Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(21.50 hodin)
(pokračuje Martin Baxa)

A pak potřebuju, přímo říkám, rozptýlit velmi neodůvodněné tvrzení, které jste tady, pane poslanče, prostřednictvím pana místopředsedy, ale podle mého názoru spíš z nedostatku informací sdělil o tom, že existují jakési dvě kategorie potenciálních poplatníků, co se týká přístupu k obsahu. To znamená, vy jste jaksi nějak dovozoval, že významná část obsahu není přítomna na zařízeních, jako jsou mobily nebo notebooky, tak my jsme ještě rychle ověřili tu informaci v České televizi. 97 procent všeho vysílaného obsahu je přítomno on-line, myšleno v lineárním vysílání. V lineárním vysílání. A ta maličká část, která zůstává, jsou buď historické věci, které nemají vypořádána práva, což se v současné době děje, typově nějaké třeba starší seriály, anebo typickým příkladem toho, co nemůže být v on-line vysílání, byla letošní olympiáda, protože HBO mělo zakoupeno práva na přenos na těch přístrojích, zatímco lineární televizi měla Česká televize.

Takže opravdu popírám kategoricky tvrzení, které tady veřejně zaznělo, že budou existovat dvě kategorie poplatníků, kdy ta kategorie domácností, které budou platit za přístup k internetové službě, budou mít zásadně omezený přístup k tomu obsahu. Pokud, pane poslanče, dezinterpretuji vaše slova, tak se omlouvám, ale to jsem si pečlivě poznamenal a považoval jsem za důležité toto vyvrátit.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času a v tuto chvíli požádám pana poslance Babku, aby se ujal slova. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuju. Já děkuju za to vysvětlení, pane ministře. Mně to takhle stačí a od toho si myslím, že druhé čtení je, protože vy navrhujete nějakou změnu k chytrým zařízení. Myslím, že to spoustu budoucích koncesionářů může trápit. Vy jste zmínil, že to je - pravděpodobně jsou to nějaká data z České televize - 97 procent programů, tak moje otázka, samozřejmě řečnická, jestli budou platit 97procentní poplatek. Ale od tohoto je. Já jsem tady nic netvrdil, já jsem se pouze na to zeptal, jestli takový případ může nastat, protože dneska se vám to prostě stane. Občas když koukáte přes iVysilani.cz, tak prostě se vám objeví hláška, že video není dostupné z důvodu licenčních

ujednání. A prostě na to se vás konkrétně možná někdy, nebo minimálně České televize, na Radu České televize budou chodit tyto dotazy, proč když tedy jsou řádnými koncesionáři, protože budou muset nově platit z telefonu či tabletu nebo z notebooku, nemohou sledovat všechen obsah, který normální divák může v televizi vidět a ten divák na internetu nikoliv. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. S faktickou poznámkou další je přihlášen můj ctěný kolega Patrik Nacher. Tak prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Patrik Nacher: Já bych se chtěl teďka vlastně vyjádřit k tomu, že na té debatě, která tady probíhala mezi poslancem Ondřejem Babkou a panem ministrem, je krásně vidět, že to je přesně ten obsah, po kterém my voláme. A vy tím, jak jste zkrátili tu dobu na dvakrát 10 minut, tak jste dospěli k tomu, že kolega Ondřej Babka, který má těch pozměňovacích návrhů dvanáct, tak tady by mluvil třeba 40 minut, stejně tak déle by mluvili všichni členové výboru pro mediální záležitosti, jako je kolega Brož, Martin Kolovratník, Igor Hendrych a tak dále; teďka nevím, kdo tam všechno ještě je, Standa Berkovec, zatímco všichni ti ostatní by zdaleka nevyčerpali ani těch 10 minut, protože mají třeba jeden pozměňovací návrh, nebo se někam připodepsali a podobně. Takže ono vlastně těch dvakrát deset, tím nic neušetříte, protože ti, co by byli kratší, tak to uměle prodlouží. To takhle jako prostě akce - reakce, to jsme se naučili od vás, to řekla vaše paní předsedkyně, akce - reakce, a naopak ti, co jsou ti, co mají ty pozměňovací návrhy, tak ti mluvit nemohou. Já si myslím, že i ke škodě toho, jak tady věcně se k tomu vyjadřuje pan ministr, tak vlastně ti poslanci, kteří by mohli k tomu něco říct, tak ti nemohou, a vy jste to takhle vlastně vyvážili. Žádný čas neušetříte. Ztratili jsme tady hodinu té debaty a není to vlastně potom k užitku. Tak tady na tom dialogu to bylo krásně vidět.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. V tuto chvíli se vracíme zpátky do obecné rozpravy. Dalším přihlášeným je pan poslanec Jan Lacina a v tuto chvíli, vážený pane poslanče, vám měřím 10 minut. Budete chtít dvakrát 10 minut? Využít jenom tu první desetiminutovku, anebo obě dvě?

 

Poslanec Jan Lacina: Pane předsedající, mně bude bohatě stačit těch prvních 10 minut, protože se budu držet toho, co má ve druhém čtení probíhat, takže se do toho vejdu snadno. Už jsem se bál, že nestihnu Události, komentáře a že tam pan Nacher bude sedět sám, ale nakonec to vypadá, že to vyjde.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Takže máte časomíru spuštěnu. Prosím.

 

Poslanec Jan Lacina: Vážení kolegové, dovolte mi, abych vám stručně představil celkem tři pozměňovací návrhy, které jsme připravili s kolegou Janem Jakobem. V případě vašeho zájmu si dovolím odkázat na podrobná odůvodnění, která jsme spolu s pozměňovacími návrhy nahráli do systému.

První pozměňovací návrh, který jsem do systému nahrál pod číslem 5094, navrhuje rozšířit na Českou správu sociálního zabezpečení úpravu, podle které je dodavatel zajišťující dodávku elektřiny odběratelům povinen na požádání sdělit provozovateli vysílání ze zákona, se kterými odběrateli uzavřel smlouvu o dodávce elektřiny, a to vzhledem k návrhu na změnu výpočtu základu poplatků pro právnické osoby a fyzické osoby - podnikatele podle počtu zaměstnanců v pracovním poměru. Český rozhlas a Česká televize mohou tyto údaje použít pouze za účelem kontroly dodržování zákona a zjišťovat údaje o neevidovaných poplatnících. Vznikne tak nástroj, který by pro výběr poplatků od právnických osob a podnikajících fyzických osob zlepšil důkazní situaci provozovatelů vysílání ze zákona. Předávání údajů mezi orgány sociálního zabezpečení a Českou televizí a Českým rozhlasem si zároveň vyžádá zavedení technických opatření, navrhuje se proto nabytí účinnosti daných ustanovení až od 1. ledna roku 2026.

Druhý pozměňovací návrh jsem do systému nahrál pod číslem 5095. Ten upravuje hlavní úkoly veřejné služby v oblasti televizního a rozhlasového vysílání tak, že závazek České televize a Českého rozhlasu přispívat k postupu proti dezinformacím při respektování svobody slova nahrazuje závazkem přispívat k mediální gramotnosti. Účelem veřejné služby v oblasti televizního vysílání poskytované Českou televizí a v oblasti rozhlasového vysílání poskytované Českým rozhlasem je naplňování demokratických, sociálních a kulturních potřeb společnosti a potřeby zachovat mediální pluralitu. Jak dovozuje Legislativní rada vlády ve svém stanovisku číslo 358/24 ze dne 24. června roku 2024, bod 8, úkol poskytovat objektivní, ověřené ve svém celku...

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já poprosím vážené kolegy tady u zpravodajského stolečku, aby ztišili své projevy, aby mohl pan poslanec Lacina pokračovat. Prosím.

 

Poslanec Jan Lacina: ....ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů v sobě již implicitně zahrnuje potírání dezinformací. Vzhledem k výkladové nejasnosti doplnění úkolů médií veřejné služby o přispívání k postupu proti dezinformacím, jakkoliv by tím neměl být dotčen respekt ke svobodě slova, a vzhledem k tomu, že pojem dezinformace a jeho výklad se neobjevuje v českém právním řádu, navrhuje se nahradit rozšíření úkolů České televize a Českého rozhlasu explicitně o přispívání k mediální gramotnosti. Pojem mediální gramotnosti již obsahuje zákon 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle kterého do působnosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dle § 5 odst. 1 písm. m) spadá podílet se svými stanovisky a návrhy na vytváření zásad státní politiky České republiky ve vztahu k vysílání a koncepci jeho rozvoje a ve vztahu ke zvyšování úrovně mediální gramotnosti a dle odst. 2 písm. a) podporovat rozvoj mediální gramotnosti. Rozšíření úkolů médií veřejné služby o přispívání k mediální gramotnosti zahrnuje širší oblast úkolů, jejíž součástí je i postup proti dezinformacím. Pojem mediální gramotnost nezpůsobuje výkladové nejasnosti a explicitní zařazení mezi úkoly veřejné služby má oporu v zákoně o rozhlasovém a televizní vysílání.

A nakonec třetí a poslední pozměňovací návrh, který jsem do systému nahrál pod číslem 5708, rozšiřuje naplňování veřejné služby v oblasti televizního vysílání o podíl České televize na české audiovizuální tvorbě v zahraničí včetně její propagace. Na rozdíl od Českého rozhlasu, který má desítky let dlouhou tradici v šíření svého zahraničního vysílání, Česká televize takovou roli doposud svěřenu neměla. Svoboda pohybu a globalizovaná ekonomika přitom nejenom znásobila počty Čechů dlouhodobě působících v zahraničí, ale extrémně posílila i potřebu budování silné identity České republiky mezi našimi zahraničními partnery. V neposlední řadě je pak česká audiovizuální tvorba vyhledávána i v našich sousedních státech, a to včetně oceňovaného zpravodajského pokrytí.

Pro tuto chvíli vám děkuji za pozornost. Doufám, že jsem vás příliš nezdržel. K pozměňovacím návrhům se následně přihlásím v podrobné rozpravě. Díky.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, já moc děkuji, vážený pane poslanče. V tuto chvíli vaše vystoupení, ale možná i ta předchozí, vyvolalo dvě faktické poznámky. Jako první je přihlášen pan ministr Martin Baxa se svými dvěma minutami. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP