Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

To je vaše hlavní médium, tahle žumpa, by bylo zajímavé, kdo a jak jim tam dodáváte ty peníze tomu psychopatovi. O tomto je pane. O tom nemluvím, Jenom to opakuju a zkuste si to pustit. To je obraz České televize, oni se mají za to stydět. já to tu jen opakuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní předsedkyně Schillerová s přednostním právem. Poprosím o dodržování toho, abychom se oslovovali prostřednictvím, i pro pana předsedu to platí. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo paní předsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, na úvod bych chtěla říct, že sleduju Českou televizi a Český rozhlas v podstatě pravidelně, jako politička ani mě nic jiného nezbývá. Začnu pozitivně. Mají většinou velmi dobře informované zahraniční zpravodaje, fantastické předpovědi počasí, bezkonkurenční sportovní moderátory a mám i dokonce pár oblíbených pořadů a vždycky mě potěší, když jejich političtí moderátoři zůstanou nadstraničtí a zapískají rovinu, což se občas i stane a když třeba ne, tak si vždycky řeknu, že tím stejně škodí jenom vlastní sledovanosti, protože aktivistické médium veřejné služby se stává bublinou a každá bublina, zejména pokud se na ni finančně musí skládat celá populace, je odsouzena k splasknutí a zániku.

Víte, já docela rozumím tomu, že Česká televize a Český rozhlas chtějí prostředky navíc. Tohle chování je pro jakoukoliv instituci naprosto přirozené a bylo v ekonomické teorii krásně pojmenováno, jako cituji teorie byrokracie. Instituce, respektive byrokratické organizace, se podle této teorie snaží z podstaty věcí maximalizovat svůj rozpočet, velikost a vliv. A také maximalizovat svou agendu, aby si zajistili své dlouhodobé přežití a význam ve společnosti. Bylo by velmi naivní očekávat, že instituce pracující s veřejnými prostředky automaticky a dobrovolně zareagují na propad svých reálných rozpočtů v důsledku inflace tím, že nabídnou efektivnější varianty svého provozu, omezí zbytnou agendu, možná zbytnou stanici, propustí část managementu nebo si upraví honoráře. Ne.

Teorie byrokracie nás už 50 let učí, že naopak. Za prvé: Absence konkurence nevyvíjí tlak na efektivnost.

Za druhé: Asymetrie informací, tedy že představitelé těchto institucí jsou zároveň těmi jedinými, kdo má opravdovou znalost o skutečných nákladech a potřebách svých činností a programů, budou své potřeby přehánět a jakékoliv říznější formy úsporného chování ignorovat. Důsledky jsou pak vždy podobné. Nadužívání veřejných zdrojů, neefektivní využívání peněz daňových poplatníků, rozšiřování agendy bez ohledu na to, zda to odpovídá skutečným potřebám společnosti a byrokratická setrvačnost. Tedy že i když už daná instituce v části své agendy neplní svůj původní cíl, snaží se svou existenci a hlavně zdroje udržet. Proto já rozumím tomu, že Česká televize a Český rozhlas požadují prostředky navíc. Mají k tomu spoustu různých argumentů a nebojí se ozvat.

Čemu ale nerozumím je naprostá servilita vlády Petra Fialy, zejména pak ministra kultury Martina Baxy, kteří prostě a jednoduše volání médií veřejné služby po větších rozpočtech nejenže bez mrknutí oka vyslyšeli, ale také bez mrknutí oka zapomněli na své sliby o nezvyšování daní a hodlají větší rozpočty pro obě média nechat zaplatit české občany a firmy skrytým zvýšením daní. A co hůř. Ještě uzákoní zákonnou indexaci jejich rozpočtu, takže při kumulativním překročení 6% inflace dostanou opět 6 % přidáno, tedy každé dva, tři roky. Proč podobnou indexací příjmů rovnou neuzákonit i školám, muzeím, nemocnicím, policii nebo hasičům? Legitimní dotaz, na který bych ráda slyšela odpověď, když už se vláda na tenký led indexace rozhodla pustit. Co na to pan ministr financí, strážce státní kasy? Nechce se místo obligátního mlčení a nečinnosti poradit se zkušenými experty ve svém resortu, kam tenhle směr asi tak povede? Pomůže tímto špatným zákonem České televizi a Českému rozhlasu v očích veřejnosti? Nemyslím, právě naopak.

Protože napsat zákon, který sjednotí všech 24 významných asociací a svazů zastupujících tisíce firem v České republice, protože jim zcela bezdůvodně a v rozporu s logikou má zvýšit poplatky o stovky či dokonce tisíce procent, chce opravdu pěknou dávku přezíravosti a arogance.

Protože napsat zákon, který má pomoci přiblížit Českou televizi a Český rozhlas mladé generaci tím, že mladým a čerstvě osamostatněným slečnám a mladíkům, kteří se na Českou televizi nedívají a Český rozhlas neposlouchají, napařím roční poplatek za jejich sledování ve výši 2.460 korun, opravdu nesvědčí o přílišném důvtipu. A pak je tady velká masa obyčejných lidí napříč generacemi, kteří si zkrátka a dobře, s větším či menším skřípěním zubů, ty koncesionářské poplatky každý měsíc platí, přestože sledování obou veřejnoprávních médií věnují méně a méně času, protože jejich rozhlasem je Spotify, Apple Music nebo Forendors a jejich televizí je Netflix, YouTube, CNN Prima, Nova nebo TikTok.

A tahle skupina by možná čekala, že za své peníze dostane službu, která bude odpovídat jejím konzumním schématům, ale místo toho jí vláda pošle jenom vyšší složenku. Proto říkám. Jde o zákon, který paradoxně jde proti veřejnoprávním médiím v České republice. Posledně jsem se tady ptala premiéra Fialy, jestli v jeho světě opravdu lidé chodí do práce proto, aby tam sledovali televizi, protože předložený zákon znamená, že velké firmy mají nově odvádět na výrobu kontinuálního vysílání 250.000 korun ročně. Ptala jsem se ministra Stanjury z Moravskoslezského kraje, který před volbami tak brojil proti zvyšování daní, jestli oceláři z Liberty, než tedy skončili za této vlády na dlažbě, sledovali při tavení a odlévání spíš publicistiku, seriály, zpravodajství, filmy nebo dokumentární pořady. Vyzvala jsem kolegyně a kolegy z vládních lavic, aby se zeptali svých vnoučat, ideálně čerstvě dospělých, pokud je mají, jestli se dívají na televizi a jestli poslouchají rozhlas nebo obě média opustily stejně nemilosrdně jako už dávno opustily tištěné noviny a časopisy. Aby si uvědomily, že tímto zákonem jim hodlají nařídit, že přestože televizi ani rozhlas nesledují, ba dokonce je ani nevlastní, tak budou každý rok platit za jejich provoz a budou za to platit možná tolik, kolik je stojí poplatek za internet na celý rok.***




Přihlásit/registrovat se do ISP