Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.10 hodin)
(pokračuje Zuzana Ožanová)
Bylo by možná dobré se na to podívat, že toto zaznívá napříč politickým spektrem, že to není jenom koalice, opozice. Tady opravdu dochází k nerovnosti, kterou nechceme. Prosím vás, celý systém by měl být postaven na solidaritě. Já už jsem to dneska řekla několikrát, že házet přes palubu ty nejslabší, solidarita není.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji i za dodržení času. Nyní pan poslanec Tomáš Kohoutek, připraví se pan poslanec Josef Bělica. Prosím.
Poslanec Tomáš Kohoutek: Děkuji, vážený pane předsedající. Budu reagovat na dvě mé předřečnice, ctěné kolegyně Ožanovou a Fialovou. Je to přesně ono. My tady řešíme a ve Sněmovně dnes byl několikrát navrhován zákon o podpoře bydlení a podobné věci. Věčně se povídá o tom, že je nedostatek bytů, že mladí nemají kde bydlet. Ale když se na tím zamyslíme z hlediska krajů, tak ony ty problémy jsou přesně Praha, střední Čechy. U nás na severu Čech, na severní Moravě, na Karlovarsku, je spousta bytů. Ti mladí, aby tam mohli žít, tam potřebují kvalitní dostupné služby, zejména školství, zdravotnictví, bezpečnost. Školství a zdravotnictví je hlavní gros všech krajů.
My na Ústecku máme obrovský problém sehnat lékaře. Například do rumburské nemocnice bylo několikrát vypsáno výběrové řízení na primáře nemocnice. Bylo nabídnuto 150 000 nástupní plat a nikdo se prostě nenašel. A proč? Protože tam nemáte další návazné služby, aby ti mladí tam chtěli bydlet, chtěli žít. Tyto návazné služby a tuhle podporu samozřejmě municipality, města, sami nezvládnou a potřebují podporu krajů.
Nedávno jsem četl, že například město Aš, pokud se nepletu, navrhuje, aby byla zřízena zvláštní ekonomická zóna s jiným daňovým zatížením a podobně. To je přesně to, co podle mého názoru potřebují strukturálně postižené kraje, zejména Ústecký, Karlovarský, ale i Severomoravský kraj. Když už na tohle stát v životě nepřistoupí, abychom třeba měli zvláštní daňové podmínky, tak prosím, vážení kolegové, poslanci z pětikoalice, vážená vládo, alespoň těmto nejpostiženějším krajům neberte ještě další peníze, protože bez těch peněz se z toho nikdy nedostaneme a nikdy průměr republiky a ostatní kraje nemáme šanci dohnat, i kdybychom měli sebeschopnější hejtmany. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Pan poslanec Josef Bělica, připraví se paní poslankyně Eva Fialová. Prosím.
Poslanec Josef Bělica: Děkuji za slovo, pane předsedající. Ono to je pravda, pane poslanče Bělobrádku, vaším prostřednictvím, pane předsedající. Já s vámi souhlasím, ale ono je třeba začít jaksi odspoda a my tady vlastně o tom dneska celou dobu hovoříme. Tam je navržené kritérium počet obcí versus rozloha kraje. Ono už to tady dneska zaznělo, že čím více obcí na čím menší kraj, tím větší příspěvek. To je právě špatně. Ono to souvisí s tím, co jste tady říkal, že těch krajů je moc, jsou rozdílné velikostně, strukturálně. Potom je velmi těžké hledat i shodu, co spravedlnost je a co už spravedlnost není.
U těch obcí to začíná. Pokud se zvýhodňuje vysoký počet velmi malých obcí na úkor toho, aby ty obce byly spíš motivovány se spojovat... Ono to je potom strašně jednoduché. Potom vám ten starosta přijde: Ale mně padá most přes řeku a já ho neumím opravit. Jenomže v těch kritériích, která jsou navržena, je jenom délka silnice. Nejsou tam ty mosty a šířky a nezohledňuje se tam výkon na těch silnicích. To je ten problém, protože potom na to nejsou ty peníze.
To jsou, myslím si, věci, které se diametrálně liší oproti tomu, jak byla navržena kritéria v původním návrhu, který vycházel z ekonomických parametrů, a v tom, jak jsou navržena dnes ve vládou předloženém návrhu, který vznikl na základě politické dohody bez toho, aniž by vycházel z reálných nákladů, a bez toho, aniž by vycházel ze zkušeností a z potřeby toho území. To kritérium tam je. Čím více obcí a menších obcí, tím více peněz. Je to chyba, tam to začíná a je to stejné i s těmi kraji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní paní poslankyně Eva Fialová, připraví se pan poslanec Pavel Bělobrádek. Prosím.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo. Já budu také reagovat na svoje předřečníky. Mně to vyvolalo jednu myšlenku, že tady připravujeme případně nějaké další zákony, budu mluvit třeba konkrétně teď o zákonu o podpoře bydlení a s ním související, který je z mého pohledu naprosto zbytečný, který vzniká na základě toho, že v Moravskoslezském a Ústeckém kraji jsou největší problémy ohrožení ztráty chudobou na bydlení. Takže bude vznikat zákon, kde je navrženo v současné podobě - teď, jak se dohadujete, to je další peripetie - že stát bude platit 1,5 miliardy za něco, co by mohl normálně dát třeba krajům, aby mohly fungovat, a na druhé straně jim to vezmeme, takže se škrábeme pravou rukou na levém uchu, vytváříme někdy...
My tady z těch krajů občas přicházíme s pozměňovacími návrhy, které jsou trošku drsnější, než v rámci ostatních krajů. Vy nám nad tím takhle mávnete rukou a řeknete: No jo, ten problém je jenom u vás. Ale ten problém tam opravdu je, my ho chceme řešit a bez finančních prostředků ho prostě do budoucna nevyřešíme. Pak vymýšlíme dotační tituly, které strukturálně postiženým krajům přidávají další procenta, a ty finance tam lejeme jinou stranou. Takže bychom byli rádi, kdybychom si o těch financích mohli rozhodovat sami a řešit vlastní efektivitu na to, jak těm krajům pomoci, než nesmyslně, neefektivně, využívat dotační tituly, které se nikde ani nevyhodnocují a vlijí se na určitý způsob, a nezbývají nám finanční prostředky na další věci, o kterých víme v současné chvíli, že těm lidem do nastartování regionů pomůžou mnohem víc než nesmyslně připravené dotační tituly.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní pan poslanec Pavel Bělobrádek, připraví se pan poslanec Ivan Adamec. Prosím.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji za slovo. Ta nesouměřitelnost krajů tady skutečně je. Já o tom hovořím, že najít objektivní parametry je složité. Budu rád, když se nebude pan kolega Bělica smát, ale v Královéhradeckém kraji druhé největší město má 35 000 obyvatel a třetí největší má 20 000. Co to v Moravskoslezském kraji je? Takhle to je nastavené. To znamená, je velmi komplikované najít něco, co bude parametricky pak sedět na všechny regiony. To je první věc.
Druhá věc. Je potřeba říct, že ten vládní návrh vychází z nějaké poptávky od hejtmanů. To je potřeba si říct. To znamená, samozřejmě optimální by bylo, kdyby se hejtmani mezi sebou dohodli tak, aby to bylo komfortní pro všechny, včetně pražského primátora, ale toho svědky nejsme. Takže vám naprosto rozumím, protože skutečně jsou kraje, které jsou v uvozovkách venkovské, a pak jsou kraje, kde máte několik magistrátních měst, a to opravdu není příliš srovnatelné. Takže najít jedno kopyto není vůbec lehké.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana poslance Ivana Adamce a připraví se pan poslanec Josef Bělica. Pan poslanec Ivan Adamec není přítomen v sále, v tom případě požádám pana poslance Bělicu o faktickou poznámku. Prosím.
Poslanec Josef Bělica: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem tady o tom hovořil. My se v tom shodneme, nejsme ve sporu, alespoň to tak vnímám. Kritéria, která vypracovala odborná komise při Asociaci krajů a na kterých byla shoda, odhlasovaly téměř všechny kraje a pouze dva se zdržely, byla smetena ze stolu a vytvořila se jiná. Ta jsou teď předložena do Sněmovny. Je tam velká disproporce a poškozuje především dva kraje. To je vlastně o tom, o čem se tady celou dobu dneska bavíme. Bavíme se o tom, že původní návrh, který připravila Asociace krajů, byl podstatně lépe propracovaný, vycházel z ekonomických dat, vycházel z reálných potřeb.
Druhé nejlidnatější město Moravskoslezského kraje, Havířov, má 70 000 lidí. Těch statutárních měst je tam poměrně hodně a souhlasím s tím, že jsou nesouměřitelná. My nejsme ve sporu, já to říkám znovu, ale ta kritéria jsou nalezena, jsou jim přiřazeny váhy. Může to fungovat, ale ten návrh, který je ve Sněmovně, je diametrálně jiný a poškozuje výhradně - nebo téměř výhradně - dva kraje, které jsou strukturálně postižené. To je to, co tady vlastně celou (dobu) rozporuji, pane poslanče. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pan poslanec Tomáš Kohoutek, faktická poznámka, prosím. ***