Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(22.30 hodin)
(pokračuje Hayato Okamura)
Podívejme se i k našim blízkým sousedům, třeba na Slovensko nebo do Maďarska. Jistě nechceme se pyšně stavět nad žádnou jinou společnost v našem blízkém okolí. Jsou to jistě taky státy stále ještě demokratické. Ale přesto tam vnímáme takové varovné signály toho, jak se kvalita demokracie může snižovat. Pamatujme na to, v čem budou žít další generace. Mějme naději, že naše demokracie i pod silným tlakem a v současném opravdu nebezpečně se vyvíjejícím mezinárodním prostředí snad přetrvá. A mějme tak nějak ten základní postoj podpory médií veřejné služby, České televize. Mějme dobrou vůli.
Samozřejmě žijeme ve svobodné společnosti. Je tady konkurence jiných typů médií, vlastněných třeba soukromými subjekty. To je úplně v pořádku. Ale dopřejme existenci a život i tomu médiu veřejné služby - České televizi. Chci znovu připomenout, že důležitým úkolem takového média je i chránit demokracii v tom smyslu, že dává hlas menšinám, dává hlas menším společenstvím a komunitám v naší společnosti. To jsou třeba národnostní menšiny. Jsem také předsedou podvýboru pro národnostní menšiny, tak je mi to blízké. Ale jsou to třeba i církevní společenství. Jsou to třeba i kulturní společenství, která procentuálně kvantitativně tvoří vlastně malé skupiny.
Takže mějme cit pro slušnost, harmonii, vyváženost. A přestože někdo může mít třeba většinu při rozhodování, může mít větší sílu, třeba i ekonomicky podloženou, tak pamatujme na ten celek a mysleme nejenom na přítomný okamžik teď a tady, nejenom na to jedno volební období, ale mysleme do budoucna v perspektivě roků a dekád. Děkuji za pozornost. (Potlesk z pravé části sálu.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Dobrý večer. Nyní tedy s faktickou poznámkou bude reagovat na probíhající rozpravu pan poslanec Babka. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Vážený pane kolego Okamuro, prostřednictvím paní předsedkyně, děkuju za váš příspěvek. Já si cením toho, že debata je pro vás očividně celodenně stejně důležitá jako pro mě. Jenom zase ale bych chtěl poukázat na to, prostě jsme tady na takto zásadním zákonu, který podle mě by měl, když už chcete měnit tak důležitou součást našich veřejných životů, jako jsou veřejnoprávní média, mít nějakou aspoň elementární podporu napříč politickým spektrem. Bohužel nemá. I tento váš nebo můj projev, proslov... Prostě tady poslouchají tři koaliční poslanci. Mě to strašně mrzí, že takto ta debata dnes v parlamentu probíhá.
Já jsem tady, ještě abych dokončil tu myšlenku, protože zase jako nijak neútočím na média veřejné služby, naopak se tady snažím diskutovat a vznášet věcné argumenty k tomu, abychom nějakým způsobem prospěli k jejich zlepšení, a mluvil jsem tady o tom, že se nedomnívám, že tady zachraňujeme nějakou potápějící se loď. Mluvil jsem tady o tom, že nesledujeme pokles sledovanosti, nesledujeme pokles diváckého zájmu, že nesledujeme nedostatečnou konkurenceschopnost. Mluvil jsem o ukončené výrobě pořadů, která se rok od roku zvyšuje v rámci České televize. Stejně jako když jsem se podíval ve výročních zprávách třeba na odměňování a platy zaměstnanců České televize, tak ani z personální politiky nedochází k žádnému výraznému propouštění, a to navzdory rostoucí digitalizaci, automatizaci práce a tak dále. Průměrná mzda v České televizi je o celých 12 000 vyšší než celorepublikový průměr. Takže tyto údaje (Předsedající: Čas.) neukazují na žádný tristní stav podfinancování médií veřejné služby. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí pan poslanec Bartoš, nevidím jej ale přítomného, proto prosím, aby se slova ujal pan poslanec Hendrych. Prosím, máte slovo.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuju, paní předsedkyně. V této chvíli využiji pouze prvních deset minut a přihlásím se na těch dalších deset minut v rozpravě ještě jednou. To jenom pro informaci.
Vážený pane ministře, jsem rád, že tady dneska poměrně živě diskutujete a že jste velmi vstřícný k našim různým podnětům, které tady zazněly a ještě budou zaznívat. Není to úplně obvyklé vždycky, takže dobře. A já svůj projev, který jsem měl koncipován trošku jinak původně, ale poté, co jste právě omezili řečnickou dobu na dvakrát deset minut, tak jsem to trošku změnil. Mám na vás právě i v tuhletu chvíli několik otázek.
Já jsem poměrně pečlivě včera sledoval váš rozhovor v České televizi, tuším, že to bylo Interview ČT24. Je to tak, že? Bylo to včera večer. A tam jste pronesl několik zajímavých výroků. Mimo jiné jste pronesl to, že si dovedete představit, že někdy do budoucna by se veřejnoprávní média mohla platit ze státního rozpočtu. To jste tam včera řekl, že to nepovažujete jakoby do budoucna za zcela vyloučené. Já vás nebudu asi přesně citovat, budu to parafrázovat. Pokud něco řeknu trošku nepřesně, tak mě klidně opravte a můžeme se tady o tom bavit. Budu rád, když mi třeba na to odpovíte a budete reagovat.
V kontextu vašeho výroku se chci zeptat, citoval jste nebo jmenoval jste tam dvě země Evropské unie - Nizozemsko a Dánsko, zároveň jste je charakterizoval jako země s hlubokou demokratickou tradicí. To se asi parafrázuju, ale zřejmě tak nějak to bylo. A v podstatě v zásadě proti tomu jako a priori úplně nic nemáte, jako ve vztahu k těm zemím, že to tam tak jako u nich je. Ale vy jste právě tím, že jste řekl, že se jedná o země s hlubokou demokratickou tradicí, tak jste potom jaksi navázal po pár nějakých doplňujících dotazech paní moderátorky a řekl jste, že si to v České republice neumíte zatím představit, nebo nepovažujete to za vhodné, a to v situaci, kdy tady existují dvě opoziční hnutí - hnutí ANO a hnutí SPD, že by to prostě nebylo vhodné. Pak už se ta debata tak trošku jakoby rozplynula.
Já konkrétně o tom Dánsku ještě. Mimochodem tedy my jsme nedávno na mediálním výboru měli velice zajímavou prezentaci Parlamentního institutu, který nám vlastně představil právě systém financování veřejnoprávních médií v Dánsku. V podstatě jsem z toho dovodil, a to je vlastně předmětem toho mého dotazu, jak jste to vlastně myslel? Jestli jste to myslel tak, že současná dvě opoziční hnutí představují nějakou hrozbu pro demokracii v nějakých následujících letech? Vy jste řekl něco v tom smyslu, že by to mohlo ohrozit nezávislost České televize - říkám, zas to parafrázuju - v případě zřejmě tedy, že by tato dvě dnes opoziční hnutí byla hnutími koaličními. Ale to možná trošku spekuluju. Právě proto bych se vás chtěl na to zeptat, jak jste to vlastně v danou chvíli myslel, ve vztahu k těmhletěm demokraticky, z mého pohledu tedy, o tom jsem přesvědčen, demokraticky fungujícím stranám, které byly řádně zvoleny ve svobodných tajných volbách v rámci poslaneckých voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021 a už i dříve. ***