Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(12.30 hodin)
(pokračuje Berenika Peštová)

Druhá jeho velká nevýhoda je, a s tou si neumí poradit, že má vysoký obsah síry, není schopen tu síru z toho dostat.

Takže se bavím, opět moje otázka, pro koho to vlastně děláme? Děláme to proto, abychom víc dovezli ze zahraničí? Palmové deriváty? O to nám teda jde?

Říkám, já osobně pro to ruku nikdy zvednout nemohu, protože to je v rozporu se směrnicí, a je pouze na vás, jak vy se k tomu postavíte.

Další pozměňovací návrh, který tam byl načten a potom stažen, zaplaťpánbůh za ty dary, byl pozměňovací návrh, který umožňoval započítávat při těžbě, a to si kolegové nechali vysvětlit, protože jsem samozřejmě jim vysvětlila, když dochází k těžbě, tak ty papírky potom, které si započítávali, tak si započítávalo X států. V současné době v Německu je zahájeno X řízení s hodně subjekty. Mám pocit, že jich tam je asi padesát, kdy právě dochází k tomu, že jsou započítávány tyto papírky v Německu, v Polsku a v dalších členských státech, možná i u nás.

Takže to si nechali, říkám, kolegové vysvětlit a tento pozměňovací návrh už tam nenačetli.

Takže pro mě nejvíc konfliktní je tento pozměňovací návrh, opakuji, v rozporu se směrnicí a druhá ta otázka, pro koho to vlastně děláme? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Pan zpravodaj Pavel Bělobrádek se hlásí do rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, paní předsedající. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, já bych si dovolil načíst dva legislativně technické pozměňovací návrhy.

Tím prvním jsou legislativně technické úpravy, které jsou načteny pod sněmovním dokumentem 5678. Jedná se o úpravy, kde se jedná v prvním bodu o úpravu interpunkce. Ve druhém bodu je doplnění ze slova "plynu" na "zemní plyn". Potom tam máme další body 3, 5 a 6, kde je sjednocení terminologie a kde se v případech provádí nepřetržité sledování. U bodu 4 je tam v daném zmocňovacím ustanovení oprava chyby v psaní, která vznikla při úpravě textu v průběhu projednání v Legislativní radě vlády. U bodu 7 jde o opravu nesprávného označení v § 32. U bodu  8 se na konec novelizačního bodu doplňuje chybějící text, který se týká posunu označení písmene i) na písmeno j) a u bodu 9 se jedná o drobné formální úpravy. U bodu 10 se pak opravuje označení příslušného kalendářního měsíce, aby bylo v souladu s legislativními pravidly a nebylo uvedeno číslem, ale slovem.

Pak bych chtěl načíst další legislativně technický pozměňovací návrh, který je pod sněmovním dokumentem 5679. Jedná se o účinnost. Nově by to bylo tak, že vzhledem k tomu, že původně navržený termín k 1. 1. 2025 se zřejmě nestihne, tak pravděpodobně by to tak nebylo, a proto se navrhuje změna na účinnost...

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pardon, že vás přerušuji. Kolegyně, kolegové, prosím o ztišení.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: ... na účinnost klouzavou. Je tedy žádoucí, aby zákon nabyl účinnosti co nejdříve.

U bodu 2 jsou ustanovení, kterých se týká navržená změna účinnosti podle vládního návrhu, tedy zákona jako celku. Takže všechny čtyři body jsou k tomu, aby se upravily účinnosti. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Nikoho nevidím.

Pokud se tedy nikdo nehlásí, rozpravu končím.

Táži se, zda je zájem o závěrečná slova? Pan ministr má zájem? Prosím, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, krásné dobré poledne. Já chci moc poděkovat. Chci poděkovat za tu debatu, za diskusi k této novele zákona, protože si myslím, že to je výrazný krok, výrazný krok směrem k digitalizaci, automatizaci kontinuálního měření v oblasti ochrany ovzduší, stacionárních zdrojů. Měníme tam celou řadu záležitostí. Myslím si, že zefektivňujeme výkon státní správy, také zracionálňujeme, a opravdu záznamy o kontinuálním měření, jeho digitalizaci postupným způsobem, něco v roce 2026, něco v roce 2028, bude zavedeno do zákona.

Dáváme tam také záležitosti týkající se minimálních odstupových vzdáleností u prašnosti, otázka prašnosti při bouracích pracích a dalších věcech.

A musím říct, za co jsem moc rád, že jsme také jako možná jediní v Evropě začali řešit otázku pachových stop, které jsou v častém rozporu. Upravujeme nízkoemisní zóny, které v České republice fakticky nejsou.

Možná jenom zmíním jednu důležitou věc. Chci poděkovat i za tu debatu v jednotlivých výborech, a to z toho důvodu, že se nám podařilo nalézt opravdu vhodnou legislativní formu. Jenom na připomínku paní poslankyně Peštové, prostřednictvím paní předsedající, chci uvést, že to do mezirezortního připomínkového řízení a jeho vypořádání bylo dáno dřív, než vůbec RED III nabyla účinnost. Takže z toho důvodu to tam nemohlo býti, a proto to tam dáváme pozměňovacím návrhem. Už jsem se bál, že mě pochválíte. Pochválila jste jenom úředníky Ministerstva životního prostředí, já je také chválím a budu se jednou těšit i za moji vlastní pochvalu.

Děkuji za pozornost a za podporu této legislativy.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Táži se, zda má pan zpravodaj zájem o závěrečné slovo? Není tomu tak, přikročíme tedy k hlasování o návrzích a prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

Kolegové, kolegyně, prosím o zklidnění v sále, abychom slyšeli, jaká bude procedura. Ještě jednou opakuji, prosím o zklidnění.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Vážená paní místopředsedkyně, vážení kolegové, kolegové, navrhuju tuto proceduru. Nejdříve bychom hlasovali o legislativně technických změnách. Protože tady byl hluk, tak zopakuji oba dokumenty. První je sněmovní dokument 5678 a druhý je sněmovní dokument 5679, které jsem odůvodnil v rozpravě.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, a ještě připomínám, abychom nezapomněli, že zde byl návrh na stažení pozměňovacího návrhu, o kterém také musíme hlasovat ještě před legislativně technickými úpravami.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Tak to se omlouvám, chtěl jsem to říct potom. Takže ano, mea culpa. Nejdříve zde byl návrh pana poslance Hofmana ke stažení jeho pozměňovacího návrhu, který byl označen jako B1, takže bychom hlasovali nejdřív o tomto stažení.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Promiňte, ještě tedy doplníme sněmovní dokument 4885? Ano. Tak prosím.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Potom bychom tedy hlasovali o legislativně technických změnách a potom bychom pokračovali v tomto pořadí. Nejdříve pozměňovací návrhy pod číslem A. Hlasovali bychom je jako celek, potom bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích B2 až B5 pana poslance Hofmana, potom o pozměňovacím návrhu B6 poslance Hofmana, pak bychom pokračovali hlasováním o pozměňovacím návrhu B7 poslance Hofmana, potom bychom hlasovali o návrhu pod písmenem C poslance Krále a potom bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích D1 až D2 poslankyně Peštové. Potom bychom hlasovali o zákonu jako celku.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Já se jenom zeptám. Tady ještě v té proceduře, schválené výborem pro životní prostředí, je návrh na hlasování pozměňovacího návrhu B1, a ten byl stažen? Tak ano, ten bude pravděpodobně stažen.

Tak prosím. Děkuji, pane zpravodaji.

 

Já bych nyní dala hlasovat o návrhu procedury, tak jak zde zazněla od pana zpravodaje. Přivolám kolegy z předsálí.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh procedury tak, jak zde zazněl? Kdo je proti?

Hlasování číslo 351, přihlášeno 167 poslanců a poslankyň, pro 161, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Zahájili bychom tedy hlasováním o stažení pozměňovacího návrhu označeném jako B1 pana poslance Hofmana. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP