Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(9.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Podobný přístup jsme viděli v zemích západní Evropy, například v Německu, Švédsku či Británii, kde zatajování informací o původu pachatelů mezi migranty vedlo k výrazné polarizaci společnosti a nedůvěře k demokratickým procesům. Máme skutečně následovat stejnou cestu, která již jinde selhala? Jen připomenu, co se stalo našemu plzeňskému primátorovi Zarzyckému. Česká televize přerušila rozhovor s primátorem Plzně v živém vysílání, protože začal říkat věci, které se v České televizi říkat nesmí, samozřejmě víme všichni, že Česká televize je provládní televize, proto teď chtějí poplatky a tahle koalice jim to dá, protože jim zase budou pomáhat vyhrát volby. Primátor Zarzycký řekl: "V našem kraji žije 79 000 cizinců, z toho 40 000 v našem městě, a jsou to dopady ukrajinské krize. Ti lidé, kterým my pomáháme, to je legitimní. Já pomáhat chci zejména ženám a dětem, ale trošku nechápu, proč mladí muži v aktivním věku, kteří by pravděpodobně mohli sloužit na Ukrajině a válčit..." stihl uvést v televizním vstupu Zarzycký, než mu do řeči skočil moderátor, a slovy "děkuji za rozhovor" vše ukončil. Takto fakt nevypadá veřejnoprávní služba, která si zaslouží bez analýzy potřeb vyšší poplatky.
Samozřejmě k tomu vycházejí i v médiích různé články, které samozřejmě - můžu tady potom citovat jejich titulky - kdo zná fakta, může činit informovaná rozhodnutí. Jestliže neexistují transparentní statistiky o podílu různých skupin obyvatel na kriminalitě, jak má být veřejnost přesvědčena, že jsou problémy zvládnutelné. Tajit národnost pachatelů dáváme prostor spekulacím, což je nebezpečnější než pravda sama. Ono to vypadá, že tahle aktivistická vláda zavedla takovou atmosféru a ti úředníci se bojí, bojí i na úřadech práce, mají na to svůj názor. Oni nám to říkají na nadaci, ale to je taková atmosféra, že tato vláda zkrátka si to takhle přeje. A já můžu říct, že všichni Ukrajinci, a samozřejmě i kteří přišli k nám, protože utíkali před válkou, my je samozřejmě potřebujeme, aby u nás pracovali, ale aby měli stejné práva a závazky jako naši občané, a to bohužel se neděje.
A já vám můžu tady povyprávět příběh z mé blízkosti, kde syna, šéfa mé ochranky, výsadkáře z jednotky Prostějov 601 1. ledna tohoto roku ve dvě v noci, kdy se vracel ze silvestrovské zábavy, tak ho tři Ukrajinci s boxerem dobili tak, že téměř zemřel.
A i když jeho otec na to podal stížnost a policie hned po skutku řekla no, buďte rádi, my je známe, že ho nezavraždili, tak do této chvíle, a už to bude rok, s tím nic neudělali, nic neudělali. Takže tohle jsou konkrétní příklady. Je to skutečně neuvěřitelné. A to je stejné na úřadech práce, jo, jestli někdo musí předkládat estékáčko, jestli musí ukazovat výpis z účtu. A tenhle aktivismus tady v podstatě vytváří tu atmosféru v té společnosti a nechápu, proč tahle vláda v tomhle pokračuje a je to špatně a je to skutečně věc, která pro budoucnost může být velice problematická. Otevřená komunikace na toto téma neznamená podněcování nenávisti, jak zase někdo bude tvrdit, nebo ti vaši provládní komentátoři budou psát. Já tady interpretuju to, co říkají lidi.
Ale snahu o uklidnění situace a zlepšení, důvěru v demokratické procesy, jak lidi teda mají věřit, že ta vláda měří stejným metrem? Že má stejný přístup k našim občanům a k těm, co k nám přišli, a my jsme je solidárně a demokraticky přijali a podpořili. Právě naopak obviňování z nenávisti ukřičenou menšinou ukazuje, že se uhodil hřebík na hlavičku. Pokud vláda a média nezačnou otevřeně hovořit o problémech, budou občané dál cítit, že jsou jejich obavy ignorovány. To vede k radikalizaci názorů a zhoršení společenské atmosféry. Je nutné, aby stát poskytl jasné, objektivní a ověřené informace o kriminalitě spojené s uprchlíky. Jen tak lze obnovit důvěru lidí a zajistit, aby se společnost nezradikalizovala kvůli pocitu, že je pravda záměrně potlačována. Naším cílem určitě není šířit nenávist, ale hledat pravdu a řešení, která budou spravedlivá pro všechny, jak pro občany České republiky, tak pro poctivé ukrajinské uprchlíky, kteří zde hledají bezpečí. A samozřejmě že my je potřebujeme, že stavební průmysl u nás bez Ukrajinců by byl problém. Samozřejmě že jsme rádi, ti, kteří skutečně tady se přizpůsobili a mají stejné práva a povinnosti jako naši lidi.
Ano, jsou tady, my je potřebujeme, ale já teď mluvím o těch, kteří tady se neintegrovali. A v podstatě nechovají se tak, jak by bylo požadováno od našich lidí.
Za další, jak se vláda připravuje na eventuální mír či příměří na Ukrajině? Jaké má plány, pokud jde o slučování rodin, jaké má plány, pokud jde o muže vracející se z fronty? Bezpečnostní informační služba před tím varovala. Tvrdí, že když skončí válka, tak je tady obrovské riziko, že k nám přijdou ti vojáci, protože samozřejmě u nás, u nás je fajn, kdo byl na Ukrajině, tak to může porovnat. Všichni ilegální migranti by rádi žili v Evropě, ne v Africe a Asii nebo v Sýrii, no a Ukrajinci samozřejmě u nás mají skvělou lékařskou péči. Mimochodem, určitě o tom budou mluvit kolegové, že to vypadá tak, že teďka je obrovský zájem o tu péči, protože jsou obavy, že když skončí válka a Trump ukončí válku, tak se něco změní, ale když skončí válka, tak samozřejmě předpokládá se, že někteří u nás zůstanou, ale samozřejmě, že určitě se budou chtít vrátit domů.
Takže skončení války na Ukrajině přinese zásadní změny nejen pro Ukrajinu samotnou, ale také pro hostitelské země včetně České republiky. Mírové období s sebou pravděpodobně přinese nové migrační vlny, změny uprchlické komunity a bezpečnostní výzvy. Tyto otázky vyvolávají obavy občanů, kteří chtějí vědět, jak je Česká republika na takové scénáře připravena. Jedním z hlavních důsledků ukončení války bude možnost ukrajinských mužů opustit frontu. Toto pravděpodobně povede k novým migračním vlnám, protože rodiny se budou snažit znovu sjednotit. Na základě zkušeností z jiných konfliktů, například po válkách v bývalé Jugoslávii, víme, že mír často nevede ke snížení migrace, ale spíše k její transformaci. Uprchlíci hledají stabilní podmínky pro život, což přináší výzvy v oblasti bydlení, vzdělávání, zaměstnanosti a také bezpečnosti.
Významná je otázka válečných veteránů. Mnoho ukrajinských mužů se po skončení války vrátí s hlubokými psychickými i fyzickými traumaty. Posttraumatický stresový syndrom PTSD a další válečná zranění mohou způsobit obrovské problémy jak uvnitř uprchlické komunity, tak mezi nimi a hostitelskou společností. Podle českých tajných služeb se musíme připravit na novou, velmi rizikovou vlnu migrace. BIS, Bezpečnostní informační služba minulý měsíc varovala, že návrat veteránů může přinést závažné bezpečnostní problémy. A v květnu 2023 ředitel BIS pan Koudelka prohlásil: Jedním z nejvážnějších problémů, který zřejmě nastane, až válka skončí, bude pašování zbraní z Ukrajiny do Evropy a do celého světa. ***