze využijete k tomu, že si sami sobě, sami sobě chcete zvýšit platy. A to je opravdu odporné, je to arogantní, my s tím nesouhlasíme a budeme hlasovat proti zvyšování platů.
Další věc, mluvíte tady o řešeních, ale připomenu, že ten rozsudek Ústavního soudu, který už byl loni v květnu, se netýkal platů politiků, takže vy jste tady přišli s účelovou lží, na kterou vám ale občané neskočili, protože občané jsou inteligentní a i my z opozice, se nám to podařilo vysvětlit. Ústavní soud rozhodoval o platech soudců a vy jste začali lhát - já jsem do těch televizních diskusí chodil - a začali jste říkat, že na základě rozsudku Ústavního soudu pan premiér Fiala to takhle komunikoval, že je potřeba zvyšovat i platy politiků. Není to pravda! Sám jsem před chvílí citoval ve svém předešlém vystoupení mluvčí Ústavního soudu, která jasně také potvrzuje - ale potvrzuje to, co všichni víme, logicky - že ten rozsudek Ústavního soudu se vůbec netýkal platů politiků. To znamená, vůbec není žádný důvod, aby se zvyšovaly platy politiků. Ten důvod jediný, že vy chcete si sami sobě zvýšit platy, jste tak lační po penězích na úkor občanů, že prostě si chcete sami sobě zvýšit platy, a s tím my nesouhlasíme. Vy jste mohli s návrhem - mluvíte, že by se mělo prodiskutovat nějaké řešení, že bychom se měli dobrat k řešení. No, tak s tím řešením jste mohli přijít už v červnu po tom rozsudku Ústavního soudu, ale vy jste nechtěli přijít s tím, že ve skutečnosti chcete sami sobě zvyšovat platy, protože bylo před krajskými volbami, které byly v říjnu, a tam, kdybyste ukázali před těmi volbami svoji pravou tvář, tak by vám to samozřejmě snížilo volební výsledek. ***