Neautorizováno!


(18.50 hodin)
(pokračuje Jan Richter)

Nejprve k paní Kocmanové, prostřednictvím pana předsedajícího, pozorně jsem si poslechl, jak jste krásně interpretovala, co se v Pardubickém kraji děje, interpretovala jste krásně názory jiných, ale asi máte nulové zkušenosti z těchto zařízení. Já (jsem) tam pracoval třináct let. Víte, ono to funguje, ono to funguje léta, ty skupiny, ono nemůžeme říct, že jsme dneska objevili Ameriku, jak nám tady říkala kolegyně Nováková, prostřednictvím pana předsedajícího, ne neobjevili, ale dneska se máme zabývat opravdu tím, že děti jsou agresivnější, a myslím si, že ty skupiny to nevyřeší.

Závěrem tady mám ještě na pana Michálka, prostřednictvím pana předsedajícího, to jsem rád, že mluvíte o tom, že každá investovaná koruna do těchto dětí se nám mnohonásobně vrátí po návratu z dětských domovů. Proč jste nepodpořil naše návrhy na navýšení peněz do sportu, kde se každá koruna taky mnohonásobně vrátí na zdraví a zdravotním pojištění a dalších zdravotních věcech v našich zařízeních?

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku pana místopředsedy Juchelky.

Než dorazí k pultíku, přečtu omluvy: paní poslankyně Babišová Andrea se omlouvá od 10.30 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Bělica Josef celý jednací den z pracovních důvodů, pan poslanec Ondřej Benešík od 11 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Brabec Richard celý jednací den z pracovních důvodů, pan poslanec Brož Lubomír od 15.30 do 17.30 z pracovních důvodů, paní poslankyně Fialová Eva od 16 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Havel Matěj Ondřej od 18.45 hodin z osobních důvodů, pan poslanec Helebrant Tomáš od 14.45 ze zdravotních důvodů, pan poslanec Heller Šimon od 14.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Kolovratník od 18.20 hodin do 20.30 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Kott Josef od 11.30 do 12, od 12 do 13.30 a do 9.15 (21.15?) ze zdravotních důvodů, paní místopředsedkyně Kovářová Věra od 17.45 hodin do 19 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Lacina od 15.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Letocha od 18 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Maříková Karla od 19 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Okleštěk Ladislav celý jednací den ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Pastuchová Jana od 14.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Ryba Drahoslav od 18.30 hodin z osobních důvodů, pan poslanec Svoboda Bohuslav celý jednací den z pracovních důvodů, pan poslanec Svoboda Pavel od 13 hodin - rodinné důvody. (Pobavení v sále.)

Z členů vlády se omlouvá Kulhánek Petr od 17 hodin z pracovních důvodů, pan ministr Lipavský bere zpět svou omluvu od 11 hodin z pracovních důvodů, pan ministr Rakušan Vít od 18 hodin z pracovních důvodů, pan Vlček Lukáš od 15 hodin do 13 hodin (?) z pracovních důvodů a pan ministr Výborný Marek od 16.55 do 18.30 z pracovních důvodů.

Pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji moc, vážený pane místopředsedo. Já jenom bych velmi žádal předkladatele, abychom neodpovídali na otázky předřečníků v závěrečném slovu, kde už se potom nebudeme moci vyjadřovat, protože to projednáváme v § 90.

Moc prosím za to, abychom tady alespoň částečně otevřeli, jak se to bude financovat, jestli z peněz Ministerstva práce a sociálních věcí, nebo jestli to přejde právě na některé zřizovatele u krajských úřadů a tak dále, protože tam skutečně... Když s nimi mluvím, tak co se týká transformace, nikdo se tomu nebrání, každý chce mít ty byty, každý chce mít ty domky, kraje do toho pumpují peníze dotační, nakupují se, rekonstruují se, ale je potřeba řešit ten provoz. A já říkám a ptám se, kdo tam nakoupí pračku, ledničku, vybaví kuchyň a koupí auto a jakým způsobem to bude potom personálně řešeno, když máte omezený počet těch lidí právě v tom dětském domově a budete jich potřebovat diametrálně více, aby zajistili tu péči 24/7 pro menší vzorek těch dětí? My proti tomu nic nemáme, proto to ani nebudeme nějakým způsobem vetovat, jenom říkám, abychom tady nedělali zákony, které potom nebudou moci prakticky se uskutečnit, a to je pro mě velmi důležité, protože nejvíce, na co naráží ti ředitelé, je, že jim nikdo nezafinancuje právě ty čtyři pračky navíc a tak dále a oni to nemají potom jak a z čeho financovat, nemluvě samozřejmě o autech a o tom speciálním týmu pedagogickém, který má zajišťovat právě tu péči o všechny tady tyto děti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní se dostává na řadu přednostní právo pana předsedy Michálka.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Já jenom upřesním, že jsem se hlásil z místa do rozpravy bez přednostního práva, takže vzhledem k tomu, že jsem poslední v rozpravě, tak můžu pokračovat dál, aniž bych využíval přednostní právo.

Mě tedy mrzí, že s námi nemůže být přítomná kolegyně Olga Richterová, protože ta se dlouhodobě věnovala právě problematice ústavní péče a zasadila se o to, abychom přijali reformu těch kojeneckých ústavů, a určitě by se velmi ráda zapojila do dnešní diskuse, kde se nám v jednom dni podařilo projednat už pět zákonů, což si myslím, že na standardní tempo Poslanecké sněmovny je vysoce nadprůměrné.

Teď tady projednáváme návrh, který je poměrně minimalistický - je to taková opravdu mikronovela - a domnívám se, že bychom se neměli věnovat jako Poslanecká sněmovna jenom těmto kosmetickým změnám, ale že bychom se měli skutečně věnovat i příčinám, které potom vedou k tomu, že některé ty děti se nedostanou... některé ty děti nemají šanci na lepší budoucí život, protože skutečně Česká republika má velký problém s tím, že tisíce dětí pochází právě z odebíraných rodin a ten počet stále stoupá a jejich vyhlídky se nezlepšují. Přináší to samozřejmě lidské i ekonomické ztráty, nedokončení vzdělání a nenaplněný potenciál mladého člověka, který znamená ztrátu zhruba 13 milionů korun pro veřejné rozpočty v průběhu samozřejmě celého toho života.

Za velkou část těchto problémů může právě to, že ty rodiny, ze kterých pocházejí ty děti, nemají dostatečné podmínky pro život, nemají přístup třeba k dostupnému bydlení, jako je to v zákoně, který by měla projednávat Poslanecká sněmovna, ale který je opakovaně odkládán. Už tady čekáme na zákon o podpoře bydlení tři měsíce po tom, co byla schválena lhůta v Poslanecké sněmovně, takže nejde tam jenom o Ivana Bartoše a jeho návrh zákona o dostupném bydlení, který aktuálně má na starosti Petr Kulhánek, ale podílela se na něm spousta odborníků... 1,2... Mohl by pomoci 1,2 milionu lidí a z toho, když se podíváme na ta čísla, tak nějakých 60 000 dětí je dneska v bytové nouzi a my bychom dokázali skutečně ušetřit, kdybychom se postarali i o tu problematiku bydlení, protože to se propisuje do celé řady dalších oblastí.

Dneska, když se bavíme o dětech v domovech, v dětských domovech, tak ta čísla skutečně nejsou uspokojivá podle těch článků, které jsou i ve veřejném prostoru, tak ta situace je taková, že 70 procent těch dětí, v uvozovkách absolventů těchto dětských domovů, končí na ulici nebo na drogách, viz například článek "Z děcáku na ulici. Mladí ze zlaté klece nebývají připraveni na reálný život" Šárky Kabátové na Seznam Zprávách, kde se popisuje přesně to, co se dneska děje, to znamená: "Dva ze tří dospívajících po odchodu z dětského domova končí na ulici nebo na drogách. Některým se nicméně daří vyhnout se šikmé ploše, třebaže bojují stejně intenzivně, například z důvodu ztráty zaměstnání nebo vlivem současné krize. Odchod z dětského domova do dospělého světa plného strastí znamená zpravidla ztrátu jediné jistoty a hledání vlastního místa ve společnosti. Těm, kteří vyrůstají v prostředí, kde mámu a tátu nahrazuje jenom profesionální teta, často chybí představa, kudy dál. Vše za hranicemi jejich bezpečného pokoje platí za velkou neznámou." Teď jsou tam citace. "‚Máma nás opustila, když jsme byli ještě malí, a pak s námi přestala úplně komunikovat. Ani dneska se nevídáme,‘ vypráví šestadvacetiletý mladík Zdeněk, který se živí jako kuchař v Ústeckém kraji. Rád by se stal učitelem hudby. Dosud se jeho život nesl ve znamení toho, že vzal první práci, ke které se dostal. Scházela mu prý větší ambice. To nejhorší, s čím se musel v dospělém životě potýkat, byl právě odchod z dětského domova - jako by se místo bezpečné zóny ocitl uprostřed bojiště." Čili my tady opravdu řešíme maličký zlomeček toho, co by bylo žádoucí v této oblasti, na co by bylo žádoucí se soustředit." ***




Přihlásit/registrovat se do ISP