Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.20 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Ústavní soud nás nedávno upozornil, že právě načítání těchto pozměňovacích návrhů, které mají velmi vágní souvislost s projednávaným zákonem, je protiústavní a že to bude rušit. Čili domnívám se, že než abychom projednávali zákon o elektronických komunikacích, kde si koalice mermomocí snaží protlačit tento přílepek, který bude patrně zrušen Ústavním soudem, jakmile se první člověk obrátí se správní žalobou do správního soudnictví, že bylo odloženo nezákonným způsobem jeho právo na digitální službu o dva roky, tak samozřejmě hrozí, že ten zákon zhavaruje, protože nebyly splněny předpoklady pro jeho projednání. Ostatně to, co tady říkám, tak má oporu i ve stanovisku legislativního odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny, který jsem požádal o to 6. prosince 2024, aby se vyjádřil k problematice, zda je pozměňovací návrh pana poslance Mariana Jurečky a dalších poslanců, který odkládá právo na digitální službu, v souladu s požadavky úzkého vztahu na pozměňovací návrh. Kancelář Poslanecké sněmovny, legislativní odbor, tam rekapituluje fakta, upozorňuje, že samozřejmě finální rozhodnutí je na Poslanecké sněmovně, ale současně taky dospívá k závěru, který je podtržen, že lze mít pochybnosti, zda navržená změna opravdu dostatečně úzce souvisí s původním návrhem zákona.
Takže to je důvod, proč navrhuji, abychom zákon o lobbování zařadili, tedy bod, jako bod 2 ve středu, anebo případně alternativně v pátek jako první bod. Zákon o lobbování tady leží - a je možné ho projednávat už od 14. listopadu - čili měsíc tady leží a nedostali jsme se k němu, a dokonce to vláda předložila teď, že zákon o lobbování je jako poslední ve všech třetích čteních, čili je tady snaha ze strany vládní koalice maximálně oddalovat schválení tohoto důležitého zákona, který je v celé řadě západních demokracií běžný standard, a přesto tady v České republice se má regulace lobbování odkládat.
A v souvislosti s tím navrhuji také změnu v projednávání souvisejícího tisku, to je sněmovní tisk 650, zákon související se zákonem o lobbování - nebo o regulaci lobování, abych byl přesný - a to je tedy eventuální návrh za předpokladu, že bude schválen zákon o lobbování, tak zákon související by byl zařazen hned za zákon o lobbování. To znamená, pokud bude schválen jako bod 2, tak bychom potom pokračovali zákonem souvisejícím jako bod 3. Pokud bude schválen v pátek jako bod 1, tak bychom pokračovali bodem 2. Pokud nebude schválen zákon o lobbování vůbec na program tohoto týdne, tak bychom už o zařazení zákona souvisejícího nehlasovali. Takže tolik moje návrhy.
Já s tím chci představit alternativu toho, jak si Piráti představuji, že by Poslanecká sněmovna měla fungovat, co by měla projednávat, že bychom se v první řadě měli zasadit o to, aby Poslanecká sněmovna fungovala, čili aby projednávala ty věci, aby je neodkládala, aby tu nebyly možné nekonečné projevy. Ale kdo chce kam... (Ministryně Černochová z lavice: Pomozme mu tam.)
... pomozme mu tam. Přesně tak, jak říká paní ministryně.
My tady máme tedy bohužel zatím praxi, že pravidla jednání, která byla projednána ještě v koalici, tak se odkládala, odkládala a bohužel ochota ze strany koalice dát této Sněmovně řádná pravidla jednání tady není.
Za druhé, to je druhá priorita, kterou jsem představoval, tak jsou protikorupční zákony, to znamená, schválení přísnějších pravidel pro střet zájmů u politiků, zejména tedy členů vlády, a ve vztahu k vlastnictví médií a za druhé zákon o lobbování, čili tento stát by měl mít pravidla, která zabrání systémovému rozkrádání státního majetku, ovlivňování skrytých zájmů tak, jak jsme to ostatně viděli, teď novináři psali o případu, kdy přímo u zákona o lobbování si jedna z největších vlivových skupin, skupina PPF, která historicky platila proti Pirátům inzeráty přes čínský Home Credit a tímto způsobem krmila naše politické odpůrce, tak teď si zase v rámci zákona o lobbování chtěli prosadit výjimku, aby si tam nechali umetenou cestičku, že budou moci nekontrolovaně lobbovat jakoukoliv legislativu, která je napadne. Takže takovýmhle způsobem už tady funguje třicet let legislativa a právě zákon o lobbování by to měl zprůhlednit, aby velké zájmové skupiny konečně byly aspoň trochu pod kontrolou. A chtěl jsem poděkovat i za podporu, která zazněla v médiích ze strany některých politických subjektů, že souhlasí s tím, abychom se znovu pokusili o projednání dalšího protikorupčního zákona, a to je sněmovní tisk 110, který zpřísňuje podmínky pro střet zájmů.
Druhý okruh vedle protikorupčních zákonů a zákonů, které zfunkční jednání Poslanecké sněmovny, tak se týká podpory rodin s dětmi, které jsou nejvíce bity právě kvůli zdražování, a to je věc, za kterou my jsme bojovali už ve vládě, a prosazujeme ji i tady nadále v opozici. Zákony, které pomůžou právě rodinám s dětmi, ať už jde o dětské skupiny, aby rodiče, kteří chtějí jít do práce, chtějí si přivydělat, tak měli možnost dát dítě do dětské skupiny nebo do školky. My jsme i v rámci rozpočtu prosazovali navýšení investičních prostředků pro výstavbu škol. A současně zde bude vystupovat kolegyně Klára Kocmanová, která předloží návrh změny programu tak, abychom dříve projednali dětské skupiny, protože tak, jak je to dneska, jak program předložila koalice, tak na dětské skupiny se vůbec dostat nemusí, protože přímo před nimi jsou předloženy dva kontroverzní návrhy, lex Ukrajina ve středu a zákon o elektronických komunikacích, kde je ten přílepek, o kterém jsem už mluvil.
Dále v oblasti podpory rodin s dětmi vedle dětských skupin navrhujeme, aby se pevně zařadila problematika bydlení, protože tady máme návrh zákona, který jsme prosadili v rámci vlády ještě, když byl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který adresuje víc jak 1,2 milionu lidí, kteří mají problémy s tím dosáhnout na dostupné bydlení. A samozřejmě dostupné bydlení, bydlení samo o sobě, je předpoklad vůbec toho, aby lidé potom měli dobré podmínky pro to vychovávat děti nebo chodit do práce. Takže pokud tady zaznívá, že třeba lidovci jsou sociální svědomí vlády, tak se domnívám, že by neměli přistupovat na další odkládání zákona o podpoře bydlení, který tady bude představovat můj kolega Ivan Bartoš, aby se konečně na něj dostalo, protože ten zákon už tři měsíce leží po lhůtě, kterou stanovila Poslanecká sněmovna. A opět jsme tady viděli, že na výborech je odkládáno jeho projednání.
To znamená, vy, občané, dneska máte dražší bydlení místo toho, abychom schválili zákon o dostupnějším bydlení, který je tady reálným řešením této problematiky, který pomůže nejvíce zranitelným skupinám, to znamená, aby každý člověk mohl přijít na úřad a tam dostal asistenci, jak může získat bydlení tak, aby stát nalil více peněz obcím, které mají projekty na výstavbu bydlení tam, kde je bydlení drahé, a tak, abychom současně se zastali i pronajímatelů, protože pronajímatelé se leckdy potýkají s případy, kdy není kvůli různému vyhýbání se možné doručit výpověď z nájmu bytu i těm, kteří jsou nepoctiví, kteří třeba demolují byt. ***