Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(17.00 hodin)
(pokračuje Julius Špičák)

Nyní tedy k usnesení, takže dovolte, abych vás seznámil s usnesením výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu číslo 256 ze 46. schůze ze dne 11. prosince 2024 k návrhu ročních odměn za činnost členů Kontrolní rady Grantové agentury České republiky.

"Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění předsedy Kontrolní rady Grantové agentury České republiky Jana Rody, zpravodajské zprávě poslance Julia Špičáka a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala toto usnesení: Poslanecká sněmovna stanoví dle § 36 odst. 7 zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, v platném znění, výše odměn členům kontrolní rady Grantové (agentury) České republiky takto..." (Otáčí se k předsedající.)

Mohu číst bez titulů? (Předsedající: Ano, samozřejmě.)

Takže: "Pavel Boštík 49 000 Kč, Jana Geršlová 60 000 Kč, František Hrdlička 53 000 Kč, Stanislava Hronová 70 000 Kč, Jiří Mikulec 66 000 Kč, Zdeněk Nešpor 47 000 Kč, Valentina Provazník 38 000 Kč, Ladislav Rabušic 10 000 Kč a předseda Jan Roda 147 000 Kč;

II. pověřuje předsedu výboru, poslance Matěje Ondřeje Havla, aby toto usnesení předložil předsedkyni výboru Sněmovny Parlamentu České republiky;

III. pověřuje zpravodaje výboru, poslance Julia Špičáka, aby toto usnesení přednesl na schůzi Poslanecké sněmovny," což nyní tedy činím a žádám vás o podporu tohoto rozdělení. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Zahajuji všeobecnou rozpravu a předávám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, přeji pěkný podvečer.

Budeme pokračovat v projednávání bodu. Do všeobecné rozpravy se nikdo nehlásí, v tom případě končím všeobecnou rozpravu.

Ptám se, zda pan předkladatel (zpravodaj) má zájem o závěrečné slovo? (Zpravodaj polohlasem: Nikoliv.) Pardon, prosím? (Zpravodaj: Nemám.) Ne? Dobře, děkuji.

Přistoupíme k rozpravě podrobné. Ptám se, kdo se hlásí do podrobné rozpravy?

Já vás požádám, pane zpravodaji, abyste se odkázal na usnesení, které jste přednesl, a já po něm pak dám hlasovat.

 

Poslanec Julius Špičák: Takže já se tedy přihlašuji k tomuto svému návrhu usnesení.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a já o něm potom dám hlasovat.

Ptám se, zda někdo další se hlásí v podrobné rozpravě? Není tomu tak, podrobnou rozpravu končím.

Ptám se, zda máte zájem o závěrečné slovo? (Zpravodaj: Nikoliv.) Ne? Děkuji.

Já tedy nejprve všechny odhlásím, eviduji žádost o vaše odhlášení. Požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.

 

Vidím, že počet přihlášených v sále se ustálil.

Já tedy zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tak navržené usnesení, jak zde bylo načteno a jak jsme s ním byli seznámeni? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 42, přihlášeno je 138 poslankyň a poslanců, pro 137, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Já vám děkuji, pane předkladateli (zpravodaji). Končím projednávání tohoto bodu.

 

Otevírám další bod dnešního jednání a tím je

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 710/ - druhé čtení

Dne 11. prosince 2024 na 119. schůzi Poslanecké sněmovny jsme souhlasili s návrhem na opakování druhého čtení tohoto návrhu zákona. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr zemědělství Marek Výborný a zpravodaj garančního výboru, kterým je zemědělský výbor, pan poslanec Pavel Bělobrádek.

Já se táži pana ministra zemědělství Marka Výborného, zda má zájem vystoupit před zahájením rozpravy? Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, potvrzuji slova pana předsedajícího. Novela veterinárního zákona byla minulý týden na základě požadavku některých poslanců a po dohodě části poslaneckých klubů vrácena do dnešního druhého čtení. Já potom v obecné rozpravě krátce uvedu některé pozměňovací návrhy, které budu podávat spolu s dalšími poslanci. Jinak předpokládám, že i na základě dnešního druhého čtení potom načtenými pozměňovacími návrhy se bude zabývat zemědělský výbor, a následně o nich budeme hlasovat ve třetím čtení.

Dovolte mi jenom stručně připomenout, že veterinární zákon tak, jak ho zde dnes projednáváme, plní zároveň - a takto to bylo od začátku definováno - roli antibyrokratického balíčku v rámci celého sektoru zemědělství a potravinářství. Součástí novely není jenom veterinární zákon, kde jednak implementujeme některá nařízení Evropské unie, ale současně také se věnujeme velmi intenzivně oblasti veterinární hygieny, včetně zmírnění požadavků na vyšetření masa domácích prasat, revize monitoringu farmakologicky účinných látek a další. Věnujeme se oblasti zdraví zvířat, včetně elektronizace postupu při vydávání vnitrostátních veterinárních osvědčení k přemístění zvířat, čili zjednodušujeme celou administrativu a byrokracii. V aplikační praxi zavádíme, a to byl dlouhý dlouhodobý požadavek chovatelů, zavádíme možnost porážky skotu střelnou zbraní na pastvě. A to, co bylo asi nejvíce i veřejností sledováno, byla novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kde na základě mého rozhodnutí jsme připravili do této novely povinnost zavést kamerové systémy na jatkách, včetně dopadů do novely plemenářského zákona a do novely zákona o správních poplatcích tak, abychom eliminovali excesy, které při vykládce, případně přehánění zvířat na jatkách byly registrovány v minulých měsících a letech. Ke snížení byrokratické zátěže fyzických i právních osob v sektoru - k tomu dochází v různých normách a předpisech. Novelizujeme zákon o zemědělství, o hnojivech, dále o rostlinolékařské péči, zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu a také zákon o potravinách a Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

Následně - a to představím v obecné rozpravě - došlo i k dohodě na novele zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy a novelu zákona o vodách. Já to s dovolením představím v obecné rozpravě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře. Nyní se táži zpravodaje zemědělského výboru pana poslance Pavla Bělobrádka, zda se chce ujmout slova? Máte slovo, pane zpravodaji. Prosím.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, pane předsedající. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, vláda předložila tento zákon 17. května. 28. 6. byl na 108. zasedání Poslanecké sněmovny určen zemědělský výbor jako garanční, ten se usnesl dne 3. září na tomto usnesení: "Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním slově ministra Marka Výborného, zpravodajské zprávě poslance Bělobrádka, kterou v zastoupení přes přednesl poslanec Smetana, a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další souvisejí zákony, sněmovní tisk 710, schválit;

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR navrhl eventuální nezbytné úpravy podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny;

III. zmocňuje zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;

IV. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky."

A teď důležité je procedurální upozornění. Dovoluji si upozornit, že před opakovaným druhým čtením neproběhlo opakovaně projednávání ve výborech. Z tohoto důvodu platí usnesení garančního výboru pro zemědělství, které výbor vydal 5. září 2024 a bylo doručeno poslancům jako tisk 710/2. Také bych chtěl upozornit, že poslanci, kteří podali v předchozím, druhém čtení pozměňovací návrhy a trvají na nich, se k nim v tomto opakovaném druhém čtení musí opětovně přihlásit. Takže to jsem chtěl zdůraznit po dohodě s parlamentní legislativou, tento procedurální fakt, je potřeba tedy znovu načíst návrhy, které už ve druhém čtení proběhly. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP