Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.20 hodin)
(pokračuje Radek Rozvoral)
Hnutí SPD má zásadní výhrady k této novele, která jednak navyšuje výše koncesionářských poplatků, a navíc zcela zásadně navyšuje okruh poplatníků. Návrh pracuje se zvýšením poplatku za televizní vysílání od příštího roku o 15 korun na 150 korun měsíčně a se zvýšením rozhlasového poplatku o 10 korun na 55 korun. Nově by se také poplatníkem měla stát každá domácnost, která má připojení k internetu nebo chytrý telefon bez ohledu na to, zda vlastní televizi či rádio. S takovým návrhem nesouhlasí 71 procent občanů, o čemž na základě průzkumu informovala ČTK.
To je vládním poslancům zcela jedno. A to, že jim nejde o naše občany, prokázali v rámci svého tříletého vedení naší republiky již několikrát. K tomu bych mohl doložit celou řadu příkladů, ale uvedu ten velmi aktuální z poslední doby, kdy si vláda navrhla navýšit své nadstandardní platy o téměř 7 procent, přičemž poctivě pracujícím občanům za poslední dva roky skoro nic nepřidala. Navíc všem zaměstnancům se v důsledku špatného řízení země a následné inflaci jejich příjmy reálně snížili o více jak 20 procent.
Prosazovanou novelou budou opět finančně postiženi naši občané, a to je současné asociální vládě zcela jedno, neboť si je dobře vědoma, že mají v České televizi a v Českém rozhlasu své podporovatele. Vládnoucí čtyřkoalice se přijetím této novely snaží posílit svou kontrolu nad těmito médii a upevnit si jejich loajalitu před nadcházejícími sněmovními volbami, které proběhnou v příštím roce. Poslední dvoje volby, které letos proběhly v České republice, potvrdily, že obě tato média v nich neplnila své poslání spočívající ve vyváženosti a nestrannosti poskytovaných pořadů. Hlavně ve zpravodajských pořadech byli upřednostňováni zástupci vládnoucích stran, a to na úkor těch opozičních.
Poslanci poslaneckého klubu hnutí SPD v žádném případě tuto novelu nepodpoří, neboť ji odmítáme jako celek. V rámci hlasování k jednotlivým pozměňovacím návrhům podpoříme jen ty, které nebudou proti zájmům slušných občanů. Zcela zásadně ale budeme hlasovat proti pozměňovacímu návrhu, jehož předkladateli jsou poslanci Jan Jakob z TOP 09 a Jan Lacina z hnutí STAN, jehož podstatou je, že Česká televize a Český rozhlas budou moci od České správy sociálního zabezpečení vyžadovat informace, a ta je povinna tyto informace poskytnout.
Cituji z návrhu: "Provozovatel vysílání ze zákona je pro účely provádění kontroly poplatníků rozhlasových a televizních poplatků, kteří jsou právnickou osobou, nebo fyzickou osobou, která je podnikatelem, oprávněn požádat Českou správu sociálního zabezpečení o následující údaje: jméno, příjmení, popřípadě obchodní firmu, místo podnikání, identifikační číslo a počet zaměstnanců fyzické osoby, která je podnikatelem, obchodní firmu nebo název, právní formu, sídlo, identifikační číslo a počet zaměstnanců právnické osoby, název, sídlo, identifikační číslo a počet zaměstnanců organizační složky státu nebo územního samosprávného celku." Konec citátu.
My jako SPD odmítáme, aby tyto veřejnoprávní instituce kohokoliv špehovaly, a se zvýšením koncesionářských poplatků jednoznačně nesouhlasíme a odmítáme i samotnou jejich existenci, která nemá žádné opodstatnění.
V 18 evropských zemích koncesionářské poplatky ani neexistují a veřejnoprávní média jsou tam financována přímo ze státního rozpočtu, anebo jiným způsobem, a nikoliv prostřednictvím této speciální nesystémové daně. Náš návrh je financování veřejnoprávních médií v České republice ze státního rozpočtu a kontrola hospodaření těchto institucí Nejvyšším kontrolním úřadem.
Mediální novela zákona též počítá s tím, že poplatky za Českou televizi a Český rozhlas budou odstupňovány podle počtu zaměstnanců. V návrhu osvobodit od platby se navrhuje pouze pro podniky do 24 lidí a osoby samostatně výdělečně činné. Pak už je to ale velké navýšení, kdy se pro podniky od 25 do 49 zaměstnanců navrhuje platit pětinásobek poplatku, firmy od 99 zaměstnanců desetinásobek a například firmy nad 500 zaměstnanců pak stonásobek. Firmy, které pronajímají auta, by platily rozhlasový poplatek za každý vůz. Vládní poslanci to odůvodňují tím, že výběr rozhlasových a televizních poplatků bude efektivnější a přinese více financí na provoz institucí. To ale jako hnutí SPD odmítáme.
Není divu, že Česká televize a Český rozhlas hlavně ve svých zpravodajských pořadech podporují Fialovu vládu, dnes již čtyřkoaliční, neboť schválením této mediální novely by Česká televize získala již příští rok do svého rozpočtu navíc 865 milionů korun a Český rozhlas pak 331 milionů korun na základě zvýšení koncesionářských poplatků. V letošním roce Česká televize pracuje s rozpočtem ve výši 7,95 miliardy korun a Český rozhlas se sumou 2,37 miliardy korun. Podle návrhu mediální novely by koncesionářské poplatky nově svým nařízením určovala vláda v závislosti na inflaci. Zvýšit by je mohla vždy o 6 procent, pokud by od poslední změny inflace překročila 6 procent.
Návrh navíc prodlužuje osvobození České televize i Českého rozhlasu od placení daně z přidané hodnoty o tři roky, což u ČT podle generálního ředitele Jana Součka znamená dalších až 400 milionů korun ročně navíc. Zde zmíním, že ve většině evropských zemí povinný poplatek na veřejnoprávní média vůbec neexistuje. Uplatňuje ho pouze třetina členských států Evropské unie a v porovnání podílu těchto poplatků na průměrné mzdě jsou navíc tyto poplatky v České republice třetí nejvyšší v Evropě.
Hnutí SPD zásadně odmítá celou navrženou mediální novelu, neboť máme velké výhrady k tomu, že Česká televize, kterou si musí občané nuceně platit, předvádí stále zcela flagrantní porušování zákona, který přikazuje vyváženost vysílání, což platí hlavně pro zpravodajské pořady. Naši občané tak dostávají od těchto médií jednosměrně orientované informace k důležitým věcem, které občany zajímají, a tím je nepřímo ovlivňují zastávat názor, že současná vláda dělá vše dobře a k jejich prospěchu. Navíc ještě navrhovanou novelou chtějí vládní poslanci zajistit více peněz pro Českou televizi a Český rozhlas, které získají zvýšením koncesionářských poplatků, čímž si chtějí tato veřejnoprávní média ještě více naklonit na jejich stranu.
Zde opět zmíním, že bezmála tři čtvrtiny Čechů, konkrétně 71 procent, nesouhlasí se zvyšováním televizních a rozhlasových poplatků. Vyplynulo to z průzkumu agentury MMS Market, která k tomuto tématu provedla dva průzkumy. První se uskutečnit v termínech od 7. do 13. května a druhý od 1. do 8. srpna. Sběr dat probíhal k reprezentativnímu vzorku populace 18 plus pomocí on-line dotazování. Květnového průzkumu se zúčastnilo 1 324 respondentů, srpnového 1 290, celkem tedy více než 2 500 respondentů. Z provedeného průzkumu též vyplynulo, že Českou televizi ve srovnání s komerčními televizními stanicemi považuje za nedůvěryhodnou téměř polovina z oslovených respondentů. Nestrannost České televize hodnotí kladně pouze 39 procent respondentů.
Mezi veřejností lze sledovat i opakované debaty o povaze hospodaření České televize a Českého rozhlasu a též o tom, zda doopravdy činnost těchto dvou institucí odpovídá zákonnému důvodu jejich existence - veřejné službě v oblasti televizního a rozhlasového. Umožnění kontroly Nejvyšším kontrolním úřadem by mimo jiné veřejnosti přineslo podstatné a potřebné informace o činnosti České televize a Českého rozhlasu. Kontrola České televize a Českého rozhlasu Nejvyšším kontrolním úřadem by bezesporu pomohla k racionálnější debatě o povaze jejich činnosti a přinesla by i zajímavé podklady pro rozhodování o zefektivnění fungování České televize a Českého rozhlasu.
Proto na závěr svého vystoupení zopakuji, co jsem ve svém projevu již několikrát uvedl. Takto předloženou novelu zákona, označovanou jako velkou mediální novelu, poslanci za hnutí SPD nepodpoří. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní by měl vystoupit pan poslanec Koten, ale jak vidím, není přítomen, proto se posouváme k paní poslankyni Novákové a následuje pan poslanec Milan Wenzl. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Dámy a pánové, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych využila času k tomu, k čemu se domnívám i využit být má, a to je k odůvodnění dvou pozměňovacích návrhů. A teď je zakázáno? (Na poslance Jakoba:) Podal bys mi, prosím tě, tam... Jeden ten pozměňovací návrh nemám. Já nevím, jestli smím odběhnout.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Neměla byste. Ale určitě vám kolega pomůže.
Poslankyně Nina Nováková: Ano. Tak. (Poslanec Jakob podává potřebný pozměňovací návrh.) Dovolte mi, abych začala trošičku obecně tak, jak jsem už naznačila včera. My tady dostáváme vysloveně řetězové maily. Je jasné, že to je jenom tedy přeposílané. A řeknu namátkou. ***