Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.10 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
Přitom ti lidé v prvním stupni závislosti nesplňují i několik základních, řekl bych životních úkonů typu. To může být, že se třeba nedokáží uložit na postel, obléct se sami, nakoupit si sami. Takže ti 880 korun měsíčně v prvním stupni a ukrajinským zdravotně postiženým, kteří tady nemají ani občanství, ani trvalý pobyt, tak mají mít více než český občan? Co to tady předvádíte, Fialova vládo? To je přece úplně strašné. To znamená, samozřejmě pakliže by SPD bylo součástí vlády, tak uděláme revizi. Uděláme revizi všech těchto povolení k pobytu a hlavně ukončíme tohleto sosání dávek z našich peněz, které tady nastavila Fialova vláda.
Navíc ta situace je taková, že někteří Ukrajinci už tady pěkně vystrkují růžky. Začalo se to dít letošní rok... A ještě jsem o tom nehovořil. Když se podívám na své sociální sítě, tak to byste viděli, jak některým otrnulo, jak už útočí na české občany. Jak útočí sprostě na české občany, už se tady cítí jako doma. Útočí na české občany, vyhrožují českým občanům. A u mě je to tedy, už se to ukázalo, tak tam dochází k názorovým soubojům potom mezi českými občany, kteří mi píší v diskusích, logicky - mě sleduje kolem 650 000 občanů na sociální sítích, takže ta diskuse je tam velmi široká a mnoho tisíc příspěvků denně v podstatě pod mými příspěvky - takže skutečně ti čeští občané, řada z nich je velmi tedy už postavená, řekl bych, protiukrajinsky, protože řada z nich - neříkám všichni, to není pravda - ale řada z nich už skutečně ztratila jakýkoliv pocit, že jsou tady na návštěvě a že tu zemi tady vybudovali občané České republiky, a otevřeně útočí na naše občany. Otevřeně a velmi vulgárně, často i násilným způsobem, musím říct, co se tam píše, já sám to sleduji a stačí se nějakou dobu dívat do diskusí na mé sociální sítě.
Samozřejmě to, co je pro nás úplně nepřijatelné ohledně těch sociálních dávek, pro nás SPD, je, že dávky pro zdravotně postižené, já už jsem o tom říkal, že vůbec, my totiž ani principiálně nesouhlasíme s tím, aby je čerpali cizí státní příslušníci. Toto bych rád zdůraznil. My si myslíme, že tyhlety dávky typu, když už tedy to budu specifikovat, abych nerozvíjel diskusi, jinak moje názory jsou všeobecně známé na toto téma, tak přece dávka sociální podpory pro zdravotně postižené lidi podle našeho názoru by měla být vázána na státní občanství, to by přece měli dostat jenom občané České republiky, protože ta dávka přece z principu je vyplácena z peněz českých občanů, kteří vlastně tím vyjadřují určitou solidaritu s našimi spoluobčany, kteří mají zdravotní handicap. A z daní našich občanů tady se buduje sociální systém už po generace, prostě z peněz našich předků, rodičů - našich, vašich, a prostě by vůbec neměl být tento typ dávky čerpán přece pro cizince. Já si za tím prostě stojím, a proto taky navrhuju tenhleten bod, trošku jsem tedy to vysvětlení rozšířil, ale já si myslím, že to, jak to dělá Fialova vláda, která odírá české občany. Odírá české občany o peníze a dává ty peníze lidem, kteří si je vůbec nezaslouží, ani se jakkoliv nepodílejí na budování českého státu, tak to si myslím, že je opravdu špatně a je to právě jeden z těch důvodů, proč tady vzniká ve společnosti tenze.
Paní Pekarová Adamová... Včera jsem byl v televizi, tak se mě na to tam ptali, že paní Pekarová Adamová říkala, že blbou náladu vytváří opozice, ale já jsem se tomu tam tedy musel zasmát. To nevím, proč to říká, v takovémhle nevhodném načasování navíc, protože zrovna před dvěma dny vyšel průzkum, včera vyšel průzkum státní agentury Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd a plně Fialově vládě věří 2 procenta občanů, 2 procenta! To znamená, ten, kdo tady ve společnosti šíří blbou náladu - a občané to vidí - je právě paní Pekarová Adamová a Fialova vládní koalice - a občané to vidí, to jsou úplně neuvěřitelné argumenty - takže přestaňte šířit tu blbou náladu a přestaňte tady ničit životy lidí. Plně vám věří 2 procenta občanů. A tady je potřeba zdůraznit, že i v tom minulém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, a to mi připadalo pozoruhodné, také pouze 2 procenta (občanů) plně věřila občanům (vládě?) České republiky. Tak na jednu stranu vy to můžete interpretovat tak, že jste se stabilizovali, jste stále na 2 procentech, že vám věří plně občané, ale já myslím, že tím správným demokratickým krokem by byla demise vaší vlády a doufám, že vaše vláda bude vyměněna. Děkuju za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní je přihlášen pan předseda Michálek, následuje pan místopředseda Havlíček. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, já navrhuji, abychom upravili okamžik projednání u čtyř bodů, které jsou na programu této Poslanecké sněmovny.
Za prvé navrhuji, abychom zařadili bod 224, autonomní usnesení, a to buď v úterý 17. 12. jako první bod, tedy dneska, a alternativně v pátek 20. 12. jako první bod. Jde tedy o to, abychom konečně vnesli pořádek do jednání Poslanecké sněmovny a aby nám nedocházelo k tomu protahování jednacích dnů.
Za druhé navrhuju, abychom projednali sněmovní tisk 110, což je zpřísnění zákona o střetu zájmů. Je to tedy návrh, který byl předložen ještě když jsme byli v koalici, prosazovali jsme tam protikorupční zákony, tak tento návrh zákona se týká dotací zakázek pro členy vlády a také zpřísnění podmínek pro vlastnictví médií. Je to bod 92 a já navrhuji, abychom ho projednali za bodem 44, který, se týká elektronizace zdravotnictví, dnes, v úterý. Případně pokud by takový návrh nebyl schválen, abychom ho projednali ve čtvrtek 19. prosince od 16 hodin, čili z toho důvodu by se potom přerušila mimořádná schůze, která byla na tu dobu svolána. Pokud by ani tento návrh nebyl schválen, tak navrhuji, abychom ho projednali v pátek 20. 12. jako první bod.
Jde o to, abychom reagovali na nález Ústavního soudu, kde Ústavní soud zrušil zákon, který byl schválen touto Poslaneckou sněmovnou, který se týká zpřísnění střetu zájmů pro členy vlády tak, aby současně nemohli během členství ve vládě pobírat dotace a veřejné zakázky, aby nemohli být poslanci a další veřejní funkcionáři podle zákona o střetu zájmů vlastníky velkých mediálních domů. Vzhledem k tomu, že ty důvody byly z hlediska procedury, takže Ústavní soud řekl, že v tom nespatřuje úzkou souvislost mezi pozměňovacím návrhem a schváleným zákonem, tak se domnívám, že bychom měli schválit obsahově stejnou úpravu, kterou už Poslanecká sněmovna jednou potvrdila, a tudíž zařadit ten bod 110, který je koaličním - myslím, že tam jsou kolegové Věra Kovářová, Marek Benda, Jan Jakob a Marek Výborný - tak abychom to schválili znovu v prvním čtení, protože čas se v tomto volebním období krátí a ty příležitosti projednat tento zákon v prvním čtení tedy jsou už prakticky jenom teď v prosinci nebo v lednu. Je otázka, jak by se to potom stíhalo. Domnívám se, že pak už by to spadlo pod stůl.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane předsedo, já vás jenom upozorním, že dle dohody z grémia budeme přerušovat tuto řádnou schůzi ve středu do pátku, což jste nenamítal ani na tom samotném grémiu, takže ta jedna z variant by byla vlastně nehlasovatelná proti návrhům z grémia, takže ten čtvrtek 19. 12. v 16 hodin bych vám doporučila nenavrhovat.
Poslanec Jakub Michálek: Dobře, tak ano, tak tento návrh beru zpět. Zůstávají... (Předsedající: Ty další dvě varianty.) Zůstávají ty další dvě varianty. (Předsedající: V pořádku, hlasovatelné. Děkuji.)
Dále navrhuji, aby Poslanecká sněmovna uspíšila projednávání zákona o lobbování, to je sněmovní tisk 649. Navrhuji, abychom ho zařadili jako bod 2 ve středu, je to tedy třetí čtení, čili bylo by to hned po lex Ukrajina, čili po bodu 186, a naopak by to bylo před bodem 199, což je novela zákona o elektronických komunikacích. Ta novela zákona o elektronických komunikacích má zásadní problém, že koalice v rámci novely zákona o elektronických komunikacích chce schválit přílepek, který se týká jiné problematiky, který zařezává digitalizaci, odkládá ji o dva roky. ***