Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.10 hodin)
(pokračuje Petr Sadovský)
Když to vezmete kolem a kolem, tak když si zaplatíte, třeba nemáte jinou možnost, musíte mít připojený doma O2 TV, když si nezaplatím poplatek, který tam je, který je poměrně velký, tak se nemůžu dívat ani jakoby na tu ČT24, která by měla být zdarma, nebo ČT1. Přitom je to veřejnoprávní televize a měla by být zdarma, ale prostě zdarma ji nemáte, protože musíte zaplatit peníze, abyste se mohl dívat. Jinak v danou chvíli byste mohl mít program O2 TV a měl byste mít, i když neplatíte, tak byste měl mít nárok na to, abyste se díval na tyto základní programy. Je to tak? Je, ale není to tak. (Pousmání.) Chci sledovat sport? Ano, chci, tak si ho zaplatím. Chci sledovat Stardance? Ano, chci, tak si ho zaplatím.
A na druhou stranu se zeptám, proč máme 25 státních rozhlasových stanic? Proč? Poslouchá to někdo? Nestačily by nám 2, 3 celoplošné? ČT rozhlas, Český rozhlas jedna, Český rozhlas dva, Český rozhlas 27, 28 jo? A na všem jsou skoro stejné pořady. Já tomu rozumím, že chceme nabídnout tomu divákovi ten prostor, aby se vlastně, aby si vybral to, co chce. Ale je opravdu všechno potřeba tohle to platit? A je to potřeba platit z těchto poplatků? Rozumíte tomu někdo? Já teda úplně ne. A to je jenom vrcholek ledovce problémů s veřejnoprávními médii. Rozhlasové a televizní přijímače má dneska v podstatě jakoby každý, a proto podle zákona musí platit každý, kdo má elektřinu. Ale jak bohužel vidíme, tak to zjevně nestačí a rozšiřuje se povinnost na každého, kdo má chytrý telefon nebo připojení k internetu.
To už jsme se opravdu zbláznili? Jako, tak to zaveďme prostě, tak to neřešme takovýmto hloupým argumentem a řekněme: "každý, kdo se narodí, bude platit televizní poplatek... Kdo bydlí v nějaké rodině," ale ve skutečnosti tyto poplatky připomínají další podivnou povinnou daň. Budou muset platit i občané, ono už to tady určitě padlo, jako já jsem úplně neslyšel všechny ty projevy, které tady byly, ale budou to platit i naši občané, kterým jste tady dali právo korespondenčně volit v zahraničí? Jsou na takové úrovni, že mají telefon? Ano, mají. Budou platit? Pane ministře? Nebudou, vidíte to! Nebudou. Ale hlavně, že můžou ovlivňovat jakoby dění v České republice tím, že mají korespondenční volbu. (Potlesk v sále.) A to vám přijde naprosto v pořádku! V podstatě ano. Každý, kdo má chytrý telefon, takže v podstatě každý.
Nově každá domácnost bude měsíčně odvádět 205 korun; 150 za televizi, 55 za rozhlas, což je 2 460 korun ročně. Ať bohatí, nebo chudí, všichni platí v podstatě stejnou částku. Bohatí, přidáme si k tomu nespokojenost ještě k veřejnosti s obsahem vysílání, především zpravodajství a publicistiky, neochotu podporovat veřejnoprávní média pod jinými poplatky a já bych řekl, že je ten největší čas na to, aby se toto změnilo. Mění se to v Evropě, myslím si, že bychom mohli udělat i ten krok a změnit to i u nás. V podstatě spousta evropských zemí tak učinila. A jestli nám jde jenom o to, jak z lidí vytáhnou víc peněz na podporu médií, která slouží politickým zájmům vládní garnitury, ať to je kterákoliv, tak to je prostě špatně.
Existence komerčního zpravodajského kanálu CNN Prima News, který nabízí širší spektrum hostů a názorů než ČT24, usvědčuje majitele Kavčích hor z manipulace s veřejným míněním. A padlo to tady dneska xkrát a já si zatím budu pevně stát. Dokonce ani Prima nezachycuje to celé názorové spektrum. Když se mě ti občané ptají, tak já říkám, když si prohlédnete všechny zpravodajské kanály, když si přečtete k tomu všechna média, tak dostanete 40, maximálně 50 % objektivních informací, co se doopravdy děje.
V superdebatě před evropskými volbami měla koalice SPOLU ve studiu tři zástupce, ostatní subjekty měly jenom jednoho nebo žádného. Uvědomme si, když poplatky neplatí jeden člověk, má problém on. Když přestanou platit tisíce lidí, bude mít problém Česká televize, Český rozhlas a také vláda. A to je důvod, proč se tyto poplatky zvětšují. Je čas, abychom opravdu toto zastavili. Děkuji. (Potlesk v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Je zde faktická poznámka pana ministra. Prosím, pane ministře.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo. Musím přiznat, že mě projev pana poslance Sadovského zaujal.
Protože, byť bych řekl takovým trochu emotivním způsobem, pan poslanec poukázal na několik dost zásadních věcí, které se týkají vůbec toho, jaká je role médií veřejné služby v Česku.
Kavčí hory nemají žádného majitele, to je třeba říct. Kavčí hory, myšleno tedy Česká televize, není podnikem vlastněným někým, jako jsou soukromá média, prostě proto, že je zřízena zákonem z počátku devadesátých let, kdy tehdy měli zákonodárci za to, že mají mít občané přístup ke službám, které poskytují média veřejných služeb, a tak se to za ta desetiletí stále má.
V tom je také, pane poslanče, prostřednictvím pana místopředsedy, odpověď na vaši otázku ohledně placení těch kanálů. Protože buď jsou média veřejné služby, která mají být ze zákona všem přístupná, a to se děje prostřednictvím toho, že si můžete ať už v terestrickém vysílání, nebo v online prostředí ten jejich obsah konzumovat, anebo potom to nejsou média veřejné služby a pak to je prostě nějaký druh placené služby. Ale to by znamenalo úplně zásadní změnu v jejich fungování a třeba někdy v budoucnu nastane. Já s tím hluboce nesouhlasím, já si myslím, že potřebujeme média veřejné služby. To, co vy navrhujete, je vlastně úplná změna toho konceptu. Dokonce i jiná, než třeba prezentoval pan předseda Babiš v tom, že by měla být média veřejné služby placena ze státního rozpočtu. Je to legitimní pohled.
Jenom ještě rychlá poznámka k počtu stanic, o tom je vždycky diskuse. Jenom připomínám, že ten velký počet rozhlasových stanic je dán tím, že Český rozhlas stále ze zákona, a podle mě zcela správně, udržuje velkou síť regionálních studií, na která jsou, myslím, posluchači velmi zvyklí a mají velmi dobrou poslechovost. A myslím si, že je správné, že existují regionální stanice Českého rozhlasu v tom rozsahu, ve kterém je provozuje.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Faktická poznámka pana poslance Sadovského... Jenom, než pan poslanec přijde, tak konstatuji, že páni poslanci a poslankyně se s ministry oslovují napřímo, nemusí prostřednictvím. Prosím. Právě, že nemusíte prostřednictvím, pane ministře.
Poslanec Petr Sadovský: Já si uvědomuji, že jsem pana ministra neoslovil napřímo, i když byl přímo vedle mě. (Smích v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Prosím.
Poslanec Petr Sadovský: Děkuji. Jenom krátká faktická - pane ministře, prostřednictvím pana předsedajícího, já se omlouvám, že jsem říkal majitel Kavčí hory, já jsem to měl napsané v uvozovkách, ale strašně špatně se mě zeptají... Naznačovalo na mikrofon, že to jsou uvozovky. (Ministr Baxa hovoří na poslance Sadovského.) Pane ministře, můžete, co chcete. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji za vstřícnost, pane poslanče. Tak pan ministr ještě s faktickou poznámkou reakce, prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Já dlužím ještě odpověď na dotaz pana poslance Babky, který se týká toho, čemu se zjednodušeně říká "amsterdamský test", to znamená posouzení, zda služby médií veřejné služby nenarušují tržní prostředí. My jsme provedli konzultaci s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, toto pravidlo se aplikuje za situace, kdy ten jednorázový růst by byl větší než 20 %, což při předpokládané výši těch nových příjmů České televize a Českého rozhlasu, jak tady mimochodem, což není v té diskusi běžné, ale velmi precizně pojmenoval pan poslanec Rozvoral. Tak v té výši těch několika set milionů korun nejsme ve 20 %, a proto není podle konzultace s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže třeba toto pravidlo, které vyplývá také z jedné ze směrnic Evropské unie, aplikovat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Mám ještě dvě faktické poznámky, nejprve pan poslanec Lubomír Wenzl, potom pan poslanec Ondřej Babka. Prosím.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já na pana ministra, jak bylo zmíněno, ten počet stanic, a teďka se budu bavit o veřejnoprávním médiu, rozhlase - Český rozhlas, kdy, víte, mně připadá trošku zvláštní, jestliže máme stanici Radiožurnál, celoplošnou, a máme Radiožurnál Sport, celoplošná stanice. A já na rovinu říkám, Radiožurnál poslouchám, tak jak jiné stanice, a prostě mě... A opravdu jsem naštvaný, když jedu z Prahy a je to v podvečerních hodinách a konkrétní příklad, kdy tedy je fotbalový zápas, který je přenášen na stanici Radiožurnál Sport a současně běží přímý přenos toho zápasu i na Radiožurnálu... A nemluvím o tom, když jsou vstupy, výsledek je takový, tak tomu rozumím, ale prostě mě vnitřně štve, že tedy v jeden okamžik vlastně běží ten přenos na obou stanicích. Když říkám, prioritně by to, a zřejmě i z toho důvodu vznikl ten kanál Radiožurnál Sport, aby ten sport tam byl přenášen a nerozumím opravdu tomu, proč to běží na tom Radiožurnálu. Mně to prostě v ten okamžik připadá, že je potřeba zalepit nějakou takovou díru, nějaké to okno, a proto to pouštíme na obou těchto stanicích.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Pan poslanec Ondřej Babka s faktickou poznámkou, připraví se pan ministr s faktickou poznámkou. Prosím.***