Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(11.10 hodin)
(pokračuje Jan Skopeček)

Takže pro mě je ten svět kryptoměn i takovým jakýmsi vzdorem vůči tomu státu, vůči státním institucím. Je to nějaký projev snahy nalézt svobodnou měnu. Jakkoliv přiznávám, a nemyslím si, že se kryptoměny včetně toho nejznámějšího bitcoinu, stanou někdy v dohledné budoucnosti náhradou státních peněz. Jednak si myslím, že to ten stát nebude chtít dopustit a že existuje i celá řada důvodů, proč se tomu tak nestane. Už jenom z toho titulu, že bitcoin dneska má takovou hodnotu a ty predikce, které jsou očekávané, říkají, že jeho hodnota poroste dál, že by ti lidé, kteří ho drží, byli hloupí, kdyby ho začali používat jako prostředek směny, protože málokdy se připomíná, že peníze hrají několik rolí, nejsou jenom prostředkem směny, ale jsou i uchovatelem hodnoty. A dneska ten bitcoin respektive ta role uchovatele hodnoty u toho bitcoinu samozřejmě převyšuje motiv ho používat jako náhradu měny. Ale bez ohledu na to, že se pravděpodobně bitcoin standardní měnou nestane, tak není důvod mu v České republice - a ostatním kryptoměnám, abych byl spravedlivý - házet klacky pod nohy, není důvod se tvářit, že neexistuje, když existuje a existovat bude a dál se rozvíjet bude. A je hloupost nějakým způsobem brzdit podnikatelské investorské prostředí, které v České republice na tom může poměrně slušně růst.

To mé vystoupení není žádné investiční doporučení a sám jsem přesvědčen, že do bitcoinu by měli investovat lidé, kteří se tomu věnují, kteří o tom něco vědí. V zemi, kde běžní střadatelé stále nechávají více peněz na běžném případně termínovaném účtu, jsou určitě vhodnějšími investičními alternativami jiné finanční produkty než volatilní kryptoměny, ale to už je jiná záležitost. Prostě máme tady komunitu, která do bitcoinu investuje, která s bitcoinem podniká, která bitcoin rozvíjí, a byla by škoda o takovou komunitu v České republice přijít. A proto jsem velmi rád, že po těch letech prvotních debat na tom semináři se nám podařilo ty pozměňovací návrhy skutečně dostat sem do Poslanecké sněmovny do třetího čtení a komunitě, která se kryptoměnám v České republice věnuje, dát důvod pro to, aby tu zůstala, aby svoji činnost a podnikání rozvíjela, aby neodcházela někam jinam do zahraničí. Děkuju za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí s přednostním právem pan zpravodaj Havránek a následuje pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Havránek: Já už s dovolením jenom načtu návrh legislativně technických úprav. Konkrétně se jedná o úpravu účinnosti tohoto vládního návrhu podle § 95 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, kdy v § 27 se účinnost zákona nově navrhuje takto: "Tento zákon nabývá účinnosti dnem následujícím po dni jeho vyhlášení."

Lehce odůvodním. Návrh zákona s největší pravděpodobností nestihne do 30. prosince projít celým legislativním procesem a tímto legislativně pozměňovacím technickým návrhem se stanovuje účinnost dnem vyhlášení. Opravdu věřím, že se to stihne co nejdříve.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A nyní pan předseda Michálek s přednostním právem.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já navážu na pana místopředsedu Skopečka a odbydu si tím jedním vystoupením komentář ke všem těm návrhům zákonů, které mají dopad právě na kryptoměny.

Piráti určitě podporují krypto jako novou oblast, která patří do - a to tady nevzpomínám na kolegu Vymazala, to je dlouhodobá naše politika... Je to prostě nová oblast, která může být v tom technologickém sektoru oblastí, ve které jsou Češi úspěšní, a v takové situaci je potřeba podpořit. To znamená, doplňuje to nějaký ten ekosystém nových technologií, startupů, kde jsme jako Piráti navrhovali zaměstnanecké akcie a lepší podmínky pro zakládání čipových továren, kde chceme podpořit jak to, aby tady byly zakládány nové výrobny čipů, tak aby tady byli i ti jejich poddodavatelé, například pro továrnu v Drážďanech.

My tedy budeme podporovat jak ten návrh, který zavádí povinnost bankovních ústavů zřídit účet pro právnické osoby, které se věnují kryptoměnám, aby se tady neopakovala situace, že někdo má úspěšný byznys v této oblasti a nějaká banka se rozhodne mu zrušit bankovní účty a kvůli tomu Česká republika přijde o firmu, která má šanci celosvětově uspět a přinášet samozřejmě tady potom i vysoce kvalifikované pracovníky.

Stejně tak podporujeme návrh na to, aby se srovnalo zdanění v oblasti příjmu ze strukturovaného fondu. Samozřejmě je to větší otázka z hlediska toho, abychom nastavili férové zdanění například práce a kapitálových příjmů, a myslím si, že toto je věc, které se budou muset budoucí vlády ještě věnovat tak, abychom nebyli v situaci, že někdo každý den chodí do práce, například do Lidlu, a my mu zdaníme jeho příjem 30 až 40 procenty, a někdo jiný tedy investuje do jiných aktiv, ze kterých neplatí takřka žádné daně. To by asi bylo opravdu nežádoucí.

A stejně tak musíme vyřešit i ty aspekty protikorupční, protože je pravda, že kyberaktiva jsou zneužívána v některých případech praní špinavých peněz. Je potřeba podpořit naši policii a státní zástupce, aby v takovýchto případech jejich zneužívání dokázali zasáhnout, dotrekovat, kam ty prostředky tečou, a orientovat se na stejné úrovni, na které jsou dneska ti kyberútočníci a kyberpodvodníci. A samozřejmě kyberměny mají i svoje ekologické aspekty tak, aby do nich byly promítnuty dopady do životního prostředí, protože ta těžba kyberměn samozřejmě spotřebovává energii a ta vytváří emise, ty vedou ke globálnímu oteplování a to produkuje spoustu negativních dopadů, včetně řádění živlů a povodní, sucha a tak dále. Takže je potřeba, aby tyto aspekty byly zahrnuty v budoucí politice státu ke kyberaktivům.

A dále jsem chtěl říct, že stát by měl navázat v podstatě na tu filozofii, která je za tím, čili na blockchain, tak, aby začal využívat více i ty blockchainové technologie při zajištění integrity dat, protože není žádný důvod, proč by stát nemohl využít princip blockchainu například u ověřování podpisu u různých notářských knih tak, aby bylo opravdu zajištěno, že když je zápis u těchto právních profesionálů, tak že tam nejsou žádná prázdná okénka, ale že to je pevně spojeno v podstatě pomocí šifrovacích technologií a je zajištěno, že v konkrétním čase byl vložen konkrétní záznam s konkrétním obsahem.

Takže domnívám se, že toto jsou dílčí kroky, které budou posilovat konkurenceschopnost České republiky v oblasti technologií, blockchainu, kryptoaktiv a dalších podobných. A proto je Pirátská strana jednoznačně podporuje. To ostatně vyjádřil i náš předseda Zdeněk Hřib tím, že se účastnil této velké konference, která probíhala v Praze, a naše podpora v tomto ohledu je jasná. Děkuji. (Velký hluk v sále.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pokud se nikdo nehlásí do rozpravy a nikoho neeviduji, tak rozpravu končím. Je zájem o závěrečné slovo, pane ministře? Nikoliv. Pane zpravodaji? Také ne.

Přikročíme tedy k hlasování o návrzích. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí a nyní prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko.

 

Poslanec Jiří Havránek: Děkuji. Nebude to vůbec složité, protože v souladu s usnesením rozpočtového výboru ze 49. schůze bychom měli postupovat následujícím způsobem:

Nejprve, protože nebyl podán žádný návrh na zamítnutí, bychom měli hlasovat o legislativně technických úpravách, jež jsem tu načetl, následně hlasovat o pozměňovacím návrhu A z usnesení rozpočtového výboru číslo 385, který se právě týká také úprav účinnosti u jednotlivých paragrafů, k němu stanovisko výboru bylo doporučující, a následně bychom hlasovali o návrhu zákona jako celku.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Evidovala jsem zájem o vaše odhlášení, proto jste všichni odhlášení, tak vás upozorňuji, že je potřeba se znovu přihlásit identifikačními kartami. Má někdo jiný návrh procedury nebo námitku k proceduře? Nikoho nevidím. Opět ji považuji za natolik snadnou, že pokud není námitek, tak ji nebudu dávat hlasovat. Nikdo nenamítá, takže můžeme přikročit k hlasování o jednotlivých návrzích. Prosím, pane zpravodaji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP