Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.00 hodin)
Poslanec Milan Brázdil: Já děkuji za slovo. Pane ministře, vy jste se zeptal - vy všichni věříte tomu, že nějaký redaktor prvoplánově říká - tak on to nachystá tak, aby vlastně už dopředu dělal z vás blbce, když to tak řeknu? No, já si to tak nemyslím. Nicméně každý z těch redaktorů má svůj světonázor. Ale já si myslím, že takový člověk by ho nikdy neměl propagovat. On se má zeptat, tak jako já profesionálně přijedu-li k pacientovi, tak rozhodně ho nelustruju, jestli je takový či makový. Pomůžu nuzákovi, pomůžu člověku na dlažbě, ale taky bohatému.
Takže dezinformace. A teď ta Česká televize má proti dezinformaci pracovat, má jít proti ní při respektování svobody slova. Toto nejde dohromady. To nejde dohromady. To znamená, pane ministře, teď až dejme tomu ten zákon prosadíte, tak Česká televize už nebude vysílat pohádky? Už nebude Anděl Páně dvě? Však Boha nikdo neviděl. A tam ho zobrazují, pak jsou tam nějací andělé, pak je tam čert. Nebo dokonce už nebude Česká televize dělat zábavné pořady, protože tam jsou vtipy? Kdo posoudí, co je dezinformace, a co je informace? A toto, co říkám, to je správné? A je to považované za informaci, nebo to, co vy říkáte, že vy prvoplánově, vy tedy myslím z hnutí ANO, myslíte, že všichni ti redaktoři jako plánují a útočí a dělají nějaké konspirace? Prosím, vysvětlete všem lidem, co to je informace, co je dezinformace, když už Česká televize proti ní má bojovat. Já taky nemám rád, když někdo lže, ale přece je tu něco, co můžeme říkat snad, ještě zaplaťpánbůh, aspoň můžeme říct svůj názor.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Wenzl a následuje pan poslanec Novák. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuju za slovo, paní předsedkyně. Já se znovu zeptám pana ministra, trošku to možná zapadlo. Jestli nám můžete, prosím, říci dva tři obory, které opravdu jsou podmíněny tím, že mám puštěnou tu veřejnoprávní televizi nebo veřejnoprávní rozhlas, já jako podnikatelský subjekt, kdy vlastně toto využiju pro to, abych tvořil nějaké hodnoty. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Novák s faktickou poznámkou, následuje pan ministr Baxa. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Novák: Děkuju za slovo. Já jsem rád, pane ministře, že jdete za hned za mnou, protože určitě odpovíte i na tohle. Proč byste tady vyzýval kolegy, ať se vyjádří k vyjádření pana předsedy Babiše? Oni se vyjádřili.
Nicméně já se vás zeptám také, a to na dnešní zprávu, kdy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla, že "Česká televize před eurovolbami porušila zákon, zvýhodnila Fialu a spol." - zní nadpis článku. "Kauza kolem Superdebaty České televize před letošními eurovolbami, kdy Kavčí hory čelily podezření z nadržování vládním stranám, má očekávané vyústění. Regulátor existenci tohoto zvýhodnění koalice SPOLU ze strany České televize potvrdil a zároveň konstatoval porušení zákona o provozování televizního vysílání."
Já teda nevím, když vy se pozastavujete nad některými našimi tvrzeními, proč se ostře nevyjádříte k tomuhle? Protože to je podle mě také zásadní a týká se to voleb, týká se to ovlivňování voličů, přímého ovlivňování před volbami. To je zásadní. Vám to nevadí? A divíte se, že my se potom ohrazujeme? No, to se nedivte. A jdete teď za mnou, tak zkuste mi k tomu něco říct, váš názor, co si o tom myslíte.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan ministr Baxa s faktickou poznámkou, následuje pan poslanec Babka.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Já chci reagovat na vystoupení pana kolegy Wenzla, jemuž jsem neodpověděl na tuto otázku. Myslím si, obloukem řečeno, odpověď na moji otázku mohla být obsažena ve vystoupení pana předsedy hnutí SPD Okamury, který říkal - proč by vlastně neměla být média veřejné služby placena, jako jsou jiné služby, a že je bude sledovat ten, kdo je ochoten si je zaplatit. - Pokud bychom na tohle přistoupili, tak by se úplně rozpadl koncept médií veřejné služby, tak jako jsou v Česku těch 30 let od roku 1989. Já to říkám proto, že i ten dosavadní princip toho, jak platily právnické osoby, to znamená podle počtu jednotlivých přístrojů, vycházel z toho, že ten, kdo může sledovat, tak na činnost médií veřejné služby přispívá.
Tím, že jsme redefinovali přístroj, tak nemůžeme dospět k tomu... Nebo můžeme, ale nemůžeme dospět k tomu, aby nějaká firma, která má desítky nebo stovky mobilních telefonů, tak najednou platila prostě stovky koncesionářských poplatků, zatímco jiná ne. Je to vlastně jenom výsledek hledání toho, když jsme se rozhodli změnit definici toho přístroje a současně zachováváme ten princip toho, že na fungování médií veřejné služby se podílejí všichni ti, kteří je mohou využívat... (Odmlčuje se pro nějaký zvuk jakoby z telefonu či vysílačky.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tady si zřejmě jenom... Je tady.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Jo? Pardon, aha, já jsem nevěděl. Omlouvám se.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano. Je to ochranka. Pokračujte.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Kteří je mohou využívat, tak je navržen tento, bych řekl, velmi únosný princip. Pokud se v budoucnu zavede princip, který bude postaven na tom, že platí pouze ten, kdo aktivně využívá, no tak samozřejmě potom ani firmy, které nemají žádné přístroje ani služební telefony, nic platit nebudou. Jo? To je prostě o tom základním přístupu k tomu, jak by měla být financována veřejnoprávní média.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Mašek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Vážený pane ministře, a o tom to právě je. My se dostáváme do takových už nuancí a podrobností. Vy jste říkal - podle počtu televizních přístrojů. Ono to je teďka podle počtu zaměstnanců. Taková Autoškoda Mladá Boleslav má hodně zaměstnanců. Asi nemůžou sledovat úplně v průběhu těch směn televizi, že jo, televize tam asi vůbec nebudou na těch linkách a pokud, tak nějaké průmyslové, aby mohl sledovat někdo je a eventuálně jim při nějakém výpadku pomoci. Takže my už se vlastně zabředáváme do takových nesmyslů, vzájemně mezi sebou komunikujeme, skoro to není důstojné. Nebylo by důstojnější tuhletu debatu ukončit? Ty poplatky zatím nechat tak, jak jsou, a hledat tak jako jiných 19 států v rámci Evropské unie nějaké jiné řešení?
Já jsem zastáncem toho - každý z nás může mít rozdílný názor na zdravotnictví, ale všichni se na něm ze svých daní podílíme. Každý má možnost mít jiný názor na stav našich vozovek, všichni se na tom podílíme. A takhle je to v podstatě se vším, se školstvím - můžu mít problém s inkluzí, ale přesto na to jako daňový poplatník přidávám své peníze. Tak proboha, proč to tak není s Českou televizí, s veřejnoprávními médii? A nebudeme rozdělovat zbytečně občany této společnosti, protože mnoho z nich samozřejmě z pochopitelných důvodů bude tvrdit, že se na tuto televizi nekoukají, proč by za to měli platit? Ale ve skutečnosti, pojďme tuto diskusi dát stranou. Ti lidé za ni budou platit jako daňoví poplatníci, pokud ji budeme platit ze státního rozpočtu, a dělá to tak většina zemí v Evropské unii.
Takže přemýšlejme. Já si myslím, že tohleto opravdu, tady to přehazování toho horkého bramboru, ani nemá smysl. A pojďme hledat tu cestu, která je normální - ve školství, zdravotnictví, prostě ve všech oblastech lidského života, na kterých se ti daňoví poplatníci podílejí, a nemusíme jim vnucovat, když nechtějí, aby se koukali na Českou televizi a poslouchali Český rozhlas. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní chce reagovat pan poslanec Novák, následuje pan poslanec Wenzl s faktickými poznámkami. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Novák: Děkuju za slovo. Pane ministře, já se té otázky nevzdám, já opravdu stojím o odpověď a stačí mi jenom ano, nebo ne. Protože vezměte si to, volby, svátek demokracie, kdy jindy by mělo veřejnoprávní médium, které se vlastně tak samo nazývá, dodržovat zákon, být neutrální, nestranný? A tady v poslední debatě, kdy bylo možno nějakým způsobem oslovit voliče, v tento svátek demokracie tato veřejnoprávní televize, u které chcete, aby ji platili lidi ze svých kapes, poruší zákon a zvýhodní vládnoucí stranu? Tak se na mě nezlobte, mně se to nelíbí, nelíbí se to ani lidem, kteří nás sledují, a prostě tu odpověď chtějí. Tak mi řekněte, jestli je to v pořádku, nebo to není v pořádku? A co s tím míníte dělat? A proč vám teda vadí, když my se proti tomu ohrazujeme? To za mě je úplně špatně. Nám se to nelíbí a budeme mluvit o tom, že se nám to nelíbí, a je to prostě daný fakt. Tak nevyvracejte, že to takhle není, že se tyhle věci nedějí, a jasně mi odpovězte, co vy s tím míníte dělat a proč se vám nelíbí, když my o tom mluvíme? ***