Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.10 hodin)
(pokračuje Zuzana Ožanová)

Prosím vás, digitalizujeme všech per partes, něco tam, něco tam a snad se to někdy spojí? Tak já to úplně nevím. Aspoň z té důvodové zprávy to nijak nevyznělo. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji za dodržení času. V tuto chvíli s faktickou se přihlásil pan ministr Lukáš Vlček, poté jsem zaznamenal, že pan poslanec Stržínek se hlásí do obecné rozpravy. Prosím, pane ministře.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Lukáš Vlček: Tak děkuji za slovo. No já vnímám ty připomínky. Od toho samozřejmě potom máme posunutí do výboru a jednání na výboru, abychom si tyhlety věci řekli, abychom o nich diskutovali. Každopádně ta moje zkušenost je, a já připomenu, že se bavíme o nadlimitních veřejných zakázkách, řada veřejných zadavatelů třeba na úrovních krajů, jak já mám zkušenost, tak s tímto modelem už nějakým způsobem pracuje nebo se snaží s ním nějakým způsobem pracovat. Dává jim to smysl.

Ale jenom na kolegu Kolovratníka, jak říkám, prostě posuňme to do výboru, bavme se vlastně i o věcech, které si týkají termínu. Já osobně vnímám tu debatu a pojďme se prostě o tom bavit.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. Pan poslanec Robert Stržínek se hlásí, pravděpodobně do obecné rozpravy. (Poslanec Stržínek: Ano.) Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Robert Stržínek: Ano, je to tak. Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dovolte mi, abych v tuto chvíli promluvil ústy člověka, který má s BIMem vlastní zkušenost. My jako město Valašské Meziříčí v tuto chvíli v BIMu projektujeme dvě velké stavby, respektive tři: sportovní halu, domov pro seniory a rekonstrukci internátu na víc jak třicet bytů pro mladé rodiny. Všechny tyto projekty děláme v BIMu. BIM je jednoznačně budoucnost. To je třeba tady si říct, že za pár let se už jinak než v BIMu projektovat nebude. Je to evropský standard, který už mnohé projekční kanceláře přebraly a jednoznačně budoucnost projektování je v BIMu. Tak jako bych možná před deseti lety řekl, že je budoucnost v AutoCADu, tak dneska říkám, že je v BIMu. Je to systém projektování, kdy vznikají takzvané 3D modely. Je to systém, který vám ukáže projektovaný objekt opravdu v plné 3D vizualizaci a jako takový umí řešit spoustu věcí, na které klasickým systémem projektování nepřijdete, zejména kolize, například kolize různých potrubí, elektroinstalací, rozvodů a dalších věcí. Je to moderní systém, který vám umožní předcházet chybám.

Na druhou stranu je třeba zcela otevřeně říct, že projektování v BIMu je minimálně dvakrát tak drahé jako projektování ve standardních systémech, na které byly dosud zvyklé projekční kanceláře v České republice. Je to nová věc. Ne každá projektová kancelář umí projektovat v BIMu. Popravdě musím říct, že těch, které zvládají BIM od a do zet, je jako šafránu. Těchhle firem je velmi, velmi málo a já doufám, že po diskusi a i přijetí tohoto zákona těchto firem přibude, protože se tím pádem zlevní. Projektování těchto budov v tomto modelu BIM opravdu stojí miliony navíc. Nicméně do budoucna majitelé těch budov ušetří spoustu provozních nákladů, protože budete mít perfektní popis budovy, budete se moci na ni podívat z kteréhokoliv úhlu, můžete si udělat řez, jakýkoliv chcete, víte, jaký tam je vodovodní kohoutek, jaké tam je kolínko na rozvodu topení. Naprosto všechno je v těchto modelech popsáno.

Určitě bych nebránil tomu, aby tyhle systémy se staly u nás standardem. Ale byl bych velmi opatrný z hlediska času nasazování těchto systémů jakožto z povinnosti. Já jsem rád, že pan ministr řekl, že je ochoten o tom diskutovat, protože tady to bude chtít opravdu rozvahu. Ono je velmi jednoduché dát to povinností, že od toho a toho data stavby na takovou a takovou hodnotu se v BIMu musejí projektovat, notabene u veřejných staveb, tam, kde zadavatelem je veřejný sektor. My budeme ti první, kdo tu povinnost budeme mít, tak narazíme na ten problém, že těch projektantů, kteří zvládají tyto technologie, je opravdu v tuto chvíli málo. Ty projekční kanceláře se školí, získávají stále nové a nové zkušenosti, samozřejmě musejí používat nový software. A co je důležité si uvědomit, on ten nový software budou muset začít používat i investiční odbornicí na městech, obcích a na krajích. Protože vy ten výkres nepřečtete v BIMu, pokud nemáte dostatečné programové vybavení na to, abyste dokázali rozkódovat ten objekt, který vám projektant pošle. Takže BIM ano, BIM je budoucnost, ale poprosím, diskutujme o těch časových sekvencích, tak ať nezpůsobíme kolaps. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji, pane poslanče. Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku pana ministra. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Lukáš Vlček: Děkuji za slovo. Děkuju za tu pozitivní referenci. Mohu potvrdit, že samozřejmě tady řekněme určité projektové náklady jsou dražší, ale zároveň sám jsem celý svůj profesní život se řídil zásadou, že každá koruna, kterou dám do projektové přípravy, tak se mi desetkrát vrátí v realizaci. Tento standard má samozřejmě vliv na vyšší kvalitu projekční činnosti, a nejenom v té, ale samozřejmě v hodnocení projektů po celou dobu jejich životního cyklu. To znamená, abychom samozřejmě hodnotili i samotné provozní náklady ve všech různých aspektech. To znamená, ten systém, tak jak tady bylo řečeno... Děkuji za tu pozitivní referenci kolegovi Stržínkovi, prostřednictvím vás, pane předsedající, tak já za tu pozitivní referenci děkuji. Opětovně říkám sám za sebe, že pokud je věc, která by byla nutná prodiskutovat na úrovni výborů z pohledu posunutí času, tak já se té debatě ani samozřejmě zástupci našeho ministerstva vůbec nebráním.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji panu ministru. V tuto chvíli nevidím nikoho, kdo by se hlásil do obecné rozpravy, proto tímto končím obecnou rozpravu.

Táži se, zdali je zájem pana ministra o závěrečné slovo? Není. Ani pan zpravodaj, předpokládám, v tuto chvíli.

Tím pádem zavolám své kolegy z předsálí a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru.

Než se kolegové vrátí zpátky z předsálí, já vás všechny odhlásím a poprosím vás o přihlášení, protože jsem zaznamenal požadavek na odhlášení.

Mezitím načtu dvě omluvy: od 19 hodin z pracovních důvodů, což už byla omluvená, paní ministryně Jana Černochová a pan poslanec Pavel Svoboda od 15 do 18.30 z pracovních důvodů.

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Já se vás ptám, zdali se hlásí někdo, kdo má návrh na jiný výbor jako výbor garanční? Vidím, že nikoliv.

 

Přistoupíme tedy k hlasování, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu.

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 44, přihlášeno bylo 105 poslanců, pro 105, (proti nikdo). Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo prosím návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům k projednání? Pan poslanec Okleštěk se hlásí. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji za slovo. Já bych chtěl požádat o přiřazení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Už nikoho nevidím, kdo by měl další návrh, tudíž budeme hlasovat.

Zahajuji hlasování, kdo je pro přikázání dalšímu výboru, to je pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako dalšímu výboru k projednání. Kdo je pro? (Kdo je) proti?

Hlasování číslo 45, přihlášeno bylo 107 poslanců, pro 100, proti 1. Tento návrh byl přijat.

 

Tudíž konstatuji, že tento návrh byl přikázán i k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako dalšímu výboru.

V tuto chvíli končím první čtení tady tohoto sněmovního tisku, tohoto zákona. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP