Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.10 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)
Takhle dlouho to trvalo bez ohledu na počet hodin. My totiž, ten počet hodin, když to probíráme v jeden den, tak to vypadá, že to je 12 hodin, že to je hodně, ale v momentě, kdy si mezitím berete přestávky, jsme poctivě končili vždycky v 7, tak to natáhnete právě v průměru přes jeden rok. Jsem vám tady četl šest různých zákonů, které se obstruovaly přes jeden rok.
Tohle jste sem přinesli v červnu. Kdybychom to měli brát vaší optikou, tak bychom to měli ukončit v červnu v průměru. Tak tolik na vysvětlenou i pro diváky, aby věděli, že to, že ve druhém čtení o tom mluvíme 12 hodin, je úplně jedno, ale je to jenom jeden den. Začalo se včera, včera se začalo a po jednom dni tady kolega Cogan a Jan Jakob prostě mluví o hodinách. Takže přepočítáváme to na dny, ne na hodiny, ale jak říkám, vrátí se vám to jako bumerang. (potlesk zleva)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí paní předsedkyně Schillerová s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Babka. Paní předsedkyně prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo pane místopředsedo. To jsou komedie, co tady hrajete. Vrácení garančnímu výboru. Ale už jsme o tom mluvili dlouho, tak budeme pevně o tom vrácení hlasovat, protože ani nejste schopni najít titul v tom jednacím řádu, který by vás k tomu opravňoval. Po dvanácté, po dvanácté budete násilně ukončovat rozpravu, dokonce bezesporu někdo z těch 30 našich ctěných kolegů ani nedostane šanci obhájit to v obecné rozpravě. Ano, může se přihlásit v podrobné, to samozřejmě víme, ale ta obecná slouží k tomu, aby obhájili svoje stanovisko a svoje pozměňovací návrhy. Udělali jste z toho tady pěkný zmatek, pěkný galimatyáš, pěknou bramboračku. Opravdu posunuli jste tu parlamentní diskusi a tu parlamentní kulturu někam, kam se nikdy neměla dostat, po dvanácté. A budu sem chodit a pořád vám to připomínat a obávám se, že to ještě nekončí.
Všeho do času. Vy řídíte tuto Sněmovnu, vy tady máte většinu, vy máte svou předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou, je to na vás, jak jste schopni komunikovat s opozicí. Teď se usmíváte, máte radost, jak jste nás arogantně převálcovali, všeho do času.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní pan poslanec Babka je přihlášen s faktickou poznámkou, pak bude pokračovat pan předseda Fiala.
Tak prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já musím reagovat na to, co tady padlo od kolegy Bendy co se týče nějakých obstrukcí. Mně to přijde opravdu úsměvné, protože jsme tento bod ve druhém čtení otevřeli včera v 16.45, jednali jsme do půlnoci, to znamená včera jsme o tomto bodě jednali pouhých 7 hodin 15 minut. Po dvou vystoupeních mých kolegů v obecné rozpravě jste tuto obecnou rozpravu zkrátili na dvakrát 10 minut. Jsem to tady říkal už včera, já tam mám 12 pozměňovacích návrhů, za těch 20 minut jsem prostě nemohl stihnout své pozměňovací návrhy odůvodnit, myslím si, a i pan ministr to tady na začátku svého vystoupení říkal, že se těší na nějakou odbornou expertnou debatu, zaujatou a tak dále. Já tam mám spoustu věcí, na kterých bych chtěl slyšet odpověď. Jednou z nich je třeba například notifikace Evropské komise, bohužel se k tomu prostě nemůžu dostat a jsme ve druhém čtení, kdy by právě tato debata o těchto pozměňovacích návrzích, a tak dále, měla probíhat, protože jenom v tuto chvíli můžeme ještě nějaké pozměňovací návrhy případně stahovat nebo nahrávat. Já opravdu nechápu ten váš argument obstrukcí, protože se ani včera a předpokládám, že ani dnes nebude jednat o žádné obstrukční jednání,. A opakuji. Včera jsme jednali o tomto bodě 7 hodin 15 minut a po dvou vystoupeních jste nás utli a já jsem mohl vystoupit pouze dvakrát 10 minut. Nechápu to.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: To byl pan poslanec Babka, nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan předseda Fiala Radim.
Poslanec Radim Fiala: Chci se taky vyjádřit k tomu, co se tady před chvílí stalo. Spoléháte na rozhodnutí Ústavního soudu, pořád ho tady citujete, pořád mluvíte o tom, že Ústavní soud řekl, že obstrukce jsou špatně. Já za sebe musím říct a za SPD, že my respektujeme rozhodnutí Ústavního soudu, ale nemusíme s tím souhlasit. Jak ten ústavní soudce ví, co je ještě obstrukce a co už není obstrukce. Je obstrukce to, že nemluvilo ještě 30 lidí nebo už to není obstrukce. A také si všímám jedné zajímavé věci. Pětikoalice, nebo dnes už čtyřkoalice, posunuje to pevné hlasování na čím dál kratší čas. Tak bych se chtěl zeptat soudců Ústavního soudu, co je ještě obstrukce a co už není obstrukce, abychom to věděli, protože se nám může za chvíli stát, že čtyřkoalice řekne: "Nás už to dneska vlastně nebaví. Dáme pevné hlasování. To nevadí, že mluvili jenom 2, 3 nebo 5 a že jich ještě 60 nemluvilo, ale proč bychom tady byli, když vlastně nám to Ústavní soud schvaluje ty obstrukce, že jsme proti obstrukcím." Jiná judikatura koneckonců říká, že obstrukce je demokratický prostředek například k oddálení přijetí zákona a podobně.
Ale znovu říkám. Respektuji rozhodnutí Ústavního soudu, ale obávám se, že se nám budou zkracovat časy, kdy tady vlastně ještě můžeme něco říct a kdy už nemůžeme něco říct. A teď se to děje. Včera jsme tady začali mluvit ve druhém čtení o poplatcích o České televizi a Českém rozhlasu, včera, a dneska už jste si vymysleli pevné hlasování a je jedno o tom, že je to o vrácení, že to není o pozměňovacích návrzích, že je to o vrácení, prostě pevné hlasování, jehož cílem je ukončit druhé čtení novely o České televizi (Skopeček napomíná Fialu o dodržení času) a rozhlasu.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Teď vystoupí s faktickou poznámku zatím poslední přihlášený, pan poslanec Benda.
Prosím.
Poslanec Marek Benda: Jenom krátce bych zareagoval na své ctěné předřečníky, vaším prostřednictvím, na paní předsedkyni Schillerovou, které si vážím. Nemáme z toho radost, nesmějeme se, ale prostě snažíme se, aby ta Sněmovna byla schopna k nějakým výsledkům někdy dospět. Nemám z toho radost, kdyby bylo možné se tady domluvit na některých zákonech, že se na ně dá nějaký vymezený čas, byl bych tomu rád. U některých zákonů to nejde a je bohužel potřeba použít tohoto silového prostředku, který nám Ústavní soud posvětil. A k tomu, co říkal také ctěný kolega Babka. To je právě ono, stěžujete si 7 a čtvrt hodiny, ale zapomínáte, že 4 a tři čtvrtě hodiny trvalo schvalování programu schůze, která měla jediný bod. Toto pokládáme za normální? Už to tady citovala paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. Čtvrtinu veškerého času Poslanecké sněmovny trvá schvalování pořadů schůze. To opravdu není normální a není nikde na světě. Budeme s tím muset něco dělat.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: To byla poslední faktická poznámka, nyní se dostáváme do rozpravy a do ní je jako první přihlášen pan poslanec Berkovec.
A pan předseda Babiš s přednostním právem se hlásí, tak prosím.
Poslanec Andrej Babiš: Jak se máte pane ministře? Já jsem dlouho neviděl, byl jsem na ambasádě Kataru. Víte, to jsou ti, když byl tady emír, tak ho vyhnal váš premiér, víte?
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče prosím, jste u mikrofonu, máte slovo. Mluvte.
Poslanec Andrej Babiš: Dobrý večer vážení spoluobčané, dámy a pánové, Včera jsem tady tady mluvil 3 hodiny o České televizi a předčítal jsem tady Etický kodex České televize. A myslíte, že někdo z těch redaktorů dodržuje ten etický kodex? Já už bych tady ani nevystupoval, pokud by včera večer Patrik Nacher nešel do Událostí, komentáře, kde absolutně neuvěřitelně vedl, ani nevedl debatu, manipuloval a vlastně se vžil do role zástupce pětikoalice pan aktivistický redaktor Řezníček. ***