Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.00 hodin)
(pokračuje Stanislav Berkovec)
No a v posledních letech přistoupila ke zrušení toho koncesionářského poplatku celá řada zemí, bylo to třeba Slovensko, předtím Francie, severské státy, Švédsko od roku 2019, Norsko od roku 2020 a Dánsko od roku 2022. Finsko zrušilo poplatky už v roce 2013 a Island v roce 2000. Ještě k tomu Finsku, tam je zajímavé, že třeba ve správní radě veřejnoprávní televize finské YLE to není tak jako u nás, kde je ten veřejnoprávní systém, a v těch radách jsou lidé z nejrůznějších spolků, sdružení a tam prostě, když získáte dvě místa ve Sněmovně, tak máte zaručeno jedno místo ve správní radě veřejnoprávní televize YLE a všichni vědí, že ten jeden člověk je tam za tu kterou stranu nebo seskupení, takže to není, podle mě je to u nás tak trochu pokrytecké a tady je to naprosto průzračné. Myslím si, že někteří kolegové na to mají podobný názor.
Například v Nizozemsku byly koncesionářské poplatky zrušeny už v roce 2000, později i v Belgii. No a ve Velké Británii, tam už se několik let diskutuje, jestli by občané měli nadále platit ty licenční poplatky a vůbec třeba kontrola financí ve stanici BBC je opravdu velmi, velmi pečlivá. My jsme se to dozvěděli při naší pracovní návštěvě tam a je to opravdu pod velmi přísnou kontrolou.
Určitě si vzpomenete, že my jsme navrhovali tyto změny jako hnutí ANO prostřednictvím třeba návrhu našeho pana předsedy v těch koncesionářských poplatcích. Navrhovali jsme, aby osoby, které pobírají starobní nebo invalidní důchod, osoby ZTP nebo nezaopatřené děti poplatky neplatily. Já si dovolím přesnou citaci: Osoby, jimž vznikl nárok na starobní nebo invalidní důchod nebo na průkaz osoby se zdravotním postižením a dále nezaopatřené děti, osvobozeny jsou tyto osoby, pokud žijí osaměle nebo pokud žijí společně s jinou osvobozenou osobou.
Navrhovali jsme vyjmout z koncesionářských poplatků zranitelné osoby, které se třeba potýkaly nebo potýkají se zvýšenou zdravotní nebo finanční a sociální zátěží, anebo s významným růstem cen energií, potravin a dalších komodit, aby byly osvobozeny od povinnosti hradit koncesionářské poplatky s cílem zlepšit jejich celkové sociální postavení, konkrétně tedy starobní důchodci, osoby s nárokem na starobní důchod ve smyslu § 4 odst. 1. písm. a). zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, invalidní důchodci nebo osoby se zdravotním postižením včetně průkazu TP, ZTP a ZTP/P, nezaopatřené děti a další.
Já jsem tady ve své faktické poznámce mluvil o tom, že mám několik střípků o tom, že vlastně současné vedení v České televizi sice deklarovalo, že bude šetřit, ale ne úplně k tomu šetření dochází. Vlastně jsme na to narazili při té debatě, když tady kolega Nacher vzpomínal, že třeba v nočním vysílání ČT 24 se pouštěl záznam ze Sněmovny. Já jsem jenom poukazoval na to, že to zpravodajství je vždycky dražší, zvlášť když tam musí být posádky, živí lidé. Takže co si budeme povídat, neříkám, že v noci vysílá Česká televize do zdi, ale když se podíváte na ty grafy sledovanosti, tak opravdu v těch nočních hodinách nebo brzkých ranních hodinách je to opravdu méně.
Já jsem tady mluvil o tom, že vlastně na úkor výroby v České televizi opravdu jsou signály, že tam bobtná management. Například se zřídila dvě ředitelská místa, zařídily se kanceláře, pak se zase rušila. To jsou všechno zbytečné výdaje a opravdu ten hlas, který zní dnes z České televize, tak mluví o nečinnosti a o chaosu. No a když někde panuje nečinnost a chaos a dáte do toho další peníze, tak ty problémy se možná odsunou, ale nevyřeší.
Další příklad. Nedávno skončily pracovní poměry čtyřem řidičům v České televizi, ale protože nedošlo k tomu, čemu se v praxi říká jednota věcných opatření, tak štáby, které chtěly vyjet, tak nevyjely, protože najednou nebyli řidiči.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane poslanče, já vás jenom upozorňuji, že vám zapínám druhý časový limit. Prosím.
Poslanec Stanislav Berkovec: Dobře, děkuji. Takže byl to ten nesoulad věcných opatření a prostě štáb by nemohl vyjet, takže zase se to promítá do výroby. Já si myslím, že opravdu za stávajících podmínek je schopna Česká televize dále vysílat ve stejném módu, a to vědomí mi dává opravdu moje dlouholetá zkušenost ze soukromých i z veřejnoprávních médií, z výroby, z produkce pořadů, z vysílání, z živého vysílání, z přímých přenosů, z toho, čemu říkají Francouzi operation special.
A já si prostě myslím, že ta premisa, že daňový poplatník by měl sanovat neschopnost a patrně asi i nezkušenost současného managementu České televize, je pro mě prostě nepřijatelná. Já si myslím, že máme dost času o tom debatovat, že opravdu není nutné bít na poplach, a už vůbec odmítám to, že to budou odnášet zaměstnanci České televize. Tam je spousta profesionálů. A samozřejmě ta podprahová pohrůžka tady zní, když jim nepřidáme ty peníze, tak budeme kvůli vám, nebo kvůli nám tedy, propouštět. Ale já jsem přesvědčen o tom, že s péčí dobrého hospodáře opravdu ten rozvoj je tam udržitelný.
Další, poslední příklad. Pan generální ředitel argumentoval na Radě České televize tu svoji snahu šetřit tím, že nebude investovat do majetku. Ale každý, kdo má nějakou soukromou firmu, tak vám řekne, že o majetek se starat musíte. Jinak dojde k tomu, čemu se lidově říká vyžírání firmy, takže to také asi není ta správná cesta.
A ještě bych rád připomněl veřejnou petici, která dorazila na petiční výbor 7. října letošního roku, za kterou bylo kromě papírových podpisů ještě 10 686 elektronických podpisů, která právě je peticí proti zvyšování poplatků. Já s dovolením přečtu přesné znění této petice číslo 84, která má jednací číslo PS 2024/019825: My, níže podepsaní, žádáme prostřednictvím této petice poslance, aby u projednávané novely zákona o České televizi a Českého rozhlasu nezvyšovali koncesionářské poplatky, dokud nebude vyřešeno účinné naplňování zákonného požadavku vyváženosti a objektivity vysílání na všech kanálech včetně internetového vysílání, což je jednoznačná podmínka pro naplňování veřejnoprávní služby.
Petice v totožném znění je taktéž umístěna k podpisu online na webových stránkách www.stoppoplatkum.cz.
Já děkuji za vaši v této době už vzácnou pozornost, stejně jako děkuji váženému panu ministrovi i váženému panu zpravodaji, že tady opravdu s námi byli včera do půlnoci. Tak já to opravdu oceňuji a myslím, že ta debata byla věcná a bavili jsme se o konkrétních věcech.
Přeji vám hezký zbytek večera.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Janulík je další přihlášený v rozpravě, následuje pan poslanec Kobza. Prosím, máte slovo.
Poslanec Miloslav Janulík: Děkuji za slovo. No, paní a pánové, to tady také jeden kolega oslovovával, já jsem si na to vzpomněl, ale taky jsem si vzpomněl na to, jak tady byl váš cenný kolega v minulém období, kolega Juříček, který byl velmi chytrý ekonom a majitel velmi úspěšné firmy, takže osvědčil ve svém životě své ekonomické dovednosti, daří se mu i podnikání ve Spojených státech, a ten tady z tohoto místa upozorňoval na to, jak Česká televize projídá svůj budget, jak prostě utrácí, jak to směřuje, a je to už, já nevím, asi čtyři roky nebo pět a mnoho tady z těch Hurvínků, kteří tady tehdy seděli, ještě tady někteří sedí, ho tady dehonestovali a říkali mu, že tomu vůbec nerozumí a že je vlastně úplně mimo a ten Pavel to říkal úplně věcně, jasně to doložil na těch číslech, a najednou, světe div se, uběhl nějaký čas a je to pravda, televize prostě projídá to, co má. ***